Спеціальні потреби

Повноваження делегації України в ПАРЄ - під сумнівом


Повноваження делегації України в ПАРЄ - під сумнівом

Зимова сесія ПАРЄ, що відкрилась сьогодні у Страсбурзі, розпочалася зі скандалу. Розглянути питання повноважень української делегації, – з таким проханням звернулася до керівництва Асамблеї українська опозиція. Президентові ПАРЄ Мевлюту Чавушоглу надійшов лист за підписами голови фракції БЮТ Андрія Кожем’якіна та голови фракції НУ-НС Миколи Мартиненка, у якому вони просять усунути дисбаланс в українській делегації.

Як мовиться в листі, троє членів делегації, заявлені як представники опозиції, такими вже не є і на сьогоднішній день позафракційні або представляють владу. Йдеться про Володимира Пилипенка, Валерія Писаренка та Олександра Фельдмана. Вони давно залишили фракцію «БЮТ-Батьківщина», однак продовжують їздити до Страсбурга за «опозиційною» квотою.

Їхні мандати автори листа зажадали відкликати, а на порядок денний сесії винести питання про позбавлення української делегації повноважень представляти Україну.

Питання повноважень української делегації у ПАРЄ поставили на голосування – і відхилили. Як сказав, коментуючи результати голосування, новообраний президент ПАРЄ Жан-Клод Міньйон, «позбавлення повноважень є останньою зброєю, коли всі інші шляхи вже пройдено».

Водночас повноваження української делегації поставлено під сумнів. Про це заявив у Страсбурзі голова Комітету з процедурних правил, депутат з Литви Ежідіус Варейкіс. Як він сказав журналістам, порушено принцип пропорційності представництва. І як бути з українською делегацією, Комітет має намір вирішити найближчими днями.

Українська влада діями опозиції обурена. «Опозиція завдає великої шкоди Україні», – заявив у коментарі агентству «Українські національні новини» голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Він назвав опозицію «лютими ворогами» і навіть зацитував Шевченка: «не так тії вороги, як добрії люди». «Мабуть, наступним кроком Кожем’якіна і Мартиненка буде звернення до Парламентської Асамблеї Ради Європи з проханням позбавити Україну членства в Асамблеї», – зіронізував Єфремов.

Водночас як кажуть опозиціонери, вони вже кілька років поспіль намагаються виправити ситуацію з дисбалансом у делегації, пишуть листи голові Верховної Ради Володимиру Литвину, просячи замінити недійсних членів, однак реакції нема. В результаті з 12 делегатів від України опозицію представляють лише троє.

«Ця історія роками тягнеться. І опозицію це, ясна річ, не може влаштовувати», – сказала «Голосу Америки» у телефонній розмові зі Страсбурга одна із представниць української опозиції у ПАРЄ Ольга Герасим’юк.

При цьому як вона наголосила, вимога, викладена в листі опозиції, стосується скасування повноважень саме Пилипенка, Писаренка і Фельдмана, а не делегації як такої.

«Ми звернулися до президента ПАРЄ, до регламентного комітету з проханням не позбавити повноважень українську делегацію, як це зараз починають трактувати, а переглянути повноваження колишніх бютівців Пилипенка, Писаренка і Фельдмана. Вони вийшли з БЮТу і не мають права на його квоту в делегації ПАРЄ. І якби було все гаразд у нашому королівстві, то ми зібралися б перед від’їздом, запропонували б когось на їхнє місце. Ми вирішили б це питання в інтересах усіх – і опозиції, і більшості – ще до від’їзду сюди до Страсбурга. І не було б ніяких скандалів. Але так уже в нас в Україні заведено: питання не вирішується, аж доки сміття доводиться виносити з хати. А потім розказують, що хтось «обпльовує» країну, а хтось за неї «радєєт», – сказала Герасим’юк «Голосу Америки».

На зимовій сесії ПАРЄ, яка щойно розпочалася, парламентарі розглянуть функціонування демократичних інститутів у низці країн, включно з Україною. Доповідь і резолюція по Україні очікується у четвер 26 січня. Судячи з оприлюдненого проекту, де йдеться, зокрема, про переслідування колишніх посадовців, резолюція буде доволі гостра й критична. Новообраний президент ПАРЄ Жан-Клод Міньйон уже заявив, що не розуміє і не сприймає спосіб, у який було засуджено екс-прем’єр-міністра України Юлію Тимошенко.

XS
SM
MD
LG