Спеціальні потреби

Клюєва знову призначили «маршалом Жуковим»?


Партію регіонів поведе на вибори Андрій Клюєв. Рішення затвердити секретаря РНБО керівником центрального виборчого штабу «регіоналів» було прийняте у понеділок на спільному засіданні політради партії і фракції ПР.

Повідомивши про новину, перший заступник голови Партії регіонів Володимир Рибак схарактеризував Клюєва як «найбільш підготовлену людину в партії». А депутат-«регіонал» Михайло Чечетов порівняв Клюєва з радянським маршалом Жуковим. «Андрій Петрович Клюєв у нас сьогодні – це приблизно як легендарний полководець часів війни Жуков. Тоді казали, що де Жуков, там перемога. Там де Клюєв, там перемога. Він жодної політичної баталії не програв», – сказав Чечетов журналістам.

До пари «маршалу» призначені й «генерали». Керівником публічної виборчої кампанії затверджений Сергій Тігіпко, заступниками – Борис Колесников, Володимир Рибак та Олександр Єфремов.

Сам новий очільник владного виборчого штабу пообіцяв, що проведе кампанію максимально чесно та прозоро. Клюєв заявив, що, аби ні в кого не виникало підозр щодо використання ним адмінресурсу, візьме відпустку за свій рахунок і піде з посади секретаря РНБО ще до початку виборчої кампанії.

А тим часом експерти, коментуючи призначення, звертають увагу на суперечності в діях влади. Ще недавно президент Янукович категорично заперечував можливість того, що Клюєв керуватиме виборчим штабом. Главу держави запитали про це одразу ж по тому, як він звільнив Клюєва з посади першого віце-прем’єра і «перекинув» його на РНБО. Це рішення багатьма було витлумачено як намір задіяти Клюєва на виборах. Однак президент в інтерв’ю кільком телеканалам 24 лютого заявив: «Можу однозначно сказати, що Андрій Петрович керувати штабом не буде».

«Або президент дезінформував суспільство, або позицію президента не взяли до уваги», – припустив заступник голови Верховної ради Микола Томенко. Коментуючи призначення Клюєва, віце-спікер також додав, що це рішення вказує на обмежені кадрові можливості партії влади. У цю виборчу кампанію «зміниться те, що нічого не зміниться: першим у списку буде Микола Азаров, а керівником штабу – Андрій Клюєв», – зауважив Томенко, слова якого цитує прес-служба.

На коротку «лаву запасних» як причину того, що Янукович передумав, вказує також більшість політологів. Партії регіонів бракує професіоналів з виборчим досвідом, – сказав «Голосу Америки» директор PR-групи Polittech Тарас Березовець.

«Андрій Клюєв є таким професіоналом. Він очолював усі переможні виборчі кампанії Януковича і Партії регіонів, починаючи з переможної парламентської кампанії 2006 і 2007 років; президентські вибори Януковича 2010 року, переможні місцеві вибори 2010 року. Крім того, ті люди, яких зараз отримав у підпорядкування Клюєв, тривалий час працювали як команда – Колесников, Рибак, Єфремов. Відповідно у них не буде проблем з «притиранням» між собою, які неминуче виникнуть між «Батьківщиною» і «Фронтом змін». Що ж до мотивації Клюєва очолити виборчий штаб, то вона доволі міцна. Я гадаю, він розраховує на посаду прем’єр-міністра. Це крісло, як завжди, буде призом для того, хто покаже найбільш ефективний результат. Якщо ПР покаже такий результат на виборах, то – стовідсотково – прем’єрство дістанеться навіть не першому номеру в списку. Саме Клюєв матиме тоді найбільші шанси посісти посаду прем’єра», – вважає Березовець.

Первісна заява президента – що Клюєв не очолить штаб – була пов’язана з тим, що хотіли поставити публічну особу на цю посаду, вважає голова правління центру «Соціовимір» Сергій Таран. Однак підходящої людини так і не знайшли. Тому президент подумав-подумав, і знову призначив Клюєва, – каже Таран.

«Просто нема кого. Є дуже проста причина: призначення голови штабу це питання як менеджменту, так і політики. І якщо подивитися на кадровий склад Партії регіонів, то там особливо нема кого призначати. Так і не знайшли людину, яка б об’єднувала усі ці якості – і говорити вміла, і була хоч трохи популярна, щоб презентувати партію, і водночас мала організаторський талант. Тому-то й знайшли вихід: Клюєв як добрий менеджер очолює виконавчу структуру, а обличчям кампанії, тим, хто публічно виступатиме від імені штабу, буде не Клюєв, а Тігіпко», – сказав політолог «Голосу Америки».

«Якщо не можеш побороти корупцію, очоль її», – іронізує з приводу нового призначення директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

«Я не думаю, що Клюєв сам підозрював про такий шалений успіх. Адже ще недавно як глава РНБО він позиціонував себе ворогом корупції в Україні, друкував серйозні статті у західній пресі про те, що корупція з’їдає Україну і що він як глава РНБО буде з цим боротися. І ось раптом він забуває про свій антикорупційний запал і опиняється в самому центрі політичної корупції, у виборчій кампанії правлячої партії, де прохідне місце коштує від 5 до 7 мільйонів доларів. Пощастило чоловіку в боротьбі за дохідну посаду! А окрім того, саме Клюєву, який буде організовувати виборчу кампанію, будуть підпорядковуватись депутати. Люди особисто йому будуть зобов’язані успіхом. Ніхто від більшості не пройде в парламент випадково. Усі будуть погоджені виключно з Клюєвим. І тому саме до його думки більше дослухатимуться з приводу кандидатур міністрів, керівників комітетів. Саме від нього, а не від Януковича, зрештою залежатиме, хто буде майбутнім прем’єр-міністром», – вважає Небоженко.

Політолог висловив також сумнів щодо обіцянки Клюєва провести чесні вибори.

«Навряд чи буде чесна кампанія. Все буде зводитися до найжорсткішого використання правоохоронних органів, спецслужб, адмініресурсу, для того щоб отримати цей результат 35%. А Клюєв така людина, яка не церемониться з демократією. Він ніколи не мав особливих сентиментів щодо демократичних процесів. Не випадково ж колеги по партії називають його «наш Жуков». Вони сприймають Януковича як Сталіна, а Клюєва як Жукова, який здобув на війні багато перемог, – при цьому байдуже якою ціною», – сказав Небоженко «Голосу Америки».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG