Спеціальні потреби

«Порошенко приречений на успіх» – Ендрю Вуд


Петро Порошенко
Петро Порошенко

«У Порошенка не буде вибору, окрім як проштовхувати справжні зміни»

Лондон – Українські вибори в умовах бойових дій на Донбасі не йдуть у жодне порівняння з європейськими ні за драматичністю, ні за вирішальністю, але можна сказати, що вони пов’язані. Європа як символ цінностей залишається надією для багатьох українців.

У Британії за українськими виборами стежили й уболівали. Міністр закордонних справ Вільям Гейґ вважав за потрібне виступити минулого тижня зі спеціальним зверненням до українських виборців і назвав вибори кроком до стабільності й добробуту в Україні. «Ви можете розраховувати на нашу повну підтримку», – завершив обіцянкою свій виступ британський урядовець.


Вже сам факт високої активності українських виборців дав підстави для певних сподівань. Британський політолог, який ділить свій робочий час між Лондоном та Брюсселем, Даніель Гамільтон, вважає, що Євросоюз готовий до повної співпраці з новообраним українським президентом.
Той факт, що він здобув перемогу у першому раунді, зміцнює його позиції і в Україні, і на міжнародній арені
Даніель Гамільтон

«Я вважаю, що на користь Порошенка є багато чинників: той факт, що він зумів зібрати на свою користь таку велику кількість і вирішальну більшість голосів, засвідчує безпідставність тверджень про розкол України. Той факт, що він здобув перемогу у першому раунді, зміцнює його позиції і в Україні, і на міжнародній арені. Він освічена й розумна людина, і зможе відповідним чином давати раду Росії, і зробить так, що його почують у Брюсселі», – переконаний аналітик.

Європейський напрямок

Оскільки зміна влади в Україні відбувається під гаслами втілення європейських цінностей і осягнення європейських стандартів життя, Петру Порошенку доведеться доказати свою здатність втілювати реформи, які б зближували Україну з Європейським союзом.

Колишній британський дипломат, який працював послом у Югославії та в Росії, Ендрю Вуд вважає, що Порошенка бачать як нову людину на новій для нього посаді, а його попередній досвід, принаймні для початку, вважатимуть перевагою.
У Порошенка не буде вибору, окрім як проштовхувати справжні зміни. Можна навіть сказати, що він приречений на успіх
Ендрю Вуд

«У Порошенка не буде вибору, окрім як проштовхувати справжні зміни. Якщо він цього не робитиме, або не зможе зробити, то Україна загрузне у ще глибших проблемах. Можна навіть сказати, що він приречений на успіх. Хоча, звичайно ж, будуть люди, які бажатимуть йому провалу», – сказав колишній дипломат, наголосивши також на тому, що першочергові завдання новообраного українського президента лежать в Україні, і легітимізація президентської влади у Донецьку та Луганську – один з пріоритетів.

Допомога у переговорах із Росією

З міжнародних чинників дії Росії залишаються визначальними. Директор лондонської аналітичної установи «Чатам Гаус» Робін Ніблетт вважає, що Захід повинен буде надавати і дипломатичну підтримку Україні.
Києву потрібна підтримка Заходу, щоб створити баланс у протистоянні з Москвою
Робін Ніблетт

«Захід до певної міри змушений залучатися до цього процесу. Просто спостерігати і залишити слабший уряд у Києві наодинці у переговорах з дуже наполегливою Росією, яка має чітко визначене лідерство, не випадає. Києву потрібна підтримка Заходу, щоб створити баланс у цьому протистоянні з Москвою. Хоча ідея, що ми якось можемо впливати на наслідки подій у Східній Україні, невиправдана. Натомість ми повинні вказати Путіну на довготермінові наслідки його досить агресивної позиції у Східній Україні. Отже тут справа лежить в суто економічній площині. Досі кроки були досить пропорційні. Захід повинен притримувати більш радикальні економічні санкції на випадок, якщо Росія вдаватиметься до ще серйозніших кроків. А тим часом Україні можна полегшити торгівлю із Заходом, зі Сполученими Штатами, поглибити угоду про асоціацію, і вказати президенту Путіну, що здатність російської економіки і російської олігархії заробляти гроші на Західній Європі, і можливість інвестицій в енергетику, у зв’язок та аерокосмічну індустрію в майбутньому будуть неможливі. З таким підходом до України Путін не може мати бажаних для нього взаємин із Заходом», – сказав Робін Ніблетт.

На яку ж конкретну допомогу може сподіватися Петро Порошенко і над чим може працювати український уряд? Пряма військова допомога Заходу Україні за теперішніх умов не розглядається. Наголос на економіці, каже лондонський політолог Орися Луцевич, нагадуючи про вже надану або обіцяну фінансову підтримку.

«Варто пам’ятати про близько 17 мільярдів доларів, обіцяних МВФ та ЄБРР на підтримку української економіки. Наступним кроком буде підписання договору з ЄС про зону вільної торгівлі, і, я думаю, що у супроводі до цього договору може бути надана якась фінансова допомога на структурні реформи, необхідні для того, щоб привести українські умови до стандартів, за яких українські фірми можуть скористатися відкриттям європейського ринку», – сказала Орися Луцевич.

Перебільшена загроза українських ультраправих

Один із британських політологів сказав, що, на жаль, будь-якої допомоги Україні завжди буде не досить. Натомість українці вчергове показують свою власну здатність робити зрілі політичні кроки. Результати останніх президентських виборів в Україні зокрема розвіяли імідж засилля ультрарадикальних партій. Імідж, який активно пропагувала Москва і активно поширювали російські засоби масової інформації та окремі сили у Європі.
Україна показала себе цілісною країною, країною яка заслуговує на шлях до членства в Європейському союзі
Даніель Гамільтон

«Наполягання деяких лівих сил у Європі, які стверджували що ЄС не повинен тісно співпрацювати з Україною через, буцімто, засилля там ультраправих, змогли побачити, що крайньоправі кандидати зібрали підтримку на рівні усього лише 2-3 відсотків. Я думаю, що Україна показала себе цілісною країною, країною яка заслуговує на шлях до членства в Європейському союзі, і я вважаю, що Порошенко показав себе саме тією людиною, яка зможе виконати таку місію», – наголосив Даніель Гамільтон в інтерв’ю Радіо Свобода.

Тим часом результати підрахунку голосів на виборах у Європарламент призвели до невеликого «політичного землетрусу», бо рекордних здобутків домоглися ультраправі на зразок французького Національного фронту, антиєвропейські, такі як Партія незалежності Сполученого Королівства та крайні націоналістичні сили, зокрема в Данії та Греції.

Зміцнення таких партій у Європейському парламенті може бути не на користь інтересам України. Але фахівці закликають не перебільшувати проблему, бо близько 70% мандатів Європарламенту отримали провідні традиційні партії.

Конкретні дії Євросоюзу зокрема і зовнішню політику визначає не Європарламент, а ради міністрів та глав держав і урядів країн ЄС. Втілює ту політику виконавчий орган – Європейська комісія.

Саме з цими органами ЄС доведеться насамперед мати справу українському урядові та новообраному президенту України.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG