Спеціальні потреби

Актуально

"Переважна більшість американців підтримують боротьбу українського народу за свободу" - сенатор Марк Ворнер. Інтерв'ю

Сенатор-демократ Марк Ворнер під час коментарів Голосу Америки

Хто отримає більшість в американському Конгресі досі невідомо, адже підрахунок голосів на проміжних виборах ще триває. Питання того, якою буде підтримка України, якщо склад Конгресу зміниться, активно обговорюють політики у США.

Прогнозуючи перемогу республіканців у Палаті представників, лідер меншості Кевін Маккарті, найбільший фаворит на посаду спікера Палати представників, якщо республіканці отримають більшість, пообіцяв спробувати скоротити витрати на державні програми, які підтримує Байден а також припинити "виписувати Україні "необмежений чек" на підтримку.

Інші законодавці-республіканці пообіцяли розпочати розслідування діяльності адміністрації Байдена протягом перших двох років його повноважень, особливо припливу тисяч мігрантів без документів через південний кордон із Мексикою, який Байден, як і колишній президент Дональд Трамп, не зміг зупинити.

Конгресвумен-республіканка Вікторія Спартц, яка, за попередніми оцінками, змогла зберегти за собою місце в Конгресі на цих виборах, сказала в інтерв'ю Голосу Америки, що виступає за прискорення надання Україні допомоги. "Я справді вважаю, що ми маємо швидше виділяти більш якісну військову допомогу. Я також вважаю, що співвідношення безпекової допомоги має бути набагато вищим у порівнянні з будь-якою іншою допомогою. Ми маємо переконатися, що ми підтримуємо українських військових, українську армію", - каже Спартц.

Сенатор з Вірджинії, від Демократичної партії Марк Ворнер вказує на значну підтримку України серед американців а також політиків як Республіканської, так і Демократичної партій.

Ми поговорили із сенатором Ворнером про допомогу Україні а також вибори. Розмова відбулась до проміжних виборів, під час події в штаті Вірджинія раніше цього місяця, де центр швидкої допомоги міста Ричмонд виділив один зі своїх автомобілів на допомогу в Україні. Це вже 20-тий автомобіль швидкої допомоги, який поїде в Україну в рамках цієї ініціативи. До церемонії приєднались представники місцевої влади та сенатор Ворнер.

Інтерв'ю перекладене та відредаговане для ясності та плинності

Ірина Матвійчук, Голос Америки: Ви сьогодні відправляєте цю машину швидкої допомоги до України. Чому для вас важливо долучитися до таких ініціатив?

Марк Ворнер, сенатор-демократ США: Переважна більшість американців підтримують боротьбу українського народу за його свободу. Той факт, що Сполучені Штати були найбільш щедрим донором як економічної, так і військової допомоги Україні, свідчить про нашу підтримку. Українці продемонстрували надзвичайну мужність, виступивши проти значно більшої армії, та досягнули суттєвого успіху. І це відображає суть того, ким ми, американці, є — ми надсилаємо допомогу через уряд. Але ми також робимо такі благодійні ініціативи, коли місцева громада може придбати машину швидкої допомоги та відправити її в Україну. Думаю, що наразі ми надіслали вже близько 20 машин. Незабаром і ця швидка буде в зоні воєнних дій. І я знаю напевне, що це врятує людські життя. Я пишаюся тим, що є частиною цього процесу і можу так демонструвати нашу підтримку. І я хочу запевнити український народ, що не лише ми, але й НАТО, і увесь світ підтримують вас.

Я.М.: Як зміниться двопартійна підтримка Конгресу після виборів?

Ми підтримуємо народ України. Ми знаємо, що якби Путін досяг успіху в Україні, він би на цьому не зупинився.

М.В.: Я думаю, що наразі є переважна підтримка обох партій. Останній законопроект отримав майже 90 голосів у Сенаті Сполучених Штатів. Звісно, є деякі члени, екстремістських, крайніх правих поглядів, які часом говорять так, ніби вони просто повторюють тези Володимира Путіна. Вони представляють дуже невеликий відсоток американців. Ми бачимо, що уся країна підтримує народ України, не залежно від того, чи штат демократичний чи республіканський у своїх політичних поглядах. Ми підтримуємо народ України. Ми знаємо, що якби Путін досяг успіху в Україні, він би на цьому не зупинився. Його наступні зусилля були б спрямовані проти країн Балтії, або проти Польщі, або проти інших націй. Ми маємо протистояти таким авторитарним діям, які, відверто кажучи, на мою думку, призвели до скоєння воєнних злочинів в Україні, смертей невинних цивільних.

Я.М.: Але якщо республіканці отримають більшість, чи зміниться ця допомога?

М.В.: Я думаю, що переважна більшість моїх друзів-республіканців у Сенаті чи в Палаті представників США продовжать підтримувати народ України. Зараз там є очевидно медійні особистості, навіть такі люди, як колишній президент Сполучених Штатів, який часом говорить так, ніби він просто повторює тези Путіна. Мене дивує, як будь-який американський лідер може схвалювати такий автократичний дискурс та тактику російського лідера. Але можу вас запевнити, що такі люди все ще в невеликій меншості в Конгресі.

Я.М.: Чому підтримка України стала важливим питанням на цих виборах? Чому це важливо для американських виборців?

М.В.: Безумовно, 66 мільярдів доларів офіційної допомоги – це великі гроші. Половина з них – це військова допомога. Але якщо подумати, США витрачають, приблизно від 800 до 900 мільярдів доларів на рік на наш оборонний бюджет. А українцям, за цю відносно невелику суму грошей вдалося не лише дати відсіч, але неодноразово розбити російську армію, скорочуючи російський військовий потенціал. А це вже добра новина не тільки для українців, а й для наших союзників з НАТО по всій Європі. Багато в чому російські збройні сили виявилися не дуже ефективними. Відверто кажучи, рівень корупції російських військових видно по тому, наскільки російські системи озброєння неефективні, та навіть неробочі. Тому це важливо і з точки зору послаблення Росії, і щодо захисту принципів демократії, і для обстоювання українського народу, який буквально ризикує своїм життям, щоб мати систему, яку ми в цій країні іноді сприймаємо як належне.

Я.М.: Прокоментуйте, будь ласка, заяву Кевіна Маккарті, а також лист Демократичної прогресивної групи щодо України.

М.В.: Дивіться, лист від демократів, здається, проіснував менше ніж 24 години. Я думаю, що це був ганебний лист. Це було абсолютно неправильно. І я радий, що демократам вистачило сміливості відкликати його. Я не можу пояснити дії містера Маккарті. Я знаю, що він відчайдушно хоче стати спікером. Але я сподіваюсь, він знає, що обстоювання свободи українського народу є в національних інтересах Америки. Знову-таки, в американській політиці сучасним, знаковим лідером Республіканської партії був Рональд Рейган. Неможливо уявити, щоб Рейган робив такі улесливі заяви перед Путіним, які, на жаль, роблять деякі теперішні та колишні лідери в Конгресі.

Я.М.: Колеги-республіканці критикують демократів за надмірні витрати на Україну. Як довго можна сподіватися на таку фінансову підтримку?

М.В.: Я не впевнений щодо таких закидів. Подивіться на Ліндсі Грема. Є багато речей щодо яких я не завжди погоджуюсь з Гремом, але з цього питання, він вважає, що ми витратили на підтримку України недостатньо. Тож я думаю, що ви говорите про коментарі кількох крайніх лівих і правих політиків, які, відверто кажучи, не представляють інтереси переважної більшості американців. Насправді такі яскраві провали російської армії, на очах у всієї світовій спільноти, підривають здатність Путіна залякувати інші країни в регіоні. Отже, є безліч причин, з яких ми як американці обстоюємо демократію, свободу преси, право висловлювати свою позицію та бути почутими, право погоджуватися чи не погоджуватися із чимось. В Америці ми не соромимося не погоджуватися один із одним. Такої свободи в Росії немає. Коли люди виступають проти Володимира Путіна в Росії, вони потрапляють у ГУЛАГ, у в’язницю. Українці кажуть, що не хочуть такої системи в своїй країні. Вони борються за свободу своєї країни. Я думаю, ви знаєте, така підтримка йде не тільки від Америки, а й від багатьох країн по всій Європі та за її межами. Я щойно повернувся з Австралії, — це найбільший донор військової допомоги Україні, крім НАТО. Отже, є наша підтримка, а є буквально світова підтримка. Корея, Японія, Австралія, країни Європи, які протистоять автократичним, жорстоким нападкам Володимира Путіна.

Я.М.: Останнє запитання. Як ви ставитесь до того, щоб відправити американські реактивні літаки в Україну?

Саме у цьому наша сила — в об’єднанні усіх країн навколо допомоги Україні

М.В.: Цікаво, що на сьогодні в українському конфлікті ще не було жодного повітряного бою. Ми продовжуємо надавати все більшу військову допомогу Україні. Зокрема надзвичайно ефективні системи HIMARS. Я вважаю ми повинні відкорегувати допомогу Україні так, щоб не трапились дві речі. По-перше, не можна, щоб війна поширилася на територію самої Росії. Це може призвести до гірших наслідків. І друге, ми маємо переконатися, що ми робимо це спільно з нашими європейськими союзниками. Якщо американська допомога значно випереджатиме решту Європи, це може призвести до розколу в Альянсі. Нашою найсильнішою стороною в цій допомозі є об’єднана широка коаліція. І як голова Комітету з розвідки, можу вам сказати, що після президента, який був зневажливим щодо НАТО, знадобилось багато зусиль, щоб відновити цю коаліцію та дати зрозуміти, що Америка збирається виконувати свої зобов’язання. І я думаю, що саме у цьому наша сила — в об’єднанні усіх країн навколо допомоги Україні.

Я.М.: Тобто ви маєте на увазі, що якщо Пентагон продовжуватиме збільшувати допомогу Україні, зрештою дійде до F-16?

М.В.: Ні, я цього не кажу. Українці з першого дня шукали додаткові літаки. Щоправда, кількість українських літаків сьогодні така ж, як і на початку війни. Повітряного бою, який прогнозували, не було. Найбільш корисними ми були, надаючи артилерію більшої дальності, яка має здатність із нашим дуже, дуже хорошим націлюванням, завдавати точних ударів. Ми показали ефективність цього, коли у відповідь Росія буквально якийсь час стріляла у десятеро більше проти України. Але з нашою допомогою українці мають високоточну артилерію, на відміну від, відверто кажучи, не дуже ефективної й не дуже прицільної російської.

В статті використано матеріал журналістки Української служби Голосу Америки Катерини Лісунової

Всі новини дня

Швейцарія продасть танки Німеччині, щоб замінити надані Україні

Німецький танк Леопард-2 на озброєнні швейцарської армії

Німецький уряд привітав компромісне рішення Швейцарії, що дозволяє німецькій компанії Rheinmetall викупити у швейцарців кілька десятків танків Леопард-2 для поповнення арсеналів, з яких надана допомога Україні.

Жорсткі швейцарські закони про нейтральність забороняють пряме і навіть непряме постачання зброї до країн, які ведуть війну.

Ми в такий спосіб можемо робити внесок у безпеку Європи, а також в безпеку нашої країни.
Віола Амгерд

Швейцарія, яка не входить ні в НАТО, ні в ЄС дотримується нейтралітету вже сотні років і уникла прямої участі в обидвох світових війнах, які вирували у Європі.

Але після відкритого російського вторгнення в Україну Швейцарія приєдналася до санкцій ЄС проти Росії і заявляє про невійськову підтримку України.

Компромісне рішення з Німеччиною полягає у запевненнях Берліна, що танки з Швейцарії залишатимуться на території Німеччини, або в якійсь з країн НАТО чи ЄС.

Йдеться про частину з 96 танків Леопард-2, які Швейцарія раніше придбала в Німеччині.

26 вересня швейцарський парламент схвалив виведення з експлуатації 25 танків Леопард-2, щоб надалі продати їх Німеччині.

«Ми дуже задоволені і вдячні за це рішення, - цитує агенція Reuters німецького посла Міхаеля Флюґґера з інтерв'ю швейцарському телебаченню. - Нам ті танки потрібні. Вони заповнять порожнини у нас і в наших європейських партнерів».

Посол також натякнув, що Швейцарія, як провідний експортер зброї, мала б удосконалити свої закони.

«Ми разом з партнерами в НАТО закупили у Швейцарії багато зброї, устаткування, частин та боєприпасів і тепер ми хотіли б передати частину того Україні», - сказав посол.

Раніше Швейцарія заблокувала низку пропозицій постачання виробленої у Швейцарії зброї, яку українцям були готові надати Німеччина, Данія та Іспанія.

Міністерка оборони Швейцарії Віола Амгерд натякнула на бажання шукати компроміси.

«Ми в такий спосіб можемо робити внесок у безпеку Європи, а також в безпеку нашої країни», - сказала Віола Амгерд швейцарському мовнику SRF.

«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

На цьому зображенні показано момент попадання ракети в штаб російського Чорного флоту в Севастополі, п’ятниця, 22 вересня 2023 року. (Кримський Telegram-канал через AP)
Українські сили спеціального призначення заявили, що «уточнюють інформацію» з приводу загибелі командувача Чорноморським флотом Росії адмірала Віктора Соколова після того, як на російському державному телебаченні показали відео з його участю.
«Як відомо, внаслідок ракетного удару по штабу Чорноморського флоту РФ було знищено 34 офіцери. Наявні джерела стверджують, що серед загиблих командувач ЧР РФ. Багато кого досі так і не вдалося ідентифікувати через розрізненість фрагментів тіл, – мовиться у повідомленні сил спеціального призначення у Facebook. – Оскільки росіяни терміново були вимушені публікувати відповідь з начебто живим Соколовим - наші підрозділи уточнюють інформацію».
У вівторок російське телебачення показало кадри наради військових та міністра оборони Сергія Шойгу, у якій дистанційно брав участь адмірал Соколов.
Коли було знято відео, невідомо.

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».

В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.

«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.

На брифінгу у Білому домі речниця адміністрації сказала у вівторок, що їй відомо про відео, опубліковане в Росії, але ще зарано щось коментувати.
«Ми бачили звіти і, звичайно, ми знаємо про відео. Зараз мені просто нема чого підтверджувати», – відповіла Карін Жан-П'єр у відповідь на запитання журналістів.
Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмітрі Альперович каже, що
розвідки США та Великобританії не підтвердили твердження українських спецслужб про вбивство Соколова. На його думку, вони мали б мати засоби електронного стеження, що «підтверджує вбивство такого високопоставленого офіцера».
При цьому він додає, що незалежно від того, чи Соколов загинув при українському ударі по штабу ЧФ РФ, розмова про нього відвертає увагу від українського успіху.
Як повідомляв Голос Америки раніше, британська розвідка вважає, що, що серія ударів, яких українські сили завдали по окупованому Севастополю, значно зменшить можливості російського флоту блокувати українські порти і патрулювати ширшу акваторію Чорного моря.

Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Pentagon Hodges

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.

Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.

“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.

Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.

“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.

Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.

Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео

Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.

Більше

XS
SM
MD
LG