Спеціальні потреби

Актуально

Навчання НАТО "Залізний вовк" у Литві - щорічний іспит

Фото: Навчання "Залізний вовк" в Литві в червні 2017

Експерти підкреслюють, що локальні маневри за участю військовослужбовців країн Альянсу не можна порівняти з білорусько-російськими навчаннями "Запад"

У ніч на 12 жовтня в Литві розпочався другий етап військових навчань НАТО "Залізний вовк 2021". Протягом майже двох тижнів в них братимуть участь три тисячі солдатів і офіцерів Литви та інших країн-учасниць Альянсу - Бельгії, Чехії, Великої Британії, Іспанії, США, Латвії, Польщі, Нідерландів, Німеччини а також українські військовослужбовці.

Навчання проходять на полігоні в Пабраді Швечінского району. В них будуть задіяні танки Leopard і Abrams, бойові машини піхоти Marder, CV 90, VCI Pizarro, БТР Stryker, Fuchs і Boxer, самохідні артилерійські гаубиці PzH2000, транспорт тилового забезпечення і адміністративного призначення - всього близько тисячі одиниць військової техніки.

Кореспондент Російської служби "Голосу Америки" звернулася до литовських експертів з проханням прокоментувати навчання і відзначити деякі їх особливості.

"Десять років тому не було навіть думки про те, що наші союзники будуть дислокувати у нас свої підрозділи"

Депутатка Європейського парламенту від Литви Раса Юкнявічене (Rasa Juknevičienė) вважає, що пандемія Covid-19 не створить великих проблем для навчань "Залізний вовк - 2021".

"Вірус не впливає на наших військових, оскільки більшість з них вакциновані. Він поширюється в школах, в сім'ях, і в цьому середовищі немає жодного дотику з учасниками навчань, які знаходяться на полігонах", - зазначає вона.

І продовжує: "А міграційний криза стала викликом для всієї Європи, але ця гібридна атака не надто сильно пов'язана з нашою армією. Так, наші військові допомагають прикордонникам, але не з тієї бригади, яка бере участь в навчаннях. Потрібно відзначити, що навчання були заплановані заздалегідь, і вони носять оборонний характер.

Я згадую, що було десять років тому, коли я працювала в Міністерстві оборони Литви, і до російської атаки проти України, коли сталася анексія Криму - таких навчань, в яких брали б участь як литовські солдати, так і наші союзники, просто не було. Не було навіть думки про те, що наші союзники будуть дислокувати у нас свої підрозділи. І що на підставі 5-ї статті Договору НАТО ( "Сторони погоджуються, що збройний напад на одну або кількох із них у Європі чи Північній Америці вважатиметься нападом на них в цілому" - прим. ГА.), будуть проходити ці маневри. А зараз ми раді цьому", - підкреслила Раса Юкнявічене.

Звичайно, військове керівництво і в самій Литві, і Альянсі в цілому, враховувало масштабні російсько-білоруські навчання "Запад - 2021". "Але такі навчання готуються рік, а то і більше. Росія працює в відповідності зі своїми планами, а ми разом з союзниками по НАТО - за планами наших військових. Так що це - просто часовий збіг.

Але найголовніше, що російсько-білоруські навчання проводяться регулярно, і в 2009 році, і в 2013 з нашого боку не було нічого подібного. Тому що те, що ми тоді спостерігали, мало з російської сторони зовсім інші пропорції, ніж зараз", - продовжує євродепутат.

При цьому Раса Юкнявічене звертає особливу увагу на неспівставність кількості задіяних військових і техніки в навчаннях "Запад 2021" і "Залізний вовк", оскільки за цими показниками російсько-білоруські маневри перевершують натівські в десятки разів.

"Щоразу учасники навчань відпрацьовують якісь нові елементи"

Військовий оглядач порталу Delfi.lt Вайдас Сальджюнас (Vaidas Saldžiūnas) погоджується, що російсько-білоруські військові навчання поблизу східних кордонів євроатлантичної спільноти і те, що проводять військовослужбовці НАТО на території країн Балтії, не можна ставити в один ряд. Він також звернув увагу на те, що навчання "Залізний вовк" проходять у два етапи і проводяться з 2016 року.

"Їхнє призначення - перевірити стан угруповання військ, яке належить литовській бригаді сухопутних сил "Залізний вовк ". І щороку черговий батальйон литовської армії проводить перевірку боєздатності спільно з нашими партнерами, тобто зі зведеним батальйоном НАТО, а з 2019 року - і з батальйоном армії США, який також дислокований в Литві", - пояснив він у бесіді з кореспондентом Російської служби "Голосу Америки".

І додав, що, оскільки обидва батальйони знаходяться на території Литовської Республіки на ротаційній основі, то необхідно періодично проводити перевірку на відповідність литовських військовослужбовців стандартам Північноатлантичного Альянсу. Зокрема - рівень взаємодії литовських військових та їхніх союзників під час оборонних і наступальних операцій.

"Це - щорічний іспит. А такі навчання, як "Запад", в Литві взагалі не проводяться. А якщо щось подібне відбувається, то лише, як частина великих натівських маневрів, як це повинно було бути минулого року, але через коронавірус, вони були не такими масштабними. Тобто в країнах Східної Європи, включно з Польщею і Балтією, повинно було бути 30 тисяч учасників навчань, а такі локальні маневри, як "Залізний вовк", де беруть участь до трьох тисяч чоловік, взагалі не повинні ні в кого викликати ніякої стурбованості", - вважає литовський військовий експерт.

Співрозмовник "Голосу Америки" також зазначив, що подібні навчання є перевіркою не лише для литовської армії, але і для військовослужбовців усіх країн, які беруть у них участь.

"Звичайно, деякі оцінки цих іспитів не підлягають розголошенню, але щоразу учасники навчань відпрацьовують якісь нові елементи. Наприклад, як швидше потрапити з "точки А", в "точку Б", як реагувати на повітряний напад, як відбивати артилерійські удари. Тобто, як воювати в XXI столітті з урахуванням всіх загроз, які можуть виникнути на полі бою - безпілотники-камікадзе, швидкі переміщення з доданими частинами. І якщо в 2016 році був, умовно кажучи, "скелет" зведеного батальйону, яким керували військові з Німеччини, то сьогодні в ньому беруть участь військові з інших країн, причому не лише з тих, чиї солдати і офіцери входять в цей батальйон в порядку ротації, але взводи і роти з інших країн Альянсу.

Звичайно, дуже важлива роль американців, батальйон яких дислокований тут з 2019 року і представляє собою додаткову силу, і це - велика підмога для литовської армії, адже у них є танки й інша бронетехніка, якої у нас немає.

Так що подібні щорічні навчання - це можливість отримати нові знання, як воювати з потенційним противником, у якого в даному регіоні є перевага в живій силі і в техніці", - підсумовує Вайдас Сальджюнас.

Дивіться також: У США готуються до передачі в Україну трьох катерів берегової охорони США

У США готуються до передачі в Україну трьох катерів берегової охорони США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00

Всі новини дня

Що ЄС очікує від Пекіна, коли йдеться про війну в Україні? Відео

Що ЄС очікує від Пекіна, коли йдеться про війну в Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:30 0:00

Демонстративно бажає миру, але уникає осуду Росії за вторгнення в Україну: що насправді означає така позиція Китаю, яка керівництво ЄС називає проблемною? Пояснює Богдан Цюпин.

Аналітики про удари по Севастополю та повідомлення про загибель адмірала Соколова

Командувач Чорноморським флотом Росії віцеадмірал Віктор Соколов салютує під час церемонії проводів резервістів, призваних під час часткової мобілізації, у Севастополі, Крим, 27 вересня 2022 року. REUTERS/Олексій Павлішак

Британська розвідка вважає, що здатність Росії блокувати українські порти підірвана ударом по штабу Чорноморського флоту в Севастополі. Тим часом експерти переглядають інформацію про те, що командувач ЧФ адмірал Віктор Соколов загинув під час українського удару минулого тижня.

Аналіз британської військової розвідки свідчить про те, що серія українських ударів по російському Чорноморському флот у (ЧФ) зменшить можливості Росії бокувати українські порти, а також ремонтувати кораблі в портах. Разом з тим, російські кораблі зможуть і надалі обстрілювати Україну крилатими ракетами.

Експерти британської військової розвідки вважають, що удари, кульмінацією яких стало руйнування 20 і 22 вересня 2023 року штабу ЧФ Росії, були «більш руйнівними та скоординованими, ніж досі під час війни».

Вони оцінюють фізичне пошкодження ЧФ як «серйозне, але локалізоване», що дозволить російським кораблям далі обстрілювати Україну крилатими ракетами і блокувати локально українські порти.

«Флот майже напевно залишається здатним виконувати свої основні воєнні місії, пов’язані із завданням ударів крилатими ракетами та місцевим безпековим патрулюванням. Проте ймовірно, що його здатність продовжувати більш широке регіональне патрулювання та здійснювати фактичну блокаду українських портів буде зменшена», – мовиться у повідомлені британської розвідки у мережі Х (колишня Twitter).

Також, на думку британських аналітиків, російському флоту буде важче захищати свої активи в порту та проводити планове технічне обслуговування кораблів.

Дослідники вважають, що Росії потрібно буде відповідати на нову ситуацію, коли українська армія підриває символічну та стратегічну потужність Кремля, витісняючи його з його теплого порту в окупованому Севастополі.

Як зауважують вашингтонські аналітики з Інституту вивчення війни (ISW), у понеділок, 25 вересня, у Силах спецоперацій України повідомили, що 22 вересня внаслідок високоточного удару українських військ по штабу Чорноморського флоту в окупованому Севастополі загинули 34 російських офіцерів, у тому числі командувач ЧФ адмірал Віктор Соколов. У ЗСУ повідомили, що внаслідок удару, який стався під час наради вищого керівництва ЧФ, також поранено 105 російських військовослужбовців.

Проте у вівторок Міноборони Росії оприлюднило фотографію з учасниками сьогоднішньої зустрічі міністра оборони Сергія Шойгу з військовим командуванням, на якій нібито був присутній і адмірала Чорноморського флоту Соколов.

Колишній радник Пентагону, співзасновника організації Silverado Policy Accelerator та компанії з кібербезпеки Дмітрі Альперович каже, що на цей момент немає можливості перевірити, коли було зроблено це фото.

У п’ятницю, 23 вересня, начальник Головного управління розвідки України Кирило Буданов повідомив в ексклюзивному коментарі українській службі Голосу Америки, що внаслідок атаки України на штаб Чорноморського флоту Росії в Севастополі загинули щонайменше 9 осіб, поранення отримали 16. Серед них — російські генерали — командувач угруповання генерал-полковник Олександр Романчук, та начальник штабу генерал-лейтенант Олег Цеков.

Клімкін про результати візиту української делегації до США та важливість комунікації з американцями. Відео

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає: справжні результати візиту української делегації до США будуть помітні протягом наступних місяців.

США передали Україні перелік реформ, перед засіданням донорів

Фото для ілюстрації: люди на станції в Слов'янську

Сполучені Штати запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України, повідомляє Посольство США в Україні.

"Метою цих зусиль є визначення пріоритетів і консолідація кроків з реформування разом з Україною і ключовими зацікавленими сторонами", - йдеться в повідомленні.

Результати обговорення щодо реформ не є умовою для оборонної допомоги, роз'яснили в Білому домі на запит Голосу Америки.

Напередодні засідання координаційної платформи донорів, що відбувається 26 вересня в Брюсселі, український уряд обговорює реформи з ЄС, а також зі США.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив у Twitter про свою розмову з генеральним директором Єврокомісії з питань сусідства та розширення Гертом Яном Купманом напередодні засідання донорів.

