Спеціальні потреби

Нафтогаз і Газпром продовжують переговори про об'єднання


Українська опозиція заявляє, що уряд фактично розпочав передачу української газотранспортної системи Росії. Саме так Блоком Юлії Тимошенко розцінено останні законодавчі ініціативи правлячої коаліції, яка пропонує скасувати обмеження на зміну форми власності ГТС. Міністр енергетики опозиційного уряду Олександр Гудима вважає, що цей законопроект можуть ухвалити вже найближчими днями і таким чином буде ліквідовано перешкоди для передачі контролю над українськими енергетичними активами російській газовій монополії.

«Віце-прем’єр Клюєв підтвердив ці наміри, виступаючи на днях у Верховній Раді щодо угод між Росією і Україною, коли сказав, що якщо буде відповідне рішення парламенту – питання консорціуму чи концесії української ГТС буде розглядатися», - заявив Гудима.

Народний депутат передбачає декілька можливих сценаріїв передачі контролю над ГТС «Газпрому»: або створення газотранспортного консорціуму, де Україна матиме міноритарну частку, або передача активів в довготривалу оренду. Гудима вважає, що передача контролю над стратегічним об'єктом суперечить державним інтересам, і обіцяє, що опозиція перешкоджатиме ухваленню таких рішень, зокрема вдасться до блокування роботи парламенту.

Прихильники передачі газової труби Росії кажуть, що лише це може зупинити її від спорудження обхідних маршрутів, зокрема трубопроводу «Південний потік», який «Газпром» у партнерстві із декількома європейськими компаніями планує прокласти по дну Чорного моря. Адже в цьому випадку українські потужності залишаться незавантаженими і втратять будь-яку цінність.

Ще один можливий сценарій передачі «Газпрому» активів – об'єднання російської монополії із українською державною компанією НАК «Нафтогаз України». Українські урядовці поки що обережно уникають однозначних відповідей на ідею, висунуту керівником російського уряду Володимиром Путіним начебто експромтом. Лише керівник українського МЗС Костянтин Грищенко в інтерв'ю газеті Financial Times назвав такий розвиток подій малоймовірним: «Ми сказали, що ми розглянемо цю пропозицію, але очевидно будуть серйозні перешкоди для повного об’єднання двох компаній. Ми не налаштовані втратити контроль над НАК «Нафтогаз». Ми прагнемо укласти угоди, які б відповідали нашим інтересам і мали механізми збереження контролю за активами, які є важливою складовою економічного розвитку країни».

Однак напередодні цю тему керівник Міненерго України Юрій Бойко вже предметно обговорював з керівництвом «Газпрому» в Москві. Голова правління російської монополії Олексій Міллер назвав такий сценарій «абсолютно прагматичним рішенням». Мовляв, газотранспортна система створювалася в часи Радянського Союзу і становила єдиний комплекс. Відтак, в разі об'єднання працюватиме ефективніше. Та й модернізація української і російської частини ГТС має відбуватися узгоджено. Втім Міллер заявив, що злиття «Газпрому» і «Нафтогазу» не означатиме відмову Росії від спорудження альтернативних маршрутів для транзиту газу на європейський ринок.

XS
SM
MD
LG