Спеціальні потреби

Рух «Захопимо…» охопив півтори тисячі американських міст


Не дивлячись на прогнози песимістів, спонтанно народжений два місяці тому рух проти соціальної несправедливості «Захопимо Волл-Стріт» не лише досі існує, а й з Нью-Йорка поширився по всій країні і навіть за її межі. На сьогодні, майже півтори тисячі американських міст та містечок охопила акція «Захопимо…». До руху, який принципово не обирає лідерів, приєднуються все нові люди та організації. Хоча, учасники протестів ще не на мають спільних вимог, майже усі вони вітають ідею позбавлення багатіїв податкових пільг. Рух став силою, з якою починають рахуватися як політики, так і фінансові установи.

Дві тисячі медсестер приєднались до акції «Захопимо Вашингтон» біля Білого дому. Вони разом з іншими учасниками мітингу вимагають накласти податок на оборудки з цінними паперами, аби приборкати необґрунтовані стрибки вартості акцій, через що лихоманить економіку країни.

«Більшість країни страждає, і саме таким людям потрібно допомогти. Волл-Стріт може собі це дозволити. Податок на фінансові транзакції не лише допоможе більшості країни, оплатить витрати на інфраструктуру, але і приборкає ненажерливість Волл-стріт», – вважає активіст Майкл Берксон.

Подібні вимоги висувають і учасники маршу протесту в одному з економічно слабких районів Нью-Йорка. Один з учасників акції сенатор Адріано Еспалат вказує, що у цьому районі високий рівень безробіття, не вистачає дешевого житла, у людей немає медичного забезпечення. Хоча уряд врятував великі фінансові установи від краху, пересічним американцям, власникам дрібних бізнесів, ніхто не допомагає, каже сенатор:

«Вони не отримали жодного цента і вигрібають жар голими руками. Уряд повинен зробити щось для них і тому ми закликаємо накласти податок на мільйонерів. Уряд зобов’язаний допомагати маленьким громадам».

Менеджер місцевої крамниці одягу «Зодіак» підтримує ідею оподаткування мільйонерів. Він говорить, що в умовах, коли продажі скоротилися на 40%, його магазин може спіткати доля крамниці напроти, яка розпродає залишки товару і зачиняє двері:

«Я підтримую цю ідею, адже ті, хто більше заробляє повинні платити більше. Стільки людей зараз страждає у цій країні. Високе безробіття. Я сподіваюсь, що такий податок допоможе, принаймні, треба спробувати».

Феномен руху «Захопимо…» у тому, що він виник спонтанно. Один з його прихильників, колишній незалежний кандидат у президент США Ральф Нейдер, приєднався до акції біля Білого дому. Він прогнозує, що рух лише набиратиме силу:

«Конгрес діє так, начебто нічого тут не відбувається. Але вже незабаром законодавці побачать учасників цієї акції навколо своїх офісів у своїх округах. Можливо тоді конгресмени прислухаються до народу».

Активісти руху планують влаштувати акції протесту біля виборчих штаб-квартир кандидатів на право представляти Республіканську партію на виборах президента США у листопаді наступного року. Їх наполегливість та швидкість з яким рух охоплює країну вже має перші результати. Так, під тиском руху та заведеної ним громадськості великі банки були вимушені скасувати рішення знімати зі своїх клієнтів плату за користування банківськими карточками.

«Люди обурились і банкам довелось відступити. Я думаю, зараз банківський світ ламає голову над тим, що зробити, аби ці люди припинили протест», – каже директор інституту вивчення політики Джон Кавена.

На погляд аналітиків, рух «Захопимо…» перетворився на силу, яка впливає на громадську думку щодо політики – вважає експерт інституту економічної політики Керен Коннер:

«Вже той факт, що провідні видання прислуховуються до їх думки, пишуть про них у своїх редакційних, на своїх перших шпальтах, обіцяє багато».

І хоча офіційних вимог рух «Захопимо…» ще не сформулював, учасники акцій по всій країні схоже схиляються до головної вимоги, примусити мільйонерів платити податки відповідно до їх прибутків. Тобто позбавити їх податкових пільг, якими зараз користується 1% американських багатіїв і проти скасування яких борються демократи у Конгресі.

«Чим довше ми перебуватимемо тут, чим більше подібних акцій проходитиме в країні і у світі, загалом, тим більш чіткими, вагомими та узгодженими будуть наші рекомендації-вимоги щодо виходу із ситуації – переконаний речник руху Шерман Джексон.

І хоча на дворі ще осінь, учасники руху «Захопимо…» вже мають великі плани на весну, коли набиратимуть обертів президентські перегони. Вони сподіваються продовжити чинити тиск, під яким політики будуть вимушені насправді прислухатися до голосу народу.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG