Спеціальні потреби

У США розгорнулася дискусія щодо безпеки мирного атома


Реактори на японській електростанції «Фукусіма-1» були спроектовані у 70-их роках американською компанією «Дженерал Електрик». 35 років тому, коли будівництво тільки почалося, інженер Дейл Брайденбо та два його колеги звільнилися з цієї компанії на знак протесту. Вони заявили, що конструкція одного з реакторів мала настільки серйозні недоліки, що могла загрожувати серйозною катастрофою, розповідає американський канал АВС.

Сьогодні ситуація на АЕС «Фукусіма-1» змінюється кожної хвилини і висновки щодо того, що стало причиною катастрофи і чи можливо було її уникнути – ще попереду. Але вже зараз у США, де діють 23 аналогічних реактори, розгорнулася дискусія щодо безпеки мирного атому.

Оператори атомних електростанцій у США запевняють, що вони готові до можливого стихійного лиха. «Наша станція є абсолютно безпечною», – стверджує Пітер Дітріх, головний інженер АЕС «Едісон» в Південній Каліфорнії.

Речник Білого дому Джей Карні каже, що американські стандарти до надійності атомних електростанцій є надзвичайно високими:

«Американські атомні електростанції збудовані так, що вони витримають землетрус».

Про це запевняє і міністр енергетики США Стівен Чу:

«Американський народ може бути впевненим у тому, що США мають високі вимоги до роботи атомних електростанцій, які забезпечують безпечне та відповідальне виробництво електроенергії на АЕС».

З понад сотні атомних електростанцій в США, 11 знаходяться в сейсмічно небезпечних зонах. 23 – мають реактори подібні до японської «Фукусіми».

«“Фукусіма-1” має реактор, якому 40 років. І він перший опинився в кризі. У нас 23 точнісінько таких же реактори в США», – розповідає Кевін Кемпс з екологічної громадської організації «Поза атомом».

До того ж на багатьох атомних електростанціях у США певні заходи аварійної безпеки поступаються тим, що існують в Японії. Зокрема, після того, як у результаті землетрусу на АЕС «Фукусіма» припинилося електропостачання, запрацювали запасні дизельні генератори. Після того, як і вони вийшли з ладу, охолодження реактора відбувалося за рахунок резервних акумуляторів. Отже японські атомники мали додатково вісім – дванадцять годин, аби зупинити реактор. Очевидно, цього виявилося недостатньо. У США, натомість, на багатьох електростанціях дія резервних акумуляторів розрахована на удвічі менший термін.

Неурядові організації погоджуються, що хоча стандарти в атомній енергетиці світу покращилися, найгірша катастрофа ще попереду.

«Японці є найбільш підготовленими до землетрусів та цунамі у світі. Але і вони недооцінили ймовірність землетрусу силою у майже дев’ять балів. Зрозуміло, що стандарти безпеки мають бути переглянуті», – каже Кепмс.

Атомна індустрія у США, вважають експерти, опиниться ніби під мікроскопом.

«Розгляд документації забиратиме більше часу, зростуть вимоги до заходів безпеки –все це додасться до вартості виробництва електроенергії», – ділиться очікуваннями щодо майбутнього атомної енергетики Деніель Фабер, професор каліфорнійського університету в Берклі.

Аржун Макаджані з Інституту дослідження енергетики та охорони природи також вимагає ретельного перегляду стандартів безпеки американських електростанцій у прибережних та в сейсмічно небезпечних зонах. Він вказує ще на одну можливу проблему:

«Від атомної індустрії не вимагається покриття збитків на суму більше ніж 11 мільярдів доларів. Коли ми говоримо, що виплати з бюджету мають бути зменшені, ця цифра мусить бути переглянута».

Макаджані сподівається, що за сучасного розвитку науки та технологій атомна енергетика незабаром стане справою минулого.

«Розщеплювати атоми, у результаті чого створюються речовини з періодом напіврозпаду в десятки тисяч та навіть мільйони років, - і все це щоб кип’ятити воду – це не має сенсу. Ми можемо це робити краще, з меншими наслідками для середовища», – переконаний Макаджані.

Всього 13 місяців тому президент Барак Обама пообіцяв забезпечити урядові гарантії на позики розміром у вісім мільярдів доларів для будівництва нових атомних електростанцій у США. Тоді побоювання щодо глобального потепління змусили урядовців звернутися до мирного атому. Планувалося будівництво 20 нових електростанцій. Протягом попередніх 30 років до атомної енергетики в США ставилися насторожено – після вибуху на атомній електростанції в Пенсільванії. Тепер – після катастрофи в Японії – ця політика знову може змінитися.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG