Спеціальні потреби

Європейські науковці поставили під сумнів теорію Ейнштейна


Науковці з лабораторії Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН) у Женеві нещодавно заявили, що їм вдалось виміряти швидкість руху субатомної частки – нейтріни. Під час дослідження ця елементарна частинка рухалась із швидкістю вищою за швидкість світла. Це ставить під сумнів головний принцип фізики та кидає виклик теорії відносності, сформульованій Альбертом Ейнштейном на початку минулого сторіччя. Втім не всі науковці поспішають привітати лабораторію ЦЕРН із проривом. Учені з американської Національній лабораторії Фермі поблизу Чикаго відкриття європейців не переконало.

Для науковця Патріка Фокса спеціальна теорія відносності, сформульована Ейнштейном, є наріжним каменем фізики:

«Я вивчаю її роками. Теорія постійно використовується у нашій щоденній роботі. По суті теорія зводиться до того, що закони фізики єдині, незважаючи на швидкість».

Це правило стосується і руху зі швидкістю світла, каже Патрік Фокс:

«Єдині об’єкти, які можуть рухатись зі швидкістю світла це невагомі речі, такі як світло».

Загалом вважається, що субатомні частинки, такі як нейтріно, можуть прискорюватись до майже швидкості світла, але не досягати, і тим більше не перевищувати її.

«Швидкість світла це абсолютна космічна межа швидкості руху часток – каже Роберт Планкет.

Втім науковці з Європи стверджують, що вони задокументували перевищення швидкості світла частинкою нейтріно. Якщо це так, то світова наука майже 100 років ґрунтувалась на хибних висновках, а відтак науковцям доведеться переглянути закони, що керують масою та рухом. Втім, Роберт Планкет каже, що науковці зі скептецизмом ставляться до кожного революційного відкриття.

«Перш ніж відкидати фундаментальний принцип, ми маємо перевірити цей цікавий результат і спробувати підтвердити його з інших джерел», – зазначає дослідник Патрік Фокс.

Одне з таких «інших джерел» – екперимент МІНОС у лабораторії в Іллінойсі. Розташована у підземному тунелі установка МІНОС «вистрелює» частинки, а науковці в лабораторії заміряють швидкість їх руху.

«Експеримент проведений з використанням МІНОС був би найкращою перевіркою сенсаційного відкриття», – каже Роберт Планкет.

Втім Планкетт додає, що, вимірюючи показники чогось настільки маленького як нейтріно – дуже легко помилитись. На його думку, МІНОС – за умови його оновлення – може дати більш точні дані, ніж експеримент ЦЕРНу.

«Ми плануємо вдосконалити це обладнання, використавши атомні годинники, подібні до тих, які використовувались у європейському експерименті. Таким чином результати нашого дослідження будуть значно точнішими – вважає Роберт Планкет.

Але якщо МІНОС також зареєструє рух нейтріно із швидкістю вищою за швидкість світла, то фізикам-теоретикам таким як Патрік Фокс доведеться вигадувати нову базову теорію для досліджень.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG