Спеціальні потреби

Американські експерти: новий “мирний план” для України повторює месeджі Кремля


Американські експерти про новий "мирний план": документ багато в чому повторює месиджі Кремля. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

Американські експерти про новий "мирний план": документ багато в чому повторює месиджі Кремля. Відео

“Конфлікт довкола України”, “зміна санкційного режиму щодо Росії” та “визначення нової ідентичності України з врахуванням думки сусідів”. Серед іншого, такі тези містить так званий “мирний план” для України, який презентували на Мюнхенській безпековій конференції. Після того, як українське МЗС відкинуло план, його видалили із сайту конференції. Втім, він залишився у доступі на інших ресурсах.

Група американських дипломатів, урядовців та експертів виступила із критикою нового “мирного плану”. На їхнє переконання, документ багато в чому повторює месeджі Кремля. Коротко розповідаємо про сам план та реакцію на нього в США.

Про що йдеться в плані?

Документ оприлюднила група американських, європейських і російських експертів і посадовців. До розробки долучились також три українські експерти: Василь Філіпчук, Олександр Чалий та Олексій Семеній. Серед підписантів також колишній заступник голови моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александер Хуг.

Автори пропонують 12 пунктів, які б мали допомогти припинити війну в Україні та стабілізувати ситуацію в регіоні.

1. Відновлення роботи спільного центру з контролю за припиненням вогню на Донбасі за участі України та Росії;

2. Запровадження "нормандського формату" за участі військових

3. Надання доступу спеціальної моніторингової місії до всієї території східної України;

4. Вирішення питання безвісти зниклих;

5. Початок розмінування Донбасу;

6. Початок відновлення Донбасу за участі міжнародної спільноти (в тому числі Росії);

7. Відновлення торгівлі між Україною та Росією;

8. Зміна санкційного режиму щодо Росії;

9. Вирішення питань радіаційної загрози;

10. Початок євроатлантичного діалогу щодо спільної безпеки;

11. Визначення сфер зближення між ЄС та Росією;

12. Запуск діалогу з визначення ідентичності України з врахуванням думки сусідів (в тому числі Росії).

План фокусується здебільшого на вирішенні війни на Донбасі, й оминає питання повернення окупованого Криму під контроль України. Саму ж війну автори “мирного плану” називають “конфліктом в Україні та довкола”.

Як відреагували в США?

Група американських дипломатів та експертів виступила із критикою документу. Серед них - колишні очільники посольства США в Україні Марі Йованович, Вільям Тейлор, Джон Гербст, Стівен Пайфер, дипломати та аналітики Ян Бжезінський, Майкл МакФол, Майкл Карпентер, Александер Вершбоу та інші.

В оприлюдненій заяві йдеться, що попри частину конструктивних пропозицій, деякі з них є відлунням позиції Кремля. На думку американських експертів, це розмиває справжні причини проблеми та відводить увагу від відповідальності Росії за початок війни на Донбасі.

“Підписанти визначають проблему в найпершому реченні: “конфлікт в Україні та довкола”. Цей пошук заплутує джерела проблем і робить неможливим пошук належного рішення”, - йдеться в заяві.

“Конфлікт в Україні та довкола” почався, коли російські війська в російській формі, але без розпізнавальних знаків, захопили український півострів Крим.
Заява американських експертів

“Конфлікт в Україні та довкола” почався, коли російські війська в російській формі, але без розпізнавальних знаків, захопили український півострів Крим, а Москва "анексувала" його. Тоді ж Москва розпочала свою гібридну війну на Донбасі і використала свій величезний дезінформаційний апарат, щоб представити це як громадянський конфлікт в Україні. Без керівництва Кремля, фінансування, зброї (в тому числі важкого озброєння), боєприпасів, а в деяких випадках - регулярних підрозділів російської армії не було б "конфлікту в Україні та довкола".

На думку американських дипломатів та аналітиків, пункт про “зміну санкційного режиму” ставить під загрозу Мінський процес, адже пропонує “часткове зняття санкцій в обмін на часткове виконання Мінська”. Експерти наголошують, що найважливішим пунктом Мінських домовленостей є справжнє припинення вогню, “яке мого б статися завтра, якби Москва віддала такий наказ своїм офіцерам та ставленикам на Донбасі”.

Запрошення Росії допомогти визначитись Україні вражає своєю неповагою до народу, на який Росія напала.
Заява американський експертів

Пункт про визначення нової ідентичності України з врахуванням думки сусідів американські експерти назвали незрозумілим втручанням в українські внутрішні справи. “Це відображає російський мем про розділену Україну, що призвело до “громадянської війни” на Донбасі. Запрошення Росії допомогти визначитись Україні вражає своєю неповагою до народу, на який Росія напала. Польща - друг України, Угорщина - ні, але Україна не має запитувати нікого про визначення своєї ідентичності”.

Дивіться також: Ілля Новіков: захист українських політичних в'язнів і роль Америки у вирішенні конфлікту на Донбасі

  • 16x9 Image

    Остап Яриш

    Кореспондент Голосу Америки в Пентагоні і ведучий щоденних телепрограм Української служби VOA. Приєднався до команди в 2019 році.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG