Спеціальні потреби

Чому у США 60-річних прирівняли до 40-річних


Блог "Моя Америка" відображає лише особисту точку зору автора. Думки, висловлені цим автором, не обов'язково відповідають офіційній позиції Голосу Америки.

Як буде виглядати суспільство, в якому середня тривалість життя 100 років, а кількість людей старше 65-ти перевищує число дітей до 15? Це не вправа з галузі наукової фантастки, а цілком реальне завдання, над яким в США б'ються політики, економісти, медики, маркетологи, діячі культури та інші.

Сьогодні середня тривалість життя американки - 86.6 років, а вік, в якому вона може вийти на пенсію - 62. Для чоловіків ці цифри не сильно відрізняються. І якщо перша цифра зросте до 100 - в реальності чого нас переконують успіхи в медицині, в першу чергу, краща діагностика, медикаменти, вакцини і революція в хірургії - то щось треба робити і з другою цифрою.

У 2020 році знання у медицині будуть подвоюватися кожні три місяці завдяки штучному інтелекту

Спроба чесної розмови на цю тему, я вважаю, коштувала виборів одному перспективному політику. Марко Рубіо на дебатах під час партійних виборів-2016 запропонував підняти вік виходу на пенсію на два роки для тих, кому зараз 30-40 років, а на наступний день програв праймеріз у своїй рідній Флориді.

Але ж очевидно, що 35-40 років працювати, а потім ще стільки ж - грати в гольф, ловити рибу і смажити хотдоги - неможливо. Щонайменше масово американцям на це не вистачить ні державної пенсії, ні власних накопичень.

А більшість і не хоче. Все-таки 40 років ловити рибу може і набриднути, особливо після напруженої, але цікавої кар'єри. Вже сьогодні у віці 65-79 років працює 23% американців і 5% тих, кому за 80.

В опитуванні страхової компанії «Ейгон» три чверті американців старші за 60 сказали, що вони хочуть працювати, причому, переважно через інші, нефінансові причини.

«Джентльмен похилого віку бажає….попрацювати»

В опитуванні страхової компанії «Ейгон» три чверті американців старші за 60 сказали, що вони хочуть працювати, причому, переважно через інші, нефінансові причини, але тільки у чверті з них на роботі є програми, які допомагають їм реалізувати себе в новій ролі, пише журнал «Тайм» в спеціальному номері, присвяченому феномену зростання тривалості життя.

Здоровіші фізично і ментально, ніж їхні батьки в їхньому віці, літні американці шукають вже не стільки визнання і фінансового успіху, скільки можливості зробити внесок в удосконалення світу, залишити після себе спадщину, але в той же час - мати гнучкий графік роботи і менше фізичного навантаження. Вони «видерлися» на саму верхівку піраміди Маслоу і вимагають задоволення своїх нових потреб.

Окремі консалтингові компанії та фінансові інституції в США допомагають компаніям і приватним клієнтам пристосовуватися до мінливої демографії. Працівників закликають знайти собі «якірну кар'єру» або «другий акт» і радять американцям вже у віці 40-50 років замислюватися над тим, ким вони хочуть бути, «коли виростуть».

Це може бути викладання на півставки, волонтерська діяльність, якою в США активно займаються люди старшого віку, або, наприклад, консультування для юриста замість того, щоб вести справи в судах. Вихід на пенсію, переконують експерти, буде не конкретним кроком, а тривалим процесом, який може затягнуться на роки і десятиліття і часто включатиме отримання другої освіти або проживання за кордоном - так само, як це робить зараз молодь після школи.

Незвичний навчальний центр, у якому дошкільнята пізнають світ поруч із літніми людьми. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:37 0:00

Незвичний навчальний центр, у якому дошкільнята пізнають світ поруч із літніми людьми

Від об'єктивної необхідності для роботодавців створювати умови праці, які допоможуть відкласти вихід на пенсію, виграють і інші категорії працівників. Гарне освітлення всім піде на користь, як і можливість, наприклад, працювати 4 дні на тиждень - комусь для того, щоб зменшити навантаження і мати день для відвідувань лікарів, а комусь іншому - щоб готуватися до марафону, запустити свій бізнес або присвячувати більше часу дітям і дому.

Згідно з інформацією Фонду Кауфмана, в 2011-му році кожному 5-му підприємцю-початківцю було 55-64 років, а половині з них – понад 45.

Один зі способів не залежати від волі роботодавця - мати свій бізнес. Згідно з інформацією Фонду Кауфмана, в 2011-му році кожному 5-му підприємцю-початківцю було 55-64 років, а половині з них – понад 45. Якщо заснувати бізнес в 55, то через 10 років, якщо справа піде успішно, можна вже самому вирішувати, скільки працювати і які функції виконувати. (Ці та деякі інші наведені в цій статті дані - зі збірки «Переваги старіння: Як довге життя змінює світ медицини, роботи, інновацій» під редакцією Пола Ірвінґа).

Старіння населення - знахідка для бізнесу

Експерти закликають розглядати старіння населення не як економічний тягар, а як чудові можливості для бізнесу. Ергономічні крісла? Ортопедичне спортивне взуття? Нековзні поверхні для ванних і душових? Смартфони з великими кнопками? Тонкий душевний фільм про складнощі зрілого шлюбу та проблеми дорослих дітей? Ескорт-сервіс: «Сивий джентльмен сходить з вами в філармонію, на виставку і погуляє по набережній»? У 2017-му році половину населення США будуть складати люди старші за 50, які будуть контролювати 70% всіх особистих витрат. Все, що допомагає людям старшого віку вести активну і продуктивну життя, приречене на комерційний успіх.

Персональні роботи - помічники людей літнього віку. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

Персональні роботи - помічники людей літнього віку

І американський бізнес прислухається. Більшість реклами на новинних каналах спрямована на людей старших за 60, в яких знімаються привабливі, доглянуті чоловіки і жінки, встановлюючи нові стандарти зрілої краси. Телевізійні серіали по глибині і якості вже обходять фільми, що виходять в кінопрокаті.

У 2017-му році половину населення США будуть складати люди старші за 50, які будуть контролювати 70% всіх особистих витрат.

Нові райони в містах плануються, виходячи з того, щоб там не було необхідності користуватися машиною. Від такої «європейської», як її тут називають, моделі в захваті і екологи, і молодь, і літні люди, які не потрапляють в залежність від своїх родичів і опікунів, після того, як у них заберуть ключі від машини. У Вашингтоні, до речі, пропонуються спеціальні безкоштовні класи, на яких місцевих літніх людей навчають, як користуватися метро. Адже вони все життя - тільки машиною.

У нових будинках вже рідко зустрінеш дверні ручки, які треба повертати, що складно зробити людям з артритом. Замість них вже стандартно встановлюються ручки, на які треба тиснути зверху. Крім людей з артритом, бонус має і мій собака, яка навчився одним стрибком на ручку відкривати двері.

Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію Голосу Америки.

Дивіться також: Ернестіна - найстарша бодібілдерка світу

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG