Спеціальні потреби

Українська Феміда дала задній хід


Голова Верховного суду України Василь Онопенко
Голова Верховного суду України Василь Онопенко

Влада змінила гнів на милість. Над родичами Онопенка розійшлися чорні хмари, а Тимошенко, можливо, відпустять до Брюсселя.

Несподівану заяву щодо невиїзної лідерки опозиції зробив президент України Віктор Янукович у вівторок у Харкові. Виявляється, глава держави невдоволений діями правоохоронних органів, які взяли з Юлії Тимошенко підписку про невиїзд.

«Запобіжний захід, який прийнятий по відношенню до Тимошенко, дратує і мене», – заявив Янукович.

Він висловив думку, що політик повинна мати свободу пересування, доки її вина не доведена, і дав зрозуміти, що не заперечує проти поїздки Тимошенко в Брюссель, куди її давно запрошують керівники європейських структур.

Магічним чином «розсмокталися» також проблеми з родичами глави Верховного суду України Василя Онопенка. Його зятя, чоловіка молодшої доньки Лади, екс-заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука у вівторок відпустили додому з СІЗО, де він перебував з 30 грудня минулого року. Зміну запобіжного заходу з арешту на підписку про невиїзд у Генпрокуратурі пояснили тим, що екс-чиновник завершив ознайомлення з матеріалами своєї кримінальної справи.

Того ж таки дня, у вівторок, закрили кримінальну справу проти старшої доньки глави ВСУ, Ірини Онопенко. Постанову про закриття справи, порушеної 3 лютого за неповернення приватного боргу, слідчий ГПУ виніс на підставі погашення заборгованості. Суму в понад 250 тисяч гривень Ірина Онопенко повернула своєму кредиторові Валерію Ксьондзенку, після чого інцидент було вичерпано.

Обидві щасливі розв’язки сталися наступного дня після відвідин президента України главою ВСУ. Днями Онопенко пообіцяв, що ініціюватиме зустріч з Януковичем, аби поінформувати президента про стан правосуддя в країні, зокрема про недопустимість вибіркового підходу в кримінальному процесі. Зустріч відбулась у понеділок 14 лютого. Як повідомила за підсумками зустрічі прес-служба президента, глава ВСУ схвально відгукнувся про судову реформу, запроваджену Януковичем.

«Онопенко підтримав запроваджену президентом України реформу, зазначивши, що запропонований президентом закон «Про судоустрій і статус суддів» містить позитивні напрацювання фахівців Верховного суду, які знаходять підтримку суддівського корпусу, голови Верховного суду України та суддів Верховного суду», – сказано у повідомленні прес-служби президента.

Раніше Онопенко виступав критиком судової реформи, здійсненої за президента Януковича. А кримінальне переслідування членів його родини називав тиском на нього особисто – з метою змусити його піти у відставку. Онопенко неодноразово заявляв також, що у відставку не піде і боротиметься проти, як він висловлювався, «приватизації Верховного суду України».

Коментуючи зустріч президента з главою ВСУ і припинення тиску на родичів останнього, частина експертів доходить висновку, що Василь Онопенко знайшов спільну мову з нинішньою владою. Інші пояснюють щасливу розв’язку тим, що українська влада відреагувала на критику міжнародної спільноти. Такої думки дотримується, зокрема, професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

«Влада нарешті зреагувала на міжнародну критику. Тому що про вибіркове правосуддя було чітко сказано – і єврокомісаром Фюле, й іншими представниками Європейського Союзу. За використання кримінального законодавства у політичних цілях президента Януковича критикують доволі жорстко. Не варто забувати й про те, що саме зараз, у ці дні у Вашингтоні відбувається зустріч комісії з українсько-американського стратегічного партнерства, і ці питання, очевидно, там також порушуються. І я думаю, що влада позадкувала. Влада хоче показати: ми не загострюємо ситуацію, ми дотримуємося процедури, ми перевірили і відпустили».

На думку політолога, «задкуванням влади» пояснюється і заява Януковича щодо невиїзної Тимошенко:

«Влада наробила дуже багато речей, якими просто підставила сама себе. Тобто будь-який неупереджений спостерігач розуміє, що відбувається в Україні. І зараз цю непривабливу картину намагаються хоч трохи виправити. Влада розуміє, що простіше дозволити Тимошенко їхати в Брюссель, ніж не дозволити. Тримати Корнійчука під вартою чи робити переслідування з боргових питань дочки голови Верховного суду України – це теж означає підставлятися. Тому я думаю, що в цих питаннях влада готова дати задній хід», – сказавГарань.
Як він додав, сам факт реагування президента на критику дуже важливий. «Це свідчить про те, що Януковичу не байдуже, як він виглядає в очах західних партнерів, він все-таки не хоче загострювати стосунки із Заходом. Адже зараз непросто складаються відносини з Росією. І за цих умов поглиблювати критику з боку Заходу означало б ослаблювати свої позиції», – зазначив політолог.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG