Спеціальні потреби

До зими Миргород переходить з газу на солому


Репортаж: До зими Миргород переходить з газу на солому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Тепло з соломи щороку заощаджуватиме Миргороду 2 мільйони гривень

У Миргороді на Полтавщині запустили першу в Україні котельню, що працює на соломі. Мільйон доларів на проект дало Агентство США з міжнародного розвитку. Мета цієї першої пілотної котельні на біопаливі – довести, що опалювати соломою вигідно, і надихнути бізнесменів вкладати гроші в альтернативну енергетику. Як працює біобойлер на соломі, бачила наша кореспондентка Оксана Лігостова.

Миргородському дитсадочку «Сонечко» пощастило. Поруч із ним збудували модерну котельню на біопаливі, і тепер дитсадок платитиме за опалення вполовину менше.

Завгосп дитсадка «Сонечко» в Миргороді Любов Сахно каже:

«Усі говорять, що це буде економія і тепло. У нас і так тепло зараз у садочку, а то ще буде економно. Будемо менше витрачати коштів бюджетних».

Крім дитсадка, нова котельня забезпечить теплом 10 багатоквартирних будинків, школу та комерційне підприємство: цілий житловий мікрорайон. Котельня працює на соломі, і вона така перша в Україні.

Джон Пеннел з USAID підкреслює: «Мабуть, ще ніколи питання енергоефективності для України не ставало таким важливим».

Проект вартістю в мільйон доларів профінансувало Агентство США з міжнародного розвитку.

Мер Миргорода Сергій Соломаха також підкреслює: «Основний донор – це американці».

Позаду два з половиною роки, що пішли на реконструкцію, і ось сьогодні – урочистий запуск. Колись це була стара напіврозвалена котельня, що працювала на газі. Тепер тут встановили твердопаливний котел на один мегаватт, який вироблятиме тепло з місцевої біомаси – соломи.

Розробники кажуть: у проекту суцільні плюси. По-перше, економія. Щоб замінити тисячу кубів газу, треба 2,5 тонни соломи. Тепло однакове, а коштує дешевше. Тож економія на цій котельні складе на рік 600 тисяч кубів газу, або 2 мільйони гривень.

Другий плюс – замість платити за дороге імпортне пальне, гроші за солому отримають місцеві комунальники та агровиробники.

І третє – котельня екологічно чиста, що важливо для курорту.

Миргород довів, що навіть невелике місто може зробити великий крок до енергетичної незалежності країни, кажуть спонсори.

Говорить Джон Пеннел, заступник директора місії USAID в Україні, Білорусі і Молдові:

«Маємо чудовий приклад співпраці між Агентством США з міжнародного розвитку та місцевою владою. Цей проект унікальний для України; вперше як альтернативне джерело енергії використовується солома. Ми сподіваємось, що Миргород зможе послужити моделлю для енергозберігаючих проектів і в інших містах країни».

Єдиний мінус подібних проектів – вони потребують великих грошей на початку. Міські бюджети таких грошей не мають, а бізнес поки що вагається.

Руслан Тормосов, виконавчий директор Інституту місцевого розвитку, так говорить про фінансування проекту:

«Агентство США профінансувало, звичайно ж, більшу частину цього проекту. За сучасних умов казати про те, щоб такі проекти фінансувалися за рахунок кредитних коштів, дуже складно, бо ще не було позитивних прикладів».

Миргородський міський голова Сергій Соломаха підкреслює рентабельність проекту:

«Якщо це працює в Чехії, в Сполучених Штатах, чому не реально в Україні? Хай це перша ластівка, але перспектива є, це однозначно».

Інвестори стануть сміливіші, коли побачать, що бізнес рентабельний. Ось і місцеві фермери не вірили, та пересвідчились: на соломі можна непогано заробити. З допомогою техніки, подарованої Америкою, вже зібрали річний запас соломи для біобойлера. Духмяне пальне, щоб не зогнило і не пропало, зберігатимуть на складі, збудованому коштом USAID. І, як кажуть в Агентстві, зараз вже готові бізнес-плани біокотелень для інших 5 міст Полтавщини. Аби тут менше залежали від російського газу, а більше грілися місцевою соломою.

Дивіться також: Переляк на 2 мільярди доларів: У суботу США святкують Гелловін

Переляк на 2 мільярди доларів: У суботу США святкують Гелловін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG