Спеціальні потреби

В ООН заявили, що Росія і Україна частково відповідальні за атаку на будинок людей похилого віку – Розслідування AP (оновлено)


На цьому зображенні від Maxar Technologies показано будинок людей похилого віку у східному регіоні Луганська, Україна, 13 жовтня 2021 року. (Супутникове зображення © Maxar Technologies, 2022 через AP)
На цьому зображенні від Maxar Technologies показано будинок людей похилого віку у східному регіоні Луганська, Україна, 13 жовтня 2021 року. (Супутникове зображення © Maxar Technologies, 2022 через AP)

Новинне агентство Associated Press, спираючись на доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), оприлюднену 29 червня, та інші джерела, опублікувало розслідування, в якому стверджує, що Україна несе щонайменше частину відповідальності за людські жертви у результаті атаки на будинок людей похилого віку поблизу села Стара Краснянка Луганської області.

11 березня 2022 року дня російські сили атакували будинок. Внаслідок їх обстрілів спалахнула пожежа, Через пожежу, у якій померло понад 50 людей похилого віку. Associated Press пише, що «за кілька днів до атаки українські військові зайняли позиції в будинку, фактично зробивши будівлю мішенню».

Управління Верховного Комісара ООН з прав людини присвятила цьому епізоду лише кілька абзаців у своєму звіті. У тексті звіту не стверджується, що російські чи українські військові скоїли воєнний злочин. Але, як зазначає Associated Press, ця історія ілюструє ширше занепокоєння правозахисників через потенційне використання "живих щитів" аби завадити воєнним операціям у певних районах.

У статті Associated Press повідомляється, що, дійсно, «часті невибіркові обстріли з боку Росії житлових будинків, лікарень, шкіл і театрів є головною причиною тисяч жертв війни під час війни», але Україна також мусить дотримуватися законів збройного конфлікту. Девід Крейн, колишній чиновник Міністерства оборони США та ветеран численних міжнародних розслідувань воєнних злочинів сказав АР, що у даному випадку українські військові, можливо, «порушили закони збройного конфлікту, не евакуювавши мешканців та персонал будинку людей похилого віку».

У розслідуванні AP наводяться твердження українських чиновників, які покладають провину на російських сили, зокрема цитується Луганський губернатор Сергій Гайдай, який у своєму Telegram-каналі від 20 березня написав, що 56 людей були «цинічно і навмисно» вбиті «російськими окупантами», які «стріляли впритул з танка». Також у розслідуванні цитується так звана уповноважена з прав людини Луганського сепаратистського уряду Вікторія Сердюкова, яка поклала відповідальність на українських військових, звинувативши їх у тому, що вони підпалили будинок під час відступу.

«У той час як ворогуючі сторони звинувачують одна одну в трагедії у Старій Краснянці, сумна реальність полягає в тому, що більша частина війни в Україні ведеться в населених пунктах, що збільшує потенціал жертв серед цивільного населення. Ці смерті та поранення стають майже неминучими, коли цивільні особи опиняються на лінії вогню», підсумовує Associated Press.

Яке раніше писав «Голос Америки», Посолка США з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шак назвала всю територію України «місцем злочину».

«Вся Україна - місце злочину. Справи будуть розслідуватись протягом багатьох років. Суди в Україні будуть першими, хто розглядатиме ці справи, потім - міжнародні кримінальні суди і потенційно - кримінальні суди в Європі, якщо російські зловмисники почнуть подорожувати, а ми знаємо – вони завжди це роблять», - заявила Бет Ван Шак під час заходу Інституту миру США 28 червня, присвяченого тематиці притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах, скоєних в Україні.

За її словами, Консультативна група з питань воєнних злочинів, яка допомагає офісу генпрокурора України із розслідуваннями воєнних злочинів, отримала додаткове фінансування від Білого дому та заручилась підтримкою Європейського Союзу і Великої Британії.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG