Спеціальні потреби

У США сподіваються на продовження дії Чорноморської зернової угоди, втім її ефективність - під питанням   


Архівне фото: Судно Eaubonne пришвартувалось в порту Момбаси, Кенія, 26 листопада 2022 р. (Фото: AP/Gideon Maundu)
Архівне фото: Судно Eaubonne пришвартувалось в порту Момбаси, Кенія, 26 листопада 2022 р. (Фото: AP/Gideon Maundu)

Міністерка фінансів США Дженет Єллен висловила сподівання, що дію Чорноморської зернової угоди щодо експорту українського зерна буде продовжено. Термін цієї угоди закінчується 18 березня цього року.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Під час візиту до Києва 27 лютого Єллен зазначила, що продовження Чорноморської зернової ініціативи, яка дозволяє постачати зерно з України до країн, що розвиваються, та передбачає покращення продовольчої безпеки у світі, "має статись якомога швидше".

Напередодні у Вашингтоні очільниця агенції USAID Саманта Пауер застерегла, що не варто переоцінювати важливість зернової ініціативи, позаяк вона наразі не працює настільки ефективно, як могла б працювати.

“Зараз Російська Федерація повільно проводить інспекції, українські фермери зібрали свій урожай, мають зерно, яке вони прагнуть вивезти на відкритий ринок, у тому числі - до дуже вразливих країн, де панує голод, як то в Сомалі. Вони виконали свою роботу, вони отримали зерно, але цей механізм не працює так, як він міг би працювати, тому що продуктивність Чорноморської зернової ініціативи значно нижча, і це тому, що судна простоюють у порту значно довше”, - сказала Саманта Пауер, адміністраторка Агенції з міжнародної допомоги США.

За її словами, росіяни замість блокування експорту зерна, сповільнили цей процес настільки, щоб експорт став невигідним для фермерів. Пауер нагадала, що простоювання кожного судна в порту на добу коштує понад 20 тисяч доларів, в очікуванні інспекції, яку затягують росіяни.

“Ви знаєте, в середньому час, скільки деякі судна перебувають у порту, зараз становить близько 20 днів, то ж рахуйте. Це витрати, які доведеться нести фермерам, які намагаються продати свій товар. То ж поновлення угоди є, дозволи є, але мова йде не лише, щоб відновити дію того, що сповільнюється, а про те, аби темпи експорту зросли до того, що було раніше, заради української економіки, щоб вони мали внутрішній дохід, а також заради людей у країнах, які розвиваються, які не можуть дозволити собі таке де-факто сповільнення (експорту - ред.). Зараз вже не йдеться про повну блокаду, але на відкритий ринок виходить значно менше, ніж могло б виходити, якби була політична воля”, - зазначила Саманта Пауер.

Напередодні стало відомо, що обсяг зерна, яке вивозиться з України, зменшився, а кількість перевірок суден скоротилася вдвічі, ніж чотири місяці тому. Як повідомили у Спільному координаційному центрі в Стамбулі, експорт продовольства з трьох українських портів знизився з 3,7 мільйона тонн у грудні до 3 мільйонів тонн зерна у січні.

Російські державні ЗМІ пишуть, що Кремль намагається отримати від західних країн гарантії щодо безперешкодного експорту російського аміаку, а у відповідь забезпечити безперешкодну роботу Чорноморської зернової ініціативи.

За даними ООН, початкова Чорноморська зернова угода мала термін дії 120 днів, починаючи з 22 липня 2022 року. 17 листопада її продовжили ще на 120 днів, тепер термін її дії закінчується 18 березня.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG