Спеціальні потреби

Касацію Тимошенко відхилено, вирок у «газовій» справі чинний


Остання інстанція українського судочинства в особі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ оприлюднила своє рішення у середу 29 серпня. Суд визнав законними рішення попередніх інстанцій – Печерського райсуду Києва і Апеляційного суду – і відхилив касаційну скаргу на вирок у «газовій справі». Без змін залишається як визнання Юлії Тимошенко винною у перевищенні повноважень під час підписання газових угод з Росією, так і призначене їй покарання – 7 років позбавлення волі та відшкодування збитків на користь держави у розмірі 1,5 мільярда гривень.

При цьому Вищий спецсуд не побачив жодних огріхів у тому, як був проведений «газовий» процес, а всі доводи захисту відкинув як неспроможні. На скарги про неповноту слідства спецсуд відповів, що слідство було проведене у повному обсязі. На закиди про не забезпечене право на захист заперечив, що захист був забезпечений. А аргументи про необґрунтоване винесення вироку парирував твердженням, що вирок був винесений обґрунтовано.

«Колегія суддів ухвалила: вирок Печерського районного суду міста Києва від 11 жовтня 2011 року та ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 23 грудня 2011 року щодо Тимошенко Юлії Володимирівни залишити без змін, а касаційну скаргу захисника Плахотнюка – без задоволення», – зачитав вердикт суддя Вищого спецсуду Олександр Єлфімов.

Суд так само відхилив клопотання адвоката Сірого про зміну запобіжного заходу для Тимошенко і залишив її за ґратами.

Представники державного обвинувачення заявили, що рішенням задоволені. Натомість захисники Тимошенко та представники опозиції назвали вердикт профанацією правосуддя. Прихильники екс-прем’єрки провели під стінами Вищого спецсуду символічну акцію похорону української Феміди. А адвокати сказали журналістам, що шукатимуть правди у Європейському суді з прав людини. До скарги на незаконний арешт, яку зараз розглядають у Страсбурзі, захисники Тимошенко додадуть скаргу на позбавлення підзахисної права на справедливий суд.
Нас засмутило це рішення. Ми глибоко розчаровані тим, що внаслідок поточної ситуації в українському судочинстві двоє ключових лідерів опозиції усунуті від участі у парламентських виборах».
Майкл Манн, представник Єврокомісії

Тим часом на Заході наростає нова хвиля реакції на справу Тимошенко – тепер уже пов'язана з відмовою в касації на вирок. Про своє розчарування вердиктом негайно заявив Європейський Союз. Заяву зробив на прес-конференції в Брюсселі у середу представник Європейської комісії Майкл Манн.

«Нас засмутило це рішення. Ми глибоко розчаровані тим, що внаслідок поточної ситуації в українському судочинстві двоє ключових лідерів опозиції усунуті від участі у парламентських виборах», – заявив Манн. Речник ЄС відзначив також, що український суд «не поважає міжнародні стандарти щодо справедливого, прозорого процесу», та закликав українську владу вжити рішучих заходів для подолання вибіркового правосуддя.

«Глибоке розчарування» вердиктом, що відмовив Тимошенко у касації, висловила також ПАРЄ. Прес-служба Асамблеї оприлюднила заяву, в якій нагадала, що вважає недопустимою кримінальну відповідальність для політика за прийняте політичне рішення. «Зважаючи на велику кількість запитань до якості судового процесу, що призвів до засудження Юлії Тимошенко, ми – як і багато інших друзів України – очікували, що касаційний суд задовольнить її скаргу», – мовиться в заяві ПАРЄ.

Глава ПАРЄ закликав президента Януковича втрутитись у ситуацію. «Президент Янукович давав нам ясно зрозуміти, що він готовий втрутитись у процес, в разі якщо касаційну скаргу Тимошенко буде відхилено. Тому ми закликаємо його дотриматись свого слова і не зволікаючи вирішити проблему з ув’язненням колишніх членів уряду. Не можна допустити, щоб ці судові справи лягли темною плямою на майбутні вибори», – наголошується в заяві президента Асамблеї.

Про своє занепокоєння рішенням Вищого спецсуду заявила також Великобританія. Як мовиться в заяві британського Міністерства закордонних справ, Великобританія наполягатиме на припиненні вибіркового правосуддя в Україні. Інакше – заявили у британському МЗС – прогресу у переговорному процесі щодо угоди про Асоціацію України з Євросоюзом важко буде досягти.
XS
SM
MD
LG