Спеціальні потреби

Без іноземного фінансування українським громадським організаціям буде важко


Без іноземного фінансування українським громадським організаціям буде важко
Без іноземного фінансування українським громадським організаціям буде важко

Ініціатива Партії регіонів – зробити більш обмеженим фінансування громадських організацій (ГО) коштами з-за кордону – зустріла сильний опір з боку громадськості. Більш того її представники заявляють, що прийняття відповідного закону знищить в Україні громадське суспільство разом із громадськими організаціями.

Щоб аргументувати свою позицію українські ГО наводять цифри. Якщо за 2010-ий рік тільки Європейський Союз виділив більше 960 мільйонів євро безповоротної фінансової допомоги центральним органам влади, то громадські організації вкупі отримують не більше 15-20 мільйонів доларів на рік. Про це заявив представник фундації ПАУСІ, Святослав Павлюк. За його словами, інформацію про те, куди йдуть гроші у ГО, можна знайти в Інтернеті, куди ж йдуть гроші, які надходять на державні програми – невідомо. За активністю ж громадські організації можуть конкурувати із державою.

«Ми щомісяця звітуємося перед своїм донором, а потім ще й перед податковою адміністрацією. Жодних таємниць немає», - каже Святослав Павлюк.

Громадські організації не тільки використовують іноземні кошти, але й можуть своєю діяльністю збільшувати бюджет країни. Прикладом може слугувати коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну». Як стверджує її представниця Ганна Гопко, завдяки просуванню організацією підвищення ціни на сигарети до бюджету надійшло майже 13 мільярдів гривень, що більше за 2 минулих роки разом. До того ж завдяки діяльності цієї коаліції «зникла реклама сигарет на білбордах, обмежено тютюнокуріння у транспорті та інших громадських місцях, на пачках сигарет з’явилася інформація про наслідки тютюнокуріння, скоро з’являться і малюнки з наслідками», - говорить Ганна Гопко. Все це було зроблено за допомогою фонду Bloomberg, від держави організація нічого не отримала, говорить вона.

Залежить від іноземних коштів і «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД». Дмитро Шерембей із мережі говорить, що якщо проголосують за обмеження іноземного фінансування – «то Україна провалиться у 90-ті роки, кожного дня інфікуватимуться більше 300 людей, а не 50, як сьогодні».

«Наша організація 10 років бореться із корупцією, за те, щоб люди не помирали, щоб діти не інфікувались вірусом ВІЛ, щоб молодь була захищена. За 10 років ми привели в цю країну майже мільярд доларів, які були витрачені на українців. Весь світ демонструє розуміння до нашої проблеми, а що демонструють наші депутати?», - говорить Дмитро Шерембей.

Прийняття такого законопроекту Радою громадські діячі прирівнюють до перетворення України на Туркменістан, чи Узбекистан, де все підконтрольне владі.

Представник Партії регіонів, Леонід Кожара, який нещодавно був з візитом у США, завітав і до студії «Голосу Америки». На питання – чи підтримує він заборону іноземного фінансування ГО, депутат відповів, що ні. Але заявив, що «сьогодні немає відповідного законопроекту, який би був поданий до Верховної Ради».

Альтернативний законопроект «Про громадські організації» існує, і його вже кілька років активно лобіюють представники українських ГО. Законопроект могли розглянути наприкінці квітня, але через не встигли. Розгляд «європейського» законопроекту в парламенті призначили на 12 травня, проте громадські організації стверджують, що він в чергове стоїть у кінці порядку денного. Тобто, є ризик, що законопроект знову «не встигнуть» розглянути.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG