Спеціальні потреби

У районі Мексиканської затоки тривають очищувальні роботи


Поки у Вашингтоні політики з’ясовують хто винен у аварії нафтової платформи, на побережжі Мексиканської затоки цілодобово тривають операції з очищення територій від нафтових забруднень. У хід ідуть найрізноманітніші засоби: від супер сучасних машин, які висмоктують нафту з поверхні води, до звичайнісіньких дитячих лопаток, якими волонтери вибирають на пляжах затвердлі шматки нафти.

Ці кадри не сходять з екранів телевізорів у США вже майже два місяці. Нафту збирають плавучими загорожами, висмоктують насосами, збирають лопатами та машинами для очищення пляжного піску. Спеціальні баржі працюють у водах Мексиканської затоки, ліквідовуючи найбільші плями нафти. Гігантськими пилососами нафта викачується з поверхні води у резервуари. За добу одна баржа здатна зібрати тисячі барелів сирої нафти.

Втім, ці класичні методи збору нафти не завжди є ефективними. Винахідник Ґлен Рінк каже, що знає кращий спосіб. Він розробив «розумну губку» - речовину, здатну увібрати в себе нафти в десять разів більше від своєї ваги і перетворити її на тверду субстанцію, яку легко прибрати з води.

Інша ідея - спеціальна тканина з відпрацьованих матеріалів, насичена спеціальними мікробами, здатними буквально з’їдати нафту. Тканина ефективно відбирає з води до 80 відсотків усієї нафти.

Мікроби, які називаються Аркея, використовують нафту як їжу і, перетравлюючи її, залишають нешкідливі органічні відходи. Як каже представник компанії з очищення від нафти Волт Браун, цих мікробів можна використовувати і самих по собі, розкидаючи їх над забрудненими нафтою місцями.

«Коли мікроби починають їсти, вони подвоюють свою популяцію кожні 20-40 хвилин. А коли вони з’їдять всю нафту, вони гинуть. І за 9 місяців повністю розкладаються у природі».

Втім експериментальні матеріали поки залишаються експериментальними. Натомість влада США і БП витрачають мільйони доларів на традиційні плавучі загорожі і хімікати, які розщеплюють нафту у воді. Поряд з ними були розпродані величезні партії звичайнісіньких пластмасових лопаток для прибирання кошачих відходів, якими, виявляється, легше всього вибрати нафту з піску, а також - солом’яні капелюхи, які захищають людей від палючого сонця.

Також процвітають місцеві готелі та привітні орендарі житла. 30 тисяч людей, які приїхали на очищення регіону, мусять десь жити.

Власник місцевого бізнесу з оренди біотуалетів Стів Янґ також натрапив на золоту жилу. БП орендує в нього 200 туалетів і платить дві тисячі доларів на місяць за кожен туалет. Він каже, що доходи його компанії зараз вдвічі чи втричі більші ніж у звичайні місяці.

Втім всі розуміють, що ці доходи – явище тимчасове. Грошовий потік обміліє, як тільки очисні роботи в регіоні зупиняться.


  • 16x9 Image

    Руслан Петричка

    Руслан Петричка – керівник Української служби Голосу Америки. В журналістиці - з 1998 року. Працював репортером, телевізійним ведучим, продюсером. На Голосі Америки спеціалізуюся на питаннях внутрішньої політики США та українсько-американських відносинах.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG