Спеціальні потреби

Хто фінансуватиме будівництво нових доріг в Україні розповідає міністр інфраструктури


Для кого дороги в Україні стануть платними? - інтерв'ю міністра інфраструктури. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

Для кого дороги в Україні стануть платними? - інтерв'ю міністра інфраструктури. Відео

Cтворення Дорожнього фонду - це абсолютно американська модель, яка у США працює з 50-х років і яку ми повертаємо в Україну, - розповідає міністр інфраструктури.

Напередодні візиту до США міністр інфраструктури України Володимир Омелян ініціював початок великої реформи «Укравтодору» – компанії, відповідальної за якість українських доріг. У Вашингтоні він – у складі української делегації на чолі з прем’єром Володимиром Гройсманом – здобуває нові бізнес-контакти та залучає інвестиції у галузь.

При знайомстві міністр інфраструктури представляється Володею, вільно розмовляє англійською та справляє враження людини, яка знає, з чим має справу. У Міністерство інфраструктури його взяв на роботу попередній міністр Андрій Пивоварський у свої заступники. Після зміни уряду Пивоварський пішов, а заплановані ним реформи впроваджуватиме його колишній заступник, а нині вже міністр Володимир Омелян.

Стабільність – це головний сигнал, який хоче донести до американського бізнесу та політиків
Володимир Омелян

Стабільність – це головний сигнал, який хоче донести до американського бізнесу та політиків «Політика України лишається незмінною. Це високий показник, бо ніколи цього не було. Раніше кожен новий уряд означав перерозподіл ринку, зміну правил гри. Цього разу ми маємо абсолютно стабільний процес реформ, ті речі, які відбувалися у минулих роках, починаючи з 2014 року, будуть стабільно продовжуватися у цьому році», - розповідає урядовець.

Стабільність – це головний сигнал, який хоче донести до американського бізнесу та політиків Володимир Омелян тут у Вашингтоні. Він розповідає, що продовжуватиме співпрацювати з групою американських фахівців з інфраструктури, яких запросив ще попередній міністр для допомоги у впровадженні реформ.

«Це колишні CEO аеропортів, морських галузей, фінансових корпорацій, люди з системним баченням, з розумінням світових тенденцій, не лише Америки чи України, щоб нам якісно просунутися в плані реформ завдяки їх допомозі. – Розповідає в інтерв’ю «Голосу Америки» Омелян. - Ми мусимо поміняти підходи, ми мусимо змінити законодавче поле, ми мусимо запровадити прозорі правила акумулювання бюджетних коштів для фінансування галузі, а також прозорого витрачання бюджетних коштів».

Ми мусимо запровадити прозорі правила акумулювання бюджетних коштів для фінансування галузі
Володимир Омелян

Напередодні свого візиту до США очільник Міністерства інфраструктури оголосив про початок великої реформи компанії «Укравтодор». Він розповідає, що значна її частина буде запозичена з американського досвіду.

«Навіть створення Дорожнього фонду. Це абсолютно американська модель, яка працює у США з 50-х років минулого століття. Ми його повертаємо в Україну. Ми також створимо наглядову раду, яка буде вирішувати, які кошти, в яких обсягах, на які потреби будуть спрямовуватись. Це також американська модель, і вона буде успішно функціонувати в Україні», - зазначив міністр Омелян.

Фінансування Дорожнього фонду, каже він, відбуватиметься за рахунок надходжень з акцизів, зокрема з палива, штрафів від понаднормових вантажів та інше.

Іноземні вантажівки масою понад 12 тон, які будуть їхати українськими дорогами, будуть сплачувати невеликі кошти до українського бюджету
Володимир Омелян

Міністр інфраструктури додає: «Ми також хочемо запровадити в Україні систему толінгу, тобто іноземні вантажівки масою понад 12 тон, які будуть їхати українськими дорогами, будуть сплачувати невеликі кошти до українського бюджету».

За словами міністра, платити за користування дорогою – тобто толінг – будуть лише іноземні вантажі. Принаймні поки що. На повне впровадження цієї реформи піде, за розрахунками міністра Омеляна, близько трьох років.

Він вірить в успіх реформи. Між тим, однією з основних перепон Володимир Омелян називає небажання деяких представників бізнесу працювати по-новому.

«Доводиться 90% свого часу проводити у розмовах із стейк-холдерами різного калібру і пояснювати, що красти більше не можна. … Якщо цей бюрократичний апарат запрацює правильно, всі зароблять, заробить і держава, і платники податків, і бізнес. Начебто вони розуміють. І це єдиний шанс зробити реформу в Україні», - зізнається чиновник.

Коли Володимира Омеляна призначали в уряд, він не приховує, що ставив умову повної кадрової незалежності. Основний склад команди, розповідає, сформував без впливу ззовні. Утім у відомство потребує більше фахівців.

Доводиться 90% свого часу проводити у розмовах, пояснюючи, що красти більше не можна
Володимир Омелян

«Я б хотів звернутись до американських українців повернутися на батьківщину, допомогти … в Міністерстві інфраструктури ми маємо вакансії усіх напрямків: і морська індустрія, і авіація, і автодорожній комплекс, залізниця. Ми радісно чекаємо всіх фахових людей, які хочуть працювати», - розповідає він.

Володимир Омелян любить говорити метафорами. Перше своє враження від роботи в новому уряді він описав як «холодний океан у середовищі акул».

Через два місяці очільник Міністерства інфрастуктури називає своє відомство «островом», що потребує захисту: «Є такий острівець реформ, які ми маємо зараз у Міністерстві інфраструктури, я всіляко оберігаю його периметри, я вірю, що за політичної волі президента та прем’єр-міністра ми досягнемо тих результатів, які нам необхідно».

Омелян оптимістично дивиться на перспективи своїх реформ. Переконує, що має порозуміння і з прем’єром Гройсманом, і з депутатами парламентської більшості, від яких залежить законодавча база української інфраструктури. Серед наступних своїх ініціатив Омелян назвав корпоратизацію Укрпошти та Укрзалізниці, реформу морської галузі, залучення на український ринок авіакомпанії з Європи та США, а також приватизацію державної власності в Україні, крім стратегічної.

Дивіться також: Головне про Гройсмана у США: "Вашингтон хоче бачити обличчя тих, хто витрачатиме його гроші"

Головне про Гройсмана у США: "Вашингтон хоче бачити обличчя тих, хто витрачатиме його гроші"
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG