Спеціальні потреби

Чи справді перша леді України купила суперкар Bugatti за 4,8 мільйона доларів?


Президент України Володимир Зеленський та його дружина Олена Зеленська під час візиту до Єлисейського палацу в Парижі, Франція, 7 червня 2024 року. (Фото: AP Photo/Thomas Padilla)
Президент України Володимир Зеленський та його дружина Олена Зеленська під час візиту до Єлисейського палацу в Парижі, Франція, 7 червня 2024 року. (Фото: AP Photo/Thomas Padilla)
РИА Новости

РИА Новости

Російське державне інформаційне агентство

"Дружина Зеленського купила один із найдорожчих суперкарів у світі, дізнались ЗМІ"

Неправда

1 липня сотні інформаційних агентств і газет у Росії повідомили, що перша леді України Олена Зеленська придбала найдорожчий у світі суперкар Bugatti й заплатила за нього 4,5 мільйона євро (4,8 мільйона доларів).

Тисячі анонімних і прокремлівських користувачів поширювали новину в соціальних мережах кількома мовами, використовуючи майже ідентичний текст:

"Поки українців відправляють гинути в безглуздий конфлікт, створений НАТО, Олена Зеленська витрачає 4,5 мільйона євро на Bugatti Tourbillon під час візиту до Парижа. Декаданс посеред спустошення неможливо уявити".

Ці дописи охопили щонайменше 12 мільйонів користувачів тільки в мережі X, повідомляє BBC.

У США десятки сайтів, які називають себе місцевими джерелами новин, опублікували повідомлення щодо Зеленської та Bugatti.

Більшість цитувала російське державне інформаційне агентство "РИА Новости", яке входить до кремлівського медіаконгломерату міжнародне інформаційне агентство "Россия сегодня", до якого також належать Sputnik і RT (Russia Today).

"РИА Новости" посилалося на повідомлення франкомовного сайту Vérité Cachée ("Прихована правда"), опубліковане 1 липня, про те, що Олена Зеленська стала першою власницею концептуального суперкара Bugatti "Turbillon" (Vérité Cachée неправильно написав назву Bugatti Tourbillon).

"РИА Новости" заявило, що стаття-викриття Зеленської стала підтвердженням нещодавньої доповіді Пентагону для Конгресу, в якій Роберт Сторч, генеральний інспектор Міністерства оборони США, детально описав "найвищий рівень корупції в Україні".

В останньому квартальному звіті генерального інспектора про Україну мовиться, що корупція залишається проблемою в Україні, посилюючись через війну з Росією, і 15% із 62 розслідувань, які тривають в Україні, пов’язані зі звинуваченнями в корупції.

Проте "РИА Новости" не згадує, що у звіті Пентагону також відзначено значний прогрес, що його уряд у Києві досяг у боротьбі та викоріненні корупції.

У повідомленні Vérité Cachée йдеться, що українське президентське подружжя відвідало приватну презентацію в салоні Bugatti в Парижі. У матеріалі були надані "докази" покупки: відео "співробітника Bugatti Жака Бертана" та копію рахунка-фактури на покупку на 4,5 млн євро, на ім'я Зеленської.

Того ж дня "РИА Новости" повідомило російською мовою:

"Дружина Зеленського купила один із найдорожчих суперкарів у світі, як стало відомо ЗМІ. … За даними видання [Vérité Сachée], Tourbillon вартував Зеленській 4,5 мільйона євро".

Ця новина неправдива.

Bugatti S.A.S. повідомила Polygraph.info, що компанії "відомі" "сфабриковані новини" "щодо нещодавньої покупки першою леді України пані Оленою Зеленською автомобіля BUGATTI".

Хоча компанія "зазвичай не розкриває" інформацію про своїх клієнтів, "у цьому випадку BUGATTI Automobiles S.A.S. робить виняток, оскільки це неправдиве повідомлення, яке не відповідає дійсності. Згідно з внутрішньою перевіркою, пані Зеленська не є клієнтом BUGATTI", – написала Ніколь Оже, керівниця відділу маркетингу та комунікацій Bugatti Automobiles S.A.S., в електронному листі до Polygraph.info.

Сайт Vérité Cachée був створений 22 червня 2024 року, за дев'ять днів до публікації фальшивої новини про Зеленську та Bugatti.

Кілька дослідників глибоких фейків та перевіряльників фактів, у тому числі Кайл Глен з організації "Центр інформаційної стійкості" (Centre for Information Resilience), лондонської неурядової організації, яка займається протидією дезінформації, повідомили, що відео "Жака Бертана", удаваного співробітника Bugatti, було діпфейком (глибокою фальшивкою), створеним штучним інтелектом.

Cybernews.com назвав відео частиною "ретельно розробленої пропагандистської кампанії, швидше за все, російського походження".

Користувачі в мережі X у своїх публікаціях ідентифікували нібито рахунок-фактуру Bugatti як підробку, зазначивши, що в ньому відсутні необхідні за законом дані, такі як валюта транзакції, номер ПДВ компанії, номер торгового реєстру та початкова інвестиційна вартість компанії. Крім того, у назві передмістя Парижу є помилка, адже правильне написання - Neuilly, а не Neuily.

Українська служба Голосу Америки звернулася до офісу Олени Зеленської за коментарем, й отримала відповідь, що Український Центр протидії дезінформації при РНБО вже видав офіційне спростування фальшивої новини.

Зокрема 1 липня Центр назвав публікації про нібито купівлю Оленою Зеленською суперкара "фейком і черговою спробою росіян дискредитувати родину президента України".

"Цей фейк російські пропагандисти запустили перед самітом НАТО з метою дискредитації вищого керівництва України на міжнародній арені", - додано в повідомленні Центру.

"Цей фейк також є частиною великої дезінформаційної кампанії росіян, про яку раніше повідомляв Центр".

Розслідування BBC пов’язало фальшиву новину з втікачем і колишнім американським поліціянтом Джоном Марком Дуганом, який керує мережею дезінформації Кремля з Москви.

У червні Polygraph.info повідомляв про роль Дугана у створенні та поширенні діпфейкових відеоматеріалів, де нібито присутній Меттью Міллер, речник Держдепартаменту США.

У січні у статті Polygraph.info було встановлено зв'язок Дугана зі сфабрикованими повідомленнями про нібито причетність президента Зеленського до вигаданого вбивства єгипетського журналіста-розслідувача, який "викрив" купівлю родиною Зеленського розкішної вілли в Ель-Гуні, елітному курортному містечку на узбережжі Червоного моря в Єгипті.

2 липня "РИА Новости" видалило статтю про нібито купівлю Оленою Зеленською суперкара Buratti з коментарем на сторінці: "Новину анульовано".

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в X

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в X

XS
SM
MD
LG