Спеціальні потреби

Три причини, чому "Північний потік-2" шкодить Україні та розвалює ЄС - оцінка експерта Transatlantic Academy


Трубопровід з Росії до Німеччини "Північний потік-2", лобістом якого у ЄС виступає офіційний Берлін, викриває тісні зв'язки Москви та Німеччини і може прокласти шлях до реалізації плану Путіна повернути контроль над Україною. Про це пише на своїй сторінці у Facebook старший дослідник аналітичного центру Transatlantic Academy (Вашингтон), Ульріх Шпек.

Як відомо, трубопровід "Північний потік-2" матиме потужність 55 мілярдів кубометрів газу на рік і покликаний звести до мінімуму транзит газу через Україну. В останній час Німеччина активізувала свої зусилля спрямовані на те, щоб добитись реалізації проекту всупереч запереченням, озвученими на найвищому рівні у ЄС.

Так минулої п'ятниці Федеральна антимонопольна служба Німеччини дала добро на створення консорціуму для будівництва "Північного потоку-2". Раніше президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що трубопровід не відповідає принципам ЄС у сфері диверсифікації енергоресурсів.

1. "Північний потік-2" нівелює саму мету енергетичного союзу - а саме диверсифікацію та зменшення залежності від Росії", - наводить перший аргумент Шпек.

2. "Трубопровід послабить Україну, адже забере у неї джерело доходу, яким є плата за транзит газу через її територію" - вважає експерт.

3. "Північний потік-2" знищить напрацьований Німеччиною за 2 роки підтримки України статус лідера ЄС.

"Італія вже лютує: "Південний потік" (мав забезпечити постачання газу до Італії та Австрії - прим. ГА) зупинили, а Німеччина тепер хоче побудувати ПП-2, щоб посилити власну позицію на енергоринку. Італія вважає це зловживанням, і з нею важко не погодитись", - каже Шпек.

Якщо Німеччині не будуть вірити, їй буде складно, якщо неможливо, лишатись лідером політики ЄС щодо Росії

На думку експерта, Німеччина за два роки здобула неймовірну повагу та довіру до себе, виступаючи лідером Західного світу у протистоянні із Росією через її напад на Україну. Тепер, ПП-2, викриває іншу Німеччину, вважає Шпек, "керовану власними економічними інтересами, яка цинічно експлуатує свої привілейовані відносини із Росією".

"Якщо Німеччині не будуть вірити, їй буде складно, якщо неможливо, лишатись лідером політики ЄС щодо Росії та інших сфер, у яких Європі дуже бракує лідерства", - пише Шпек.

При цьому оглядач висловлює припущення, що нинішня позиція Німеччини є наслідком позиції лідера Соціал-демократичної партії Німеччини (партнер у владній коаліції країни поруч із християнськими демократами Меркель - прим. ГА ) Зіґмара Ґабріеля, який нещодавно особисто спілкувався у Кремлі із Путіним.

З точки зору Кремля, ПП-2 дуже корисний, адже може покінчити із ... єдиним фронтом країн Заходу на чолі із Меркель проти планів Росії повернути контроль над Україною
Ульріх Шпек

"Схоже, що Ґабріель має достатній вплив всередині коаліції у Берліні, щоб проштовхнути цей проект. Наскільки я розумію, міністр закордонних справ Німеччини Штайнмаєр не радий цьому, як і Меркель, але вони вимушені погодитись заради внутрішнього балансу у коаліції", - пояснює підкилимну владну політику у Німеччині Шпек.

Експерт також зауважив, що значну роль у просуванні ПП-2 відіграє колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер, якого пов'язують із російським "Газпромом".

Якщо ПП-2 буде реалізовано, це сприятиме поверненню України під контроль Кремля - прогнозує експерт.

"З точки зору Кремля, ПП-2 дуже корисний, адже може покінчити із тим, що в останні роки найбільше надокучало Путіну, а саме з єдиним фронтом країн Заходу на чолі із Меркель проти планів Росії повернути контроль над Україною", - пише Ульріх Шпек.

За останньою інформацією, до січня 2016-го року буде підготовлено бізнес-план та порядок проведення тендерів по постачанню труб для будівництва трубопроводу, а завершення будівництва двох ниток "Північного потоку-2" заплановано на 2019-й рік.

Між тим деякі експерти вказують, що будівництво "Північного потоку-2" все ще може бути зірвано.

"З огляду на падіння цін на газ та можливий програш соціал-демократів на виборах 2017-го року, сумнівно, що "Північний потік" взагалі скоро побудують", - відзначив у Twitter викладач Королівського коледжу у Лондоні Олександр Кларксон.

При цьому експерт відзначив, що саме газопровід покликаний зіграти роль апарату підтримки життя для Росії, яка потерпає і від накладених Заходом через конфлікт в Україні санкцій, і від ерозії національної економіки.

Меморандум про наміри про співпрацю "Газпрому", E.ON SE, Royal Dutch Shell та OMV AG по проекту створення газотранспортної інфраструктури для прямої доставки російського газу європейським споживачам було підписано у червні 2015-го року в рамках міжнародного економічного форуму у Петербурзі. У липні також було підписано меморандум між BASF/Wintershall та "Газпромом".

У вересні 2015-го року на Східному економічному форумі було підписано угоду акціонерів проекту.

Дивіться також: Європу не лякає наплив українців після скасування віз - експерт Chatham House

Європу не лякає наплив українців після скасування віз - експерт Chatham House. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:41 0:00

Відео - найголовніше

Врятовані з України коти знайшли дім у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00
XS
SM
MD
LG