Спеціальні потреби

Суворі реалії модельного бізнесу


За лаштунками гламуру світу шоу-бізнесу нерідко приховується жорстка реальність суворої конкуренції, фінансової несправедливості та зловживань. Якщо, скажімо, актори чи артисти мають свої гільдії та асоціації, які захищають їх права, то моделі – не мають подібних об’єднань. Лише нещодавно, з ініціативи супермоделі Сари Зифф було організовано «Альянс моделей», що покликаний захищати права представниць цієї професії.

Сара Зифф почала кар’єру моделі у віці 14 років. Вже у 21 вона працювала для найвідоміших дизайнерів. Її зображення можна було побачити на плакатах реклами популярних брендів по всьому Мангеттену, про що власне і розповідається у документальному фільмі 2009-го року «Намалюй мене».

«Так як я виглядаю на тих знімках – я зовсім себе такою не сприймаю, дуже дивне відчуття», – зізнається Сара Зифф.

Побачивши темну сторону модельного бізнесу, Сара вирішила об’єднати дівчат, які працюють у цій сфері. Ідея з’явилась, коли вона проходила курс теорії організації політичних партій в Колумбійському університеті.

«Попри гламурне обличчя індустрії, для моделей реальність є зовсім далекою від публічного іміджу», – каже Сара.

На вечірці, що передувала тижню моди у Нью-Йорку, Сара оголосила про початок роботи організації «Альянс моделей», показавши короткометражний фільм. Метою альянсу є створення поважнішої та професійнішої атмосфери за кулісами. Активістки також вже написали проект декларації прав моделей.

Сара каже, що моделі працюють як незалежні контрактники, не маючи повноцінних, захищених законом трудових відносин з працедавцем, з усіма пільгами та перевагами. Так що багато положень трудового закону просто до них не застосовуються, як наприклад, положення закону про захист праці неповнолітніх.

«Дехто просто підносить очі і питає, навіщо моделям треба організовуватись у профспілку. Є такі, хто думає, що індустрія моди – це такий собі несерйозний бізнес. Але насправді робота моделі – це така ж праця, як і будь-яка інша, і ми заслуговуємо на захист наших прав, як будь-які інші робітники», – вважає Сара.

Багато моделей починають свою кар’єру у підлітковому віці, часто залишаючи родину, а іноді і рідну країну. Сара розповідає, що доводиться працювати довгі години, іноді у якості зарплатні отримуючи лише одяг. Дехто заробляє так мало, що опиняється у боргах перед своїм агентством. Також проблемою є сексуальна наруга, кажуть представники «Альянсу», який запропонував ввести певну процедуру подання скарг.

«Яскраві та прибуткові кар’єри таких суперзірок бізнесу, як Жизель та Кейт Мосс, створюють хибне уявлення про реальне життя пересічних моделей – як правило дуже молодих дівчат зі Східної Європи, Бразилії. Часто англійська не є їх першою мовою і вони є дуже вразливими», – розповідає Сара.

Агентство «Мерілін», яке представляє Сару Зифф, підтримує її ініціативу. Дизайнер Даєн фон Фурштенберг, президент Американської ради дизайнерів одягу, каже, що моделям повинно бути не менше 16-ти років, крім того їм треба надати право на перевдягання під час шоу у приватних кімнатах.

Фурштенберг каже, що вже багато поважних модельних агентств підтримали ідею використання лише тих моделей, яким вже виповнилось 16. Сара каже, що «Альянс Моделей» не є офіційною профспілкою, втім, вона сподівається, що одного дня моделі зможуть об’єднатися по-справжньому та разом досягти кращої оплати та кращих умов праці.

XS
SM
MD
LG