"Обговорили план щодо України - ключовий середньостроковий документ і продовжуємо втілювати ключові реформи: державне-приватне партнерство, будівництво, регіональний розвиток, верховенство права, тощо".

А прем'єр-міністр України Денис Шмигаль провів онлайн зустріч зі спецпредставницею з відновлення України Пенні Пріцкер. "Енергетика, розмінування, відновлення житла, критичної інфраструктури й економіки - наші найперші напрями. Рухаємось у реформах на шляху до ЄС і НАТО", - твітує Шмигаль.

В Посольстві США також нагадали, що під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським президент США Джо Байден підкреслив важливість створення сприятливого бізнес-середовища та подолання корупції.

"Так само, як ми прагнемо допомогти українському народу захистити себе зараз, ми також прагнемо допомогти йому відновитися і відбудуватися для майбутнього, включаючи підтримку реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією, створення середовища, в якому бізнес зможе процвітати, а американські та європейські компанії захочуть інвестувати", - заявив Байден.

У Бухаресті засуджують російську атаку на території України, що межують з Румунією

Фото 26 вересня 2023 року - Росія ударила дронами по порту на річці Дунай, Одеська область. (Служба надзвичайних ситуацій через Reuters)

Міністерство оборони Румунії засудило атаки військ РФ на українську інфраструктуру, яка розташована по сусідству з кордоном Румунії.

«Міністерство у режимі реального часу відстежувало ситуацію в повітрі у районі державного кордону під час атак Росії минулої ночі на деякі об’єкти та елементи української цивільної інфраструктури. Ми рішуче засуджуємо ці невиправдані та незаконні напади», – повідомило відомство у Twitter.

Водночас Румунська служба Радіо Свобода підтвердила з посиланням на владу, що прикордонний пункт в районі румунського містечка Ісакча з населенням близько 4500 осіб закрито через здійснену російську атаку по території на українському прикордонні.

Рух на виїзд перенаправлено на пункт пропуску в районі міста Галац, повідомляє румунська сторона.

«Наразі прикордонники ППР «Ісакча» посилено обслуговують транспортні засоби на пункті в’їзду. Два пороми, які забезпечують переправу з одного берега Дунаю на інший, стоять на якорі з румунського боку», – зазначили в береговій охороні.

Також повідомляється, що в контексті ударів на українській стороні, що межує з Румунією, жителі румунського прикордоння поскаржились, що не були минулої ночі сповіщені про потенційну небезпеку через систему RO-ALERT. За повідомленнями, на лінію 112 надійшло п’ять дзвінків, деякі від жителів з району Ісакчі, про звуки вибухів.

В Інспекції з надзвичайних ситуацій повідомили, що рішення про такі сповіщення ухвалює Міноборони. У відомстві, своєю чергою, запевнили, що пильно стежать за повітряним простором у районі кордону з Україною.

Раніше сьогодні голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер повідомив, що російські війська цієї ночі обстріляли регіон. В Ізмаїльському районі повідомлялося про влучання у припортову інфраструктуру, пошкодження будівлі пункту пропуску і двох постраждалих.

Згодом начальниця Об’єднаного пресцентру сил оборони «Південь» Наталія Гуменюк в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) уточнила, що пункт пропуску «Орлівка-Ісакча» між Україною та Румунією в Одеській області зупинив свою роботу через нічну атаку з боку російських військ.

У Держприкордонслужбі зазначили, що на вказаному пункті пропуску відбуваються заходи зі стабілізації.

«Ми повідомимо про відновлення пропускних операцій, а поки радимо обрати інші напрямки для перетину кордону, зокрема, автомобільний пункт пропуску «Рені», – звернулися прикордонники.

За даними Повітряних сил ЗСУ, уночі було знищено 26 із 38 «шахедів», запущених Росією по Україні, більшість над південними регіонами.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG