Спеціальні потреби

Путін готує нове покоління росіян до війни проти Заходу – оглядачі


Президент Росії Володимир Путін проводить огляд почесної варти Президентського полку після церемонії інавгурації в Кремлі в Москві, Росія, 7 травня 2024 року. Sputnik/Михайло Терещенко/REUTERS
Президент Росії Володимир Путін проводить огляд почесної варти Президентського полку після церемонії інавгурації в Кремлі в Москві, Росія, 7 травня 2024 року. Sputnik/Михайло Терещенко/REUTERS

Ізольований від Заходу, Путін проєктує образ сильної влади на внутрішню аудиторію, пишуть західні оглядачі про п’яту інавгурацію російського президента, яка відбувається на тлі понад дволітньої повномасштабної війни проти України.

Як зауважує агентство Reuters, Сполучені Штати, які заявили, що не вважають його переобрання вільним і справедливим, проігнорували церемонію разом з Британією, Канадою та більшістю країн Європейського Союзу. Однак Франція заявила, що надішле свого посла.

Газета The New York Times зауважила, що у своїй промові Путін не запропонував нової політики і нічого не сказав про навчання з тактичної ядерної зброї, про які його військові оголосили в понеділок.

Це, на думку оглядачів, підкреслило, що Путін і надалі намагається тиснути на Захід, щоб той послабив свою підтримку України.

У своєму виступі президент Росії Володимир Путін вчергове звинуватив у війні західні країни, які, за його словами, використали Україну як засіб для спроби перемогти та розчленувати Росію. При цьому Путін наголошував на "миролюбності" Росії та її "готовності до діалогу".

"Ми не відмовляємося від діалогу із західними країнами. Вибір за ними – чи збираються вони й надалі намагатися стримувати розвиток Росії, продовжувати політику агресії, безперервного тиску на нашу країну роками, чи шукати шлях до співпраці та миру", – заявив Путін у своїй інавгураційній промові.

Одним із рішень, яке чекатиме на Путіна під час його нового терміну, буде стосуватися договору про обмеження російських та американських стратегічних ядерних боєголовок, адже, як нагадує Reuters, нова угода про СНВ закінчується в 2026 році.

"Релігійний блиск"

Нью-йоркська газета зауважила, що після цивільної церемонії відбулася церковна служба за участю президента та голови Російської православної церкви патріарха Кирила.

Як зауважує NYT, державне телебачення показало службу в Благовіщенському соборі Кремля, яку очолив патріарх Кирил, який благословив Путіна, який дивився на нього, час від часу кланявся та хрестився.

Ця сцена, за словами газети, "підкреслювала посилення зусиль Кремля надати правлінню пана Путіна релігійного блиску".

"Главі держави іноді доводиться приймати доленосні та страшні рішення", — сказав патріарх, який, як вважає NYT, "намагався представити вторгнення Путіна як виправдане перед Богом".

Він додав, що якщо таке рішення не буде прийнято, наслідки можуть бути надзвичайно небезпечними для людей і держави, і що "ці рішення майже завжди пов’язані з жертвами".

Газета The Washington Post пише, що російський лідер, який розв’язав криваву війну в Україні, керує не менш важливою трансформацією вдома – "перебудовує свою країну в регресивне, мілітаризоване суспільство, яке розглядає Захід як свого смертельного ворога".

Ключовою метою, як вважають експерти, є "позиціювати російську державу на міжнародній арені як хранителя і захисника традиційних загальнолюдських духовних і моральних цінностей". Звідси і наратив про "сатанинський" Захід та описання війни проти України як "священної", риторика, яку повторюють як офіційні особи, так і Російська православна церква.

Путін, каже газета, встановлює власні правила та вимагає, щоб тоталітарна автократія поважалася як законна альтернатива демократії у світі, який великі держави мають знову перерозподілити на сфери впливу, вважає газета.

Вашингтонський щоденник зауважує, що "історичний масштаб змін, які здійснює Путін", "прискорився з неймовірною швидкістю протягом двох років жорстокої війни". При цьому Путін стає магнітом для авторитарних політиків з усього світу, що може вилитися у тривале і навіть криваве протистояння між авторитаризмом та демократією.

"Це хрестовий похід, який дає Путіну спільну справу з китайським Сі Цзіньпіном, а також деякими прихильниками колишнього президента США Дональда Трампа. І це підвищує перспективу тривалого цивілізаційного конфлікту, який підриває західну демократію, і, як попередив Путін, навіть загрожує новою світовою війною", – зауважує WP.

Російська молодь – "гарматне м’ясо" для майбутніх війн

Газета наводить думки експертів з Росії, які кажуть, що Кремль свідомо виховує ультраконсервативне, пуританське суспільство, вороже до прав жінок, геїв і трансгендерів, у якому сімейна політика та витрати на соціальне забезпечення підтримують традиційні православні цінності.

Таким чином Путін мобілізує молоде покоління проти ліберальних свобод, готуючи його стати "гарматним м’ясом" його майбутніх війн.

В інтерв’ю газеті Андрій Колесніков, старший науковий співробітник Євразійського центру Carnegie Russia пояснює, що Кремлю "потрібне слухняне нове покоління — індоктриновані роботи в ідеологічному сенсі, які підтримують Путіна, підтримують його ідеї, підтримують цю мілітаризацію свідомості".

"Вони намагаються розвинути цей науковий путінізм як основу пропаганди, як основу ідеології, як основу історичної освіти", — сказав Колесніков.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG