Спеціальні потреби

У Польщі посилюються націоналістичні настрої


Протест у Варшаві проти квот на прийняття іммігрантів
Протест у Варшаві проти квот на прийняття іммігрантів

Вихід Великобританії з Європейського Союзу сколихнув у ряді країн націоналістичні рухи. Зокрема, Польща, де націоналістична ідея посилює свій вплив, закликає до глибоких реформ ЄС. І цікаво, що ці заклики лунають саме з вуст молодого покоління, погляди яких виявились набагато більш консервативними та традиційними, ніж світогляд старших поляків, які пережили нацистів та комуністів.

На одному із зібрань націоналістів спогади про комуністичне минуле досі викликають гнів. Адже ХХ століття для Польщі було не легким. До нацистської окупації це було етнічно різноманітне, космополітне суспільство. Після Другої світової, радянський режим придушив різноманіття думок та вдарив по традиційній культурі країни.

Назагал, Польща є та відчуває себе частиною Європи. Але зараз в країні посилюються націоналістичні рухи. Їх активісти сприймають як загрозу традиційній культурі країни план ЄС встановити квоти для біженців та розширення прав ЛГБТ громади.

Така позиція обурює Павела Каспшака – активіста Руху Солідарність 1980-х років, який боровся проти комунізму. Сьогодні Павел виступає проти спроб правлячої партії обмежити повноваження конституційного суду. Він бачить у цих спробах результат впливу пропаганди Росії, яку вважає історичним ворогом:

«Я думаю, це дуже небезпечно. Ми на заході – і я гордо називаю нас Заходом – ми недооцінюємо цю загрозу. Ця загроза є насправді серйозною».

Для молодих поляків свобода, це не те, що вкладали в це поняття представники старшого покоління. Рух «Кукіз 15», який складається переважно з молоді, є навіть більш правою, ніж правляча партія. Їх гасло – Зупиніть біженців!

Говорить активість Павел Шрамка:

«Ми говоримо чесно. Ми не дотримуємось політичної коректності. Ми говоримо те, що думаємо. Ми не вдягаємо складні проблеми у гарні обгортки».

Неконтрольований капіталізм та безробіття у 90-х вплинуло на світогляд молоді. Пояснює соціолог Рафал Панковський:

«Для людей, які на власній шкірі відчули наслідки Другої світової, нацистської окупації, Голокосту, періоду диктатури, авторитаризму та тоталітаризму, ці люди часто цінують громадянські свободи більше, ніж молоде покоління, яке не мало того досвіду».

Відтак, для таких молодих націоналістів ворогом є не комунізм, а сучасна Західна Європа з її соціальним лібералізмом.

Таку думку представляє націонал-активістка Едита Люта:

«На мою думку, наша культура є надією для Європи, оскільки західна європейська культура гине».

На відміну від низки інших країн, в Польщі результати британського референдуму не порушили дебатів щодо можливого виходу з ЄС. Втім, стали більш гучними заклики до реформування Європейського Союзу з тим, щоб ЄС менше втручався у справи його членів, які мають різні культури та історичну пам’ять.

Дивіться також: Статуту «Голосу Америки» виповнилося 40 років

Статуту «Голосу Америки» виповнилося 40 років. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG