Спеціальні потреби

Список 50000 телефонних номерів викликав звинувачення про шпигування за журналістами і активістами


Жінка з телефоном перед будівлею компанії NSO поблизу Тель Авіва в Ізраїлі 28 серпня 2016 р.
Жінка з телефоном перед будівлею компанії NSO поблизу Тель Авіва в Ізраїлі 28 серпня 2016 р.

Міжнародне розслідування за участю сімнадцяти медіаорганізацій стверджує, що авторитарні уряди використовують спеціально розроблені шпигунські хакерські програми у смартфонах, щоб стежити за посадовцями, правозахисниками і журналістами.

Американська газета Washington Post зокрема повідомляє, що шпигунська комп’ютерна програма Pegasus (Пегас) ізраїльської компанія NSO Group була використана для проникнення у телефони двох жінок близьких до журналіста Джамала Хашокджі, якого вбили в консульстві Саудівської Аравії в Туреччині 2018 року.

Читайте також: ЦРУ вважає, що саудівський кронпринц замовив убивство журналіста Хашокджі

Британський часопис The Guardian, що також брав участь у розслідуванні стверджує, що з інфікованих телефонів зчитували текстові повідомлення, фотографії, електронну пошту, підслуховували телефонні розмови, а також таємно дистанційно вмикали мікрофони смартфонів, щоб використовувати їх як підслуховувальні пристрої.

... Ми твердо відкидаємо фальшиві звинувачення у тому звіті.

ЗМІ стверджують, що отримали список майже 50000 телефонних номерів осіб, в яких, як припускають, були зацікавлені клієнти компанії NSO.

Понад 180 з тих людей - журналісти зокрема з CNN, the New York Times, Al Jazeera, агентства AFP та багатьох інших ЗМІ.

«Ми дуже стурбовані повідомленням, що шпигунська програма Pegasus могла бути використана проти двох журналістів AP», - заявило агентство Associated Press.

Компанія NSO в офіційній відповіді заявила, що її програми допомагають державним службам безпеки боротися з тероризмом і злочинністю.

Агентство Reuters пише про відсутність доказів, що хтось проникав у телефони тих людей, але інші ЗМІ повідомляють, що перевірка декількох телефонів, номери яких були в наданому списку, виявила «сліди» застосування шпигунських програм.

Розслідування очолювала неурядова журналістська організація у Франції під назвою Forbidden Stories (Заборонені розповіді) за участю правозахисної організації Міжнародна амністія.

NSO наполягає, що журналістське розслідування зосередилося на «безпідставних висновках» і стверджує, що анонімні джерела надали журналістам «віддалену від реальності» інформацію.

«Перевіривши їхні твердження ми твердо відкидаємо фальшиві звинувачення у тому звіті», - заявляє NSO, підкреслюючи, що їхній продукт жодним чином не пов'язаний з вбивством журналіста Джамала Хашокджі.

Тим часом Міжнародна амністія скаржиться на брак контролю над використанням комп’ютерних програм для таємного збору інформації.

«Допоки ця компанія і ціла та індустрія зможуть показати, що вони здатні шанувати права людини, необхідно запровадити мораторій на експорт, продаж, поширення і використання технологій для спостереження», - заявила Міжнародна амністія.

Агентство Reuters заявило, що «журналісти повинні мати можливість повідомляти про важливі для суспільства новини, без страху за переслідування і напади будь- де у світі».

Дивіться також: Світлана Тихановська у США: "Це велике досягнення – бути тут і мати підтримку з боку США"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG