Спеціальні потреби

Нового омбудсмена в Україні так і не вибрали


Жоден із двох кандидатів на посаду уповноваженого Верховної ради України з прав людини не набрав необхідної кількості голосів. Валерія Лутковська набрала 212 голосів, а Євген Захаров лише 134. Про це повідомив голова лічильної комісії у парламенті Микола Шершун.

Загалом, для перемоги кандидат на посаду омбудсмена повинен був отримати 226 голосів від народних депутатів. Тож тепер за 20 наступних днів депутати повинні знову запропонувати кандидатів на цю посаду.

Так як уповноважена Кабміну у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська була запропонована фракцією Партії регіонів, очікувалось, що її кандидатура набере найбільше голосів. Тим не менш, їй не вистачило 14 голосів. Саме голосування було таємним, і відомо тільки, що всього проголосувала 391 особа.

Як прокоментував результати спікер Верховної ради Володимир Литвин: «Це було таємне голосування, але я переконаний, що кожна фракція добре знає, як вони голосували, які маневри здійснювали».

Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов зазначив, що їх фракція і надалі підтримуватиме Валерію Лутковську. І щоб наступного разу голосів вистачило, будуть проводитися «переговори з колегами по більшості для підтримки кандидатури Лутковської».

В опозиції ж переконані, що такі результати голосування свідчать про конфлікт всередині парламентської більшості і в самій Партії регіонів.

«Дане голосування чітко зафіксувало, що, не дивлячись на те, що внесення Валерії Лутковської було офіційно освячене як кандидатури не лише Партії регіонів, а й команди Віктора Януковича, 212 голосів – це серйозна поразка влади і підтвердження цієї конфліктності», зазначив заступник голови Верховної ради, один із лідерів партії «Батьківщина» Микола Томенко. Віце-спікер додав, що вперше відбулася таємна незгода із кандидатурою, запропонованою Віктором Януковичем.

Голова Української Гельсінської спілки і кандидат на пост омбудсмана Євген Захаров зазначив після голосування, що і надалі братиме участь у виборах. Раніше правозахисник говорив, що не розглядає Валерію Лутковську як свого конкурента, так як вони змагаються за одне й те ж. Валерія Лутковська також назвала Захарова своїм «однодумцем» з трибуни парламенту.

Проте, коли обидва кандидати коментували тему політичних в’язнів в Україні, то Лутковська, як уповноважена Кабміну, відмовилася висловити свою думку до голосування. Натомість Євген Захаров висловив різку критику на адресу чинної влади та існуючої судової системи в країні і в чергове відзначив, що права людини не є пріоритетом сьогоднішньої влади.

Вибори нового омбудсмена обумовлені завершенням повноважень Ніни Карпачової, яка займала цю посаду з 1998 року та двічі переобиралась. У фракції Партії регіонів зазначили, що кандидатуру Карпачової розглядати вже не будуть, бо, за словами Олександра Єфремова, «людина, яка попрацювала на своєму місці 10 років, вона з деяких питань стає зашореною».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG