Спеціальні потреби

Російські ЗМІ стали «помічниками терористів»?


Офіс RT, Вашингтон
Офіс RT, Вашингтон
Київ – У світі існує дві України. Одна з них – держава, розташована у географічному центрі Європи, яка переживає складні часи боротьби з зовнішніми і внутрішніми ворогами на шляху формування політичної нації і національної ідеї. Другу Україну створили російські ЗМІ, підконтрольні президентові Путіну. І у цій, віртуальній Україні, «фашисти» вбивають людей, які розмовляють по-російськи, а населення Донбасу нібито «проситься до Росії». Навіть всеукраїнський Марш вишиванок російські телеканали примудрилися назвати «маршем проти київської хунти».

Це – інформаційна війна, яку Україна програє. Українські ЗМІ не змогли створити ефективної протидії пропаганді, не мають технічних можливостей для поширення правдивих повідомлень з України по світових ЗМІ, стверджують одні експерти. Інші ж упевнені, що кремлівська пропаганда усе рідше виходить за межі Росії, і радять українцям використовувати в якості протидії пропаганді не лише ЗМІ, а і потужний мистецький потенціал.

Російські ЗМІ перетворились на «помічників терористів», вважають у Міністерстві закордонних справ України, і закликають Росію припинити брехню. На Донбасі сепаратисти, захоплюючи той чи інший населений пункт, намагаються вимкнути українські телеканали і підключити російське телебачення. Проросійські активісти кажуть, що українські ЗМІ неправдиво інформують людей про перебіг подій на Донбасі.

У Києві Національна рада з питань телебачення і радіомовлення через суд домоглась призупинення трансляції чотирьох російських телеканалів – «Первый канал. Всемирная сеть», «НТВ-Мир», «Россия 24», «РТР Планета».
Як зазначають фахівці, ці канали порушують законодавство України та європейську конвенцію про транскордонне телебачення.

Щоправда, у Нацраді визнають, що зупинити трансляцію російських інформаційних каналів – замало, адже українські телеканали охоче демонструють численні російські серіали. Більшість цих серіалів популяризує спецслужби і силові структури Росії, які діють в Україні на її розкол і знищення державності.

Як повідомила Радіо Свобода заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Лариса Мудрак, на популяризацію російського агресора наразі працюють вісім телеканалів, де «крутять» серіали made in Russia.

Відтак, Мудрак вважає правильним і своєчасним рішення групи телеканалів «1 плюс 1» зняти з ефіру російську телепродукцію. Адже у період становлення державності і захисту її від агресора, власники ЗМІ не повинні керуватись лише бізнесовою діяльністю, комерційною вигодою, тощо, вважає експерт.
Важлива ініціатива групи компаній «1 плюс 1» з приводу відмови від російських серіалів, які пропагують силові структури Російської Федерації
Лариса Мудрак

«За умов інформаційної війни, інформаційної агресії, яка ведеться далеко не перший день з боку східного сусіда України, ефективним є припинення трансляції російських телеканалів. Також для мене, як для медіа-експерта з 25-річним досвідом, надзвичайно важлива ініціатива групи компаній «1 плюс 1» з приводу відмови від російських серіалів, які пропагують силові структури Російської Федерації. Це ініціатива медійників, і для регулятора (Нацради), який не має права втручатись у редакційну політику, є важливим те, що це ініціатива самих мовників», – пояснила Мудрак.

РНБО України: закон має стояти на захисті інформаційного поля держави

Рада національної безпеки й оборони пропонуватиме Верховній Раді ухвалити закон, який би дозволив припинити, чи то призупинити інформаційний вплив Росії на українське суспільство і політикум. Захист інформаційного поля у РНБО називають важливою складовою боротьби з російською агресією.
Ми вийдемо на закон про заборону пропагандистських впливів держави-агресора
Вікторія Сюмар

«Я думаю, ми вийдемо на закон про заборону пропагандистських впливів держави-агресора, наразі ця ідея обговорюється. Рада нацбезпеки свої пропозиції підготувала», – повідомила журналістам заступник секретаря РНБО Вікторія Сюмар.

За її словами, надзвичайно важливо також забезпечити світові ЗМІ правдивою інформацією з України. Для цього у березні був запущений телеканал «Перший Ukraine», розрахований на закордонну аудиторію. Канал посилив присутність України в іноземному інформаційному просторі, вважає Сюмар.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більд говорить, що згубна дія російської пропаганди відчутна як в Україні, так і в самій Росії.
Громадяни Росії також позбавлені правдивої інформації
Карл Більд

«Помітна величезна роль російської пропаганди у тих подіях, що відбуваються на Сході України. А з іншого боку, громадяни Росії також позбавлені правдивої інформації», – наголосив Більдт на прес-конференції у Києві 16 травня.

Митці: від зброї військової – до зброї мистецької

Але не лише від ЗМІ України залежить, чи вдасться українцям відбити агресію Росії, не менш важливим є культурний контент. Українська культура і література повинні «атакувати» і «грати на випередження», надаючи багатобарвну картинку українського життя світовій спільноті. Про це на міжнародній конференції у Києві «Мислити з Україною» говорив Карл Шльогер, культуролог й історик із Німеччини.

А відома українська письменниця Оксана Забужко на конференції у Берліні зазначила, що в Україні з’явилась нова професія – «бути письменником у час війни».

Настала пора дуже серйозних випробувань, війна вже йде і Путін на цьому не зупиниться, і треба готуватися до оборони – це усвідомлюють різною мірою в різних регіонах, вважає письменниця.

Долати ворога треба не тільки військовою зброєю, а і зброєю слова. Україна має досвід самоствердження і долання стереотипів і брехні, що лунають на її адресу, завдяки спілкуванню інтелектуалів і виробленню ними стратегії культурної боротьби за Україну. Цьому слугують, серед інших, і творчі майданчики Львівського форуму видавців, зазначила його президент Олександра Коваль у розмові з Радіо Свобода.
Ми отримали можливість доносити свою позицію, позицію українських інтелектуалів, українську літературу до людей з інших країн світу
Олександра Коваль

«Кожен інтелектуал відіграє велику роль у формуванні світогляду своїх послідовників, своїх читачів. На форумі він має можливість послідовників знайти і сказати їм те важливе, що він прагне до них донести. Форум залишається територією вільного висловлення думок, – каже Коваль. – Після того, як події Форуму вийшли на міжнародний рівень і до нас охоче почали приїжджати письменники й інтелектуали з інших країн, ми отримали можливість доносити свою позицію, позицію українських інтелектуалів, українську літературу до людей з інших країн світу».

На думку Коваль, чим більше українська держава інвестуватиме у культуру й освіту, тим менше їй доведеться витрачати на озброєння і контрпропаганду. Невігластво і неосвіченість сприяють формуванню усіляких інформаційних кліше і міфів, стверджують експерти.

Щоправда, це – рецепт на довгострокову перспективу. А російська пропаганда діє нищівно прямо зараз.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG