Спеціальні потреби

Суд у справі вбивства Литвиненка міг би пройти у ...Росії - член парламенту Великої Британії


СТРАСБУРГ - У ході обговорень на полях сесії Парламентської асамблеї Ради Європи в Страсбурзі, де були зібрані підписи під ініціативою доповіді з розслідуванням вбивства Бориса Нємцова, згадували і інше вбивство. Британське публічне розслідування вбивства в 2006-му році Олександра Литвиненка в Лондоні зовсім недавно дійшло висновку, що цей злочин було скоєно зі схвалення російської влади в особі Володимира Путіна і Миколи Патрушева. У Лондоні і Москві багато хто чекає, що буде зроблено в зв'язку з цим владою Великої Британії.

Російська служба «Голосу Америки» звернулася з цим питанням до члена парламенту Великої Британії від правлячої Консервативної партії, колишнього керівника Міжпартійної групи британського парламенту з російських питань Марка Прічарда.

Данила Гальперовіч: Які можуть бути наслідки для відносин Росії і Британії після заяв, зроблених після закінчення публічного розслідування вбивства Олександра Литвиненка?

Марк Прічард, член парламенту Великої Британії від правлячої Консервативної партії, колишній керівник Міжпартійної групи британського парламенту з російських питань

Марк Прічард: Це абсолютно неприйнятно, що британський громадянин, колишній російський громадянин, був убитий на вулицях Лондона з використанням радіоактивних матеріалів іншою державою на просторі Євразії.

І, хоча двосторонні контакти Великобританії та Росії з проблем Сирії, Ірану та протидії тероризму розвивалися в останні місяці, це абсолютно не повинно бути для президента Путіна приводом для того, щоб не розбиратися з тими, хто звинувачений у вбивстві пана Литвиненка. Дипломатичні відносини між Сполученим Королівством та Росією не можуть бути повністю «перезавантажені» - на мій погляд, взагалі не можуть бути «перезавантажені» - поки щодо справи пана Литвиненка не зроблено жодних дій.

Д.Г .: Чоловік, якого прямо звинувачують у вбивстві Олександра Литвиненка - Андрій Луговий - не лише жодним чином не покараний, але, навпаки, наділений статусом депутата Державної Думи, він має парламентську недоторканність. Чи не свідчить це про те, що дії Кремля щодо тих, хто звинувачується у вбивстві Литвиненка, прямо протилежні тим, яких ви вимагаєте?

Російській державі слід уникати подальших провокацій у дипломатичній і політичній сфері

М.П .: Російській державі слід уникати подальших провокацій у дипломатичній і політичній сфері, а також у сфері торгівлі, провокацій, які б відволікати від суті цього питання, а саме, наступного: правосуддя має здійснитися.

Найкраще, звичайно, щоб правосуддя здійснилося в британському суді, але воно могло б бути здійснене і у російському суді - не спеціальному секретному суді, а у відкритому, де докази будуть розглянуті незалежними суддями. Це - моя особиста точка зору, це - не обов'язково абсолютно правильний шлях, може