Спеціальні потреби

Влада зазіхнула на гроші трудових мігрантів


Львів – Згідно з Податковим кодексом України, який почав діяти з 1 січня 2011 року, українці, які отримують іноземні доходи, мають сплачувати з отриманої суми 15-17% податку. Ця норма передусім зачіпає родини заробітчан, більшість із яких не розуміє, чому вони мають щось платити державі. 3 липня відбудуться парламентські слухання про проблеми української трудової міграції , і питання щодо оподаткування іноземних доходів там теж розглядатимуть.

Торік 374 мешканці Львівщини задекларували свої іноземні доходи. А це – більше ніж 51 мільйон гривень, з яких сплатили податок. Однак за кордоном проживає і працює значно більше вихідців із Львівщини, які, звісно, пересилають своїм рідним гроші на освіту, проживання, нерухомість, але воліють з державою не мати нічого спільного.

Молодий чоловік Тарас розповів, що отримує гроші від мами з Європи, але не через банк, а через приватних перевізників. «Якщо автобусом передають, то і так платять. Це 10% від суми потрібно дати водію і він перевозить гроші. Ця система діє вже роками, приходиш, щоб забрати гроші», – каже він.

Про новий податок не йдеться

Міністерство доходів і зборів інформує, що оподаткування іноземних доходів, у тому числі грошових переказів з-за кордону, передбачено в українському законодавстві вже понад 10 років, і ця норма увійшла до Податкового кодексу, який діє вже третій рік. Відтак про запровадження нового податку не йдеться. Тому при отриманні іноземних доходів громадянин має подати річну декларацію і в ній зазначити отриману суму, сплативши з неї податок на доходи фізичних осіб.

Згідно з Податковим кодексом, гроші, перераховані з-за кордону на поточні чи карткові рахунки українців, вважаються іноземними доходами. Якщо сума перевищує 10 700 гривень, то сплачується 17% податку, якщо менша, то 15%. Якщо у 2011 році було задекларовано 1 мільярд гривень, то у 2012 у майже дев’ять разів більше, і державна казна поповнилась 580 мільйонами гривень податку завдяки заробітчанам.

Більшість громадян, які живуть завдяки грошовій допомозі рідних з-за кордону, оминатимуть оподаткування, якщо податківці посилять контроль. Відтак фінансовий потік перейде у тінь, прогнозують економісти.

Науковий експерт Міжнародного інституту освіти, культури, зв’язків з діаспорою університету «Львівська політехніка» Оксана П’ятковська вважає, що норма у Податковому кодексі нелогічна, бо мігранти працюють і сплачують податки. До того ж саме держава виштовхала мільйони людей за кордон через злидні й економічні та політичні негаразди в Україні. На сьогодні 50% мігрантів працюють нелегально.

«Покладаємо надію на парламентські слухання і думаю, що це питання виноситиметься там. Нацбанк подає чітку рекомендацію, що саме зараховує до грошових трансфертів. Україна має визначити стандарти і сказати, що підлягає оподаткуванню», – наголосила Оксана П’ятковська.
За даними Світового банку, торік трудові мігранти надіслали своїм рідним, тобто інвестували в українську економіку, майже сім мільярдів доларів.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG