Спеціальні потреби

Американці фінансують громадське радіо взамін за об’єктивну інформацію


Громадське радіо WAMU популярне серед мешканців столичного Вашингтона завдяки інформаційним програм, які звучать в його ефірі. Радіо продукує власні програми, що фокусуються на питаннях регіону, а також ретранслює програми інших некомерційних станцій: як Національного громадського радіо – NPR, чи британського BBС. Радіостанція залишається незалежною та об’єктивною в ефірі завдяки особливим умовам фінансування. 47% її бюджету складають добровільні внески слухачів. Чому американці фінансують радіо, ефір якого можна слухати безкоштовно?

Коджо Намді ведучий громадської радіостанції WAMU у Вашингтоні не шкодує гострих запитань для гостя студії – генерального директора столичного метрополітену:

«Поясніть вашу пропозицію зачиняти метро на вихідних на 3 години раніше? Багато людей вважають що друга за величиною у США система метро мусить розширювати послуги, а не скорочувати їх! Що ви скажете цим людям?»

У ведучого є можливість добиватися від чиновника відповідей, які турбують людей, оскільки радіостанція, на якій він працює, фінансово не залежить від влади, чи від комерційних структур. Закон забороняє транслювати в ефірі громадських мовників комерційну рекламу, чи політично заангажовані репортажі. Натомість фінансується радіо зі спеціальних суспільних фондів і добровільних пожертв його слухачів.

Двічі на рік, протягом тижня, радіо WAMU проводить у своєму ефірі кампанію збору коштів.

«Телефонуйте нам зараз і ми з вдячністю приймемо будь-яку суму, яка доступна вашому гаманцю».

Домогосподарка Жасмін Малумян – член громади, де мовить радіо WAMU. Жасмін відчуває свою відповідальність за те, щоб громадське радіо продовжувало працювати. Вона хоче зробити внесок. Якщо не грошима то, принаймні, часом. Жасмін прямує в редакцію WAMU, щоб разом з іншими волонтерами допомогти радіостанції під час цьогорічної кампанії збору коштів. Не гаючи ні хвилини, вона приступає до роботи. Наступні чотири години вона, як і кілька десятків інших волонтерів, буде відповідати на дзвінки слухачів і заповнювати анкети з інформацією хто і скільки готовий пожертвувати у бюджет радіостанції. Кожен із волонтерів має власну мотивацію.

Джон Савіч каже, що радіо – найкращий засіб інформації з усіх. Чарльз Келлі довіряє громадському радіо більше тому, що комерційні станції часто стають занадто комерційними. Жасмін каже, що це єдина станція на якій немає реклами, політичної чи іншої за ангажованості. І усі ці волонтери хочуть зберегти таке радіо.

Очевидно, зберегти громадське радіо прагнуть і люди, які телефонують щоб зробити свій грошовий внесок. Щоразу як ведучий робить оголошення в ефірі про пожертви, телефони миттєво вибухають дзвінками слухачів. Жасмін Малумян каже, що суми пожертв – різні:

«Вчора один слухач подзвонив і пожертвував 1000 доларів. Сьогодні люди дають від 50 до 200 доларів».

Волонтери переконані, що кожен долар допоможе громадській радіостанції бути в ефірі. Долар до долара – і назбирається мільйон! Саме стільки прагне радіостанція зібрати протягом тижневої кампанії у лютому. Лише на четвертий день кампанії у скарбничці вже понад 600 тисяч доларів. Щоб не охолоджуватися, волонтери ставлять перед собою проміжні цілі – 15 тисяч доларів на годину.

Але чому ж люди жертвують свої гроші на роботу радіо, програми якого можна слухати безкоштовно? Ось що з цього приводу каже волонтер Джон Савіч:

«Я думаю американці, в цілому, готові віддавати назад громаді. Вони орієнтовані на служіння. Ця риса робить нашу країну унікальною».

Жасмін Малумян каже, якщо цього не будуть робити волонтери, то радіо може не мати достатньо грошей, щоб продовжувати свою роботу.

За підсумком зимової членської кампанії радіо WAMU виконало завдання і зібрало 1 мільйон 200 тисяч доларів. Слухачі вибирають фінансувати громадське радіо з власних кишень, бо не хочуть стороннього втручання в його ефір. А хочуть, щоб ведучі ставили гостям ті запитання, які турбують суспільство, а не владу, чи спонсорів. Громадське радіо належить громаді і працює для неї. І кожен його слухач відчуває, що є частиною цього журналістського колективу і цієї громади.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG