Спеціальні потреби

Польща залишиться другом України, кого б не обрали поляки. Оновлено.


Результати виборів у Польщі не змінять її дружнього ставлення до України
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Діючий президент Польщі Броніслав Коморовський визнав свою поразку на виборах. Хоча офіційно результати ще не оголошено, наступним президентом Польщі буде Анджей Дуда. Як передбачають аналітики, політика Польщі щодо України не зміниться. Але чи буде Дуда ефективніший за Коморовського?

До першого туру, що пройшов 10 травня, єдиною інтригою, здавалося, буде переможний відрив чинного президента Броніслава Коморовського. Ще на початку року за нього були готові віддати свої голоси від 50 до 65% виборців. Однак, енергійна передвиборча кампанія 43-річного Анджея Дуди, критика чинної влади та надмірного впливу Євросоюзу, гарантували кандидату майже 35% голосів. Коморовському, який прагне дотримуватися обраного курсу на співпрацю з ЄС, дістався на відсоток менше. За результатами опитування на виході з виборчих дільниць, у другому турі Дуда збільшив відрив. За попередніми даними, за нього проголосувало 53% учасників виборів, тоді як за Коморовського 47%.

На думку директора Варшавського офісу американського мозкового центру імені Маршала Міхала Барановського, якою він поділився напередоні, для України результати виборів у Польщі не мали великого значення.

«Обидва кандидати вважають, що Україна критично важлива, що вона має бути тісно пов’язана із Заходом і ЄС зокрема. Але жоден нині не підтримує відкрите озброєння України».

Членство в ЄС для України жоден із кандидатів теж не наважиться лобіювати, переконаний експерт.

«Чи повинна Польща робити більше для допомоги Україні? Безумовно. Але чи сильно допоможе, якщо Польща відкрито закликатиме прийняти Україну до Європейського Союзу. Ми залишимося на самоті у цьому питанні».

Справа в тому, каже Барановський, що працювати з ЄС, це як робити ковбасу. Усі хочуть її їсти але ніхто не хоче знати, як вона робиться і що до неї потрапляє. Тому просуваючи свою позицію у ЄС, необхідно підкріплювати її прийнятними для всіх фразами, пояснює експерт тонкощі європейської політики.

Коморовський довів свою ефективність

І в цьому питанні, каже Барановский, Броніслав Коморовський довів свою ефективність. Натомість член Європарламенту і водночас відкритий євроскептик Аджей Дуда вже заявив, що Польща має “перекалібрувати” відносини із Німеччиною аби Берлін ставився до Варшави, як до рівного партнера. Зокрема, вважає Дуда, Польща має відігравати більшу роль у формуванні позиції ЄС щодо української кризи. Однак, чи допоможуть такі амбіції Києву, невідомо.

«Ми знаємо на що здатний Коморовський, а от Дуда, побачимо. Питання у тому, чи зможе він побудувати із Західною Європою дружні відносини необхідні для допомоги Україні. Йдеться, здебільшого, про відносини з Берліном. Для Польщі було би гарно впливати на Німеччину зсередини, аби Україна і надалі зближувалась із ЄС».

Позиція Польщі щодо Росії не зміниться

Амбіційний Дуда, який обіцяє зміни, чи поміркований Коморовський, який гарантує стабільність? За будь-якого сценарію, одне залишиться незмінним, позиція Польщі щодо Росії у конфлікті з Україною, запевняє Барановський.

«Польща бачить конфлікт між Росією і Україною, який вилився у війну на Донбасі, критичним для європейської безпеки загалом, і для польської зокрема. Тому це стратегічне питання. Росія нічого не може зробити, аби змінити позицію Польщі ні через відкриті угоди, ні з-під-поли».

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Юлія Ярмоленко приєдналася до Української служби "Голосу Америки" 2015-го. До цього 6 років працювала кореспондентом міжнародного відділу новин на телеканалі “ICTV”. Висвітлювала знакові події у 15 країнах світу – від Всесвітнього економічного форуму в Давосі і до Венеційської бієнале. Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка із дипломом магістра. Киянка.

    Захоплюється фотографією, танцює румбу, співає італійською, зловживає словами «пацани» і «па-па». 

XS
SM
MD
LG