Спеціальні потреби

Міноборони України перевірить чи на «параді» в Донецьку були справжні полонені


КИЇВ - У Міністерстві оборони України з'ясовують, чи були на «параді полонених» в Донецьку українські військовослужбовці. Про це повідомляє інформаційне агентство УНІАН 25 серпня, цитуючи слова глави оборонного відомства країни Валерія Гелетея.

Міністр оборони «доручив перевірити реальну присутність українських військових серед людей, яких під виглядом бранців 24 серпня провели по центру Донецька в ході «параду полонених».

«Я вже дав відповідну вказівку, вивчається це відео, вивчаються всі ті, хто, можливо, був там пізнаний», - сказав Валерій Гелетей. Міністр оборони України вважає проведення «параду полонених» проросійськими сепаратистами з так званої Донецької народної республіки «викликом усьому цивілізованому суспільству і нормам моралі та людяності».

Заступник директора Міжнародної правозахисної організації «Вахта прав людини» (Human Rights Watch) Рейчел Денбер назвала «марш» українських військовополонених, проведений сепаратистами 24 серпня в Донецьку, порушенням Женевської конвенції з прав людини. Про це Рейчел Денбер заявила у своєму Twitter, повідомляє український Телеканал новин 24.

«"Марш" українських військовослужбовців порушує Женевську конвенцію, яка забороняє принизливе і образливе поводження, а також образу гідності», - зазначила Рейчел Денбер.

Інформаційне агентство «Інтерфакс-Україна» цитує слова представника управління інформації Міністерства оборони, який «парад військовополонених в Донецьку» назвав «черговим порушенням норм міжнародного права, а також яскравим антигуманним фактом».

«Неможливо назвати організаторів цього огидного події людьми, і неможливо зрозуміти, що вони хотіли показати. <...> Знаючи цинізм терористів і російських найманців на сході, ми не можемо виключати, що в ролі полонених виступали самі бойовики», - прокоментували інформаційному агентству в Управлінні інформації оборонного відомства України.

За словами співрозмовника «Інтерфакс-Україна», даний інцидент ще раз підтверджує, що «у організаторів і прихильників ДНР і ЛНР немає нічого святого, немає ніякої державної ідеї».

В понеділок 25 серпня «парад полонених» в Донецьку засудив офіційний представник МЗС Німеччини Мартін Шефер. Про це він заявив, відповідаючи на питання на прес-конференції в Берліні.

«Парад» і думка експертів

За інформацією ЗМІ, 24 серпня в другій половині дня за місцевим часом, в 23-у річницю незалежності України озброєні сепаратисти конвоювали колону українських військових по вулиці Донецька через так званий «коридор ганьби». З натовпу, що зібрався, в українських військових летіли пластикові пляшки з водою. Відповідне відео «параду» демонстрував російський телеканал «LifeNews», фрагменти цієї ходи були опубліковані в Інтернет-сервісі YouTube. В колоні можна було нарахувати не більше ста людей.

На Інтернет-сайті всеукраїнського юридичного порталу «Конфлікти і закони» автор Геннадій Васильєв з Донецька не виключає того, що «парад» був інсценований з метою «тиску» на Петра Порошенка напередодні переговорів у Мінську, де очікується зустріч президентів України та Росії.

«Провокацію з проводом нібито військовополонених із зони проведення антитерористичної операції терористи сьогодні організували свідомо, щоб сколихнути громадську думку і зробити Петра Порошенка поступливішими під час переговорів. В реальності, бойовики провели по центру Донецька частину ув'язнених з тюрми, які відмовилися з ними співпрацювати, українських патріотів з Донецька та округи, які були затримані та утримуються в будівлі Служби безпеки України та підвалах районних адміністрацій. За повідомленням з штабу бойовиків, в реальності у них є кілька затриманих військовополонених, але їх в колону, що йшла по центру Донецька, не включали», - пише Геннадій Васильєв на сторінках всеукраїнського юридичного порталу «Конфлікти і закони».

Він вважає, що камені в «українських полонених» кидали «для гостроти картинки, тому що практично всі мешканці міста вже знають, що руйнують місто саме бойовики і у них, практично, немає підтримки серед місцевого населення, за винятком певного відсотка маргіналів».

На «параді» - знайомі обличчя

У соціальних мережах активно обговорюють історія з «парадом військовополонених» в Донецьку.

«У Донецьку варвари таки прогнали колону військовополонених по вулиці. <...> Цікаво, як Порошенко відреагує на мерзенну акцію сепаратистів в Донецьку? Чи згадає про наших полонених? Попросить відреагувати США, Меркель та інших? », - запитує на своїй сторінці в Інтернеті політичний аналітик, директор Центру політичного аналізу «Стратагема» Юрій Романенко.

Український активіст і волонтер, що допомагає військовим в зоні проведення антитерористичної операції, Олексій Біда на своїй сторінці в соціальних мережах пише про те, що серед конвоїрів «військовополонених» можна було помітити так звану «міністра культури ЛНР» Ірину Філатову з рушницею напереваги, одягнену в уніформу.

«Тепер масовик-витівник вирішила особисто взяти участь у заході. Китель з чужого плеча і невміле поводження зі зброєю наводить на думку про постановочний фарс з гнівними жителями Донецька. Нісенітниця це і провокація, покликана і далі вносити розкол серед народу України», - зазначає Олексій Біда.

Олексій Біда 24 серпня пише про те, що «на жаль багато ведуться на картинку і бажають смерті всьому Донбасу».

«Пригадується речівки з дитячого табору:" Коли ми єдині - ми непереможні ". З Днем незалежності Вас, в тому числі і від впливу ЗМІ», - підкреслює український активіст.

XS
SM
MD
LG