Спеціальні потреби

Путін хоче побудувати Євразійський союз


Прем’єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін

Росія більше не кликатиме Україну в Митний союз. Після настійливих запросин, з боку першої, і незмінних відмов, з боку другої, тему, здається, закрито.

Утім, Росія готова покликати Україну в нове інтеграційне об'єднання. Принаймні назва у нього нова - Євразійський союз.

Проект зініціював сьогоднішній прем’єр-міністр, а завтрашній президент Російської Федерації Володимир Путін. Він написав статтю для газети «Известия» під назвою «Новий інтеграційний проект для Євразії – майбутнє, яке народжується сьогодні».

Це перша публікація Путіна після оголошеного днями наміру знов балотуватися у президенти. Відтак статтю можна розглядати як свого роду маніфест - викладення програмних цілей нового строку президентства.

Як нагадує Путін на початку своєї статті, 1 січня 2012 року стартує Єдиний економічний простір Росії, Білорусі і Казахстану. Згодом, за прогнозами, до них приєднаються Киргизія і Таджикистан.

На базі Митного союзу і Єдиного економічного простору цих держав Путін пропонує побудувати наступний, вищий рівень інтеграції - повноцінний економічний союз з єдиною валютою. Формування називатиметься «Євразійський союз».

«Мова не йде про те, щоб у тому чи іншому вигляді відтворити СРСР», – зазначає Путін. Як він визнає, «Наївно намагатись реставрувати чи копіювати те, що уже залишилося в минулому».

Це буде, за його словами, «потужне наднаціональне об’єднання, здатне стати одним із полюсів сучасного світу» – таким, як ЄС, США чи Китай.

Євразійський союз, наголошує Путін, це відкритий проект. За його словами, «Ми вітаємо приєднання до нього інших партнерів, і передусім країн Співдружності. При цьому не збираємось когось квапити чи підштовхувати. Це має бути суверенне рішення держави».

Путін не називає прямо Україну. Проте натяк прозорий:

«Деякі наші сусіди пояснюють небажання брати участь у просунутих інтеграційних проектах на пострадянському просторі тим, що це нібито суперечить їхньому європейському вибору. Вважаю, що це хибна розвилка. Ми не збираємося від когось відмежовуватись і комусь протистояти».

Більше того - як випливає зі міркувань російського прем’єра, якби Україна вступила в Євразійський союз, їй було б легше інтегруватися в ЄС. «Входження в Євразійський союз, крім прямих економічнгих вигод, дасть змогу кожному з його учасників швидше і на сильніших позиціях інтегруватися в Європу», – заявив глава російського уряду у своїй програмовій статті.

Чи справді новий інтеграційний проект Путіна під назвою «Євразійський союз» є чимось принципово інакшим, ніж, скажімо, СНГ, ЄЕП, МС або ЄврАзЕС? І чи може він бути цікавий Україні?

На думку експертів, нову ініціативу Путіна слід сприймати виключно у передвиборчому контексті. Не намагатися приміряти на себе внутрішньоросійську виборчу риторику радить директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко:

«На наші вуха це розраховано в останню чергу. Це передвиборчий текст, засіб для ідеологічного позиціонування кандидата Путіна в інформаційному просторі своєї країни. Це їхні справи і їхні дискусії - які ідеї висувати щодо майбутнього облаштування реґіону і як називати ці проекти. Головне - не сприймати це на свій рахунок. Тим більше, що в тому тексті жодного разу не називається безпосередньо Україна. Там є натяки, вони зрозумілі, але нічого нового, крім певної корекції термінології, вони в собі не несуть. Усі ці пропозиції Україні уже пролунали. І пролунали у такій формі, що навіть президент Янукович висловлював своє несприйняття подібного роду агітації за вступ. Зараз, навпаки, російська сторона намагається більше застосовувати тактику пряника і менше агітувати «в лоб» за вступ у ті чи інші інтеграційні утворення. Тому ідея з «Євразійським союзом» більшою мірою розрахована на внутрішньоросійського споживача інформації», – вважає Сушко.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG