Спеціальні потреби

Манафорт добре підходив на роль російського шпигуна - колишній агент ЦРУ


Пол Манафорт
Пол Манафорт

Екс-голова виборчого штабу Трампа добре підходив під критерії, за якими російські спецслужби відбирають кандидатів для вербування

Протягом 30 років Стівен Голл працював агентом Центрального розвідувального управління США. Його завдання – розвідати як російські агенти намагаються здійснювати атаки на Сполучені Штати.

У статті для видання The Washington Post, Голл пише, що керував розвідувальними операціями в колишньому Радянському Союзі і країнах Варшавського договору та працював у розвідці та контррозвідці в штаб-квартирі ЦРУ. Отож, пише він, коли прочитав нещодавні повідомлення про те, що екс-керівник передвиборчої кампанії Дональда Трампа Пол Манафорт пропонував інформувати російського олігарха Олега Дерапаску про хід американських президентських виборів минулого року, Голл стривожився.

Чому? Бо в 2016 році Пол Манафорт здавався ідеальним кандидатом для розвідки Росії, щоб завербувати його і зробити своїм шпигуном. А люди, такі як Дерипаска, добре знали, як до такого Манафорта промовити, і як на нього можна вплинути.

Алюмінієвий магнат Дерипаска є одним з наближених до президента Росії Володимира Путіна мільярдерів-олігархів. Як і інші російські олігархи, він працює на інтереси Кремля і Путіна. Адже, якби він цього не робив, то закінчив би у в'язниці, як інший мільярдер Михайло Ходорковський.

Хоча Дерипаска неодноразово заперечував зв'язки з російською розвідкою, олігархи, на думку Стівена Голла, розуміють, що за дозвіл заробляти гроші для себе і Путіна, їм інколи доводиться бути очима, вухами і посередниками Кремля, в разі потреби. Російські спецслужби тісно з ними працюють. На відміну від демократій на Заходу, в Росії не існує поняття конфлікту інтересів. У всіх в серцях одні і ті ж інтереси: цілі, які визначає Путін.

Манафорт дуже добре все це розумів, - твердить Голл. Адже перед тим, як приєднатися до кампанії Трампа, Манафорт побудував велику кар'єру впливового брокера, такого собі іноземного лобіста, зв’язки якого у Вашингтоні та в інших місцях стали привабливими для Дерипаски і екс-президента України Віктора Януковича.

«Якщо ви хочете залізти в це болото і при цьому заробляти гроші, то ви не зможете цього зробити, не налаштувавшись на одну хвилю з владою в цій частині світу. З мого досвіду в Росії я може сказати з високою вірогідністю, що українські розвідувальні служби хоча б назвали ім'я Манафорта російським колегам, щоб переконатися, що американець, який працює з українським урядом, не подвійний агент ЦРУ», - пише екс-американський розвідник.

На думку Стівена Голла, Манафорт, безумовно, розумів всі ці обставини, і вони його не турбували. Про зв'язок Дерипаски з Путіним було давно відомо, коли Манафорт почав вести справи з російським олігархом в 2005 році. Невдовзі після цього сайт WikiLeaks назвав Дерепаску серед 2-3 олігархів, до яких Путін звертається регулярно.

Щодо пропозиції інформувати Дерипаску про передвиборчу кампанію, як представник Манафорта, так і речниця Дерипаски кажуть, що зустріч не відбулася.

За словами Голла, російські олігархи і їхні друзі в російському уряді скрупульозно стежать, хто є хто і як їх можна використати. Можливість використання фінансових зв'язків Манафорта з одним з найближчих друзів Путіна була б спокусою для російських розвідувальних служб.

«У світі російського відбору агентури ідеальний шпигун відносно такий: у нього є серйозна фінансова уразливість чи мотивація, він має доступ до інсайдерської інформації, яка становить інтерес для Росії, він розуміє важливість обережності і секретності», - пише Голл, додаючи, що не пошкодило б, якщо така людина також ідеологічно мотивована, тобто проросійська, або принаймні не антиросійська, і є знаним елементом.

Будь-який російський розвідник оцінив би Манафорта як людину, яка чудово підходить під цей опис, пише автор.

Щодо перспективи контррозвідки, на думку Стівена Голла, сценарій, за яким Манафорт стає ціллю російських агентів, не вимагає багато уяви. Це приклад російської операції, в якій спецслужби намагаються завербувати особу, перед тим як вона доб’ється позиції справжньої влади. Це один із багатьох способів, якими російська розвідки намагається проникнути в найвищі лави американського уряду.

Без сумніву, зазначає екс-розвідник США, команда спецпрокурора Роберта Мюллера і ФБР намагаються встановити чи були додаткові з’язки між росіянами і Манафортом. Минулого місяця агенти ФБР провели обшук у домівці Манафорта, а видання The New York Times повідомило, що прокурори погрожують висунути проти нього офіційні звинувачення.

«Як колишній розвідник, я не можу сказати, чи порушив Манафорт закон, чи ні. Це вже справа для його та урядових адвокатів. Але немає жодного сумніву, що в очах моїх колишніх суперників у Москві Манафорт представляв ідеальну ціль», - зауважив Стівен Голл у статті для видання The Washington Post.

Дивіться також: Які сектори української економіки цікавлять американських інвесторів найбільше? Інтерв’ю президента урядової агенції США ОПІК

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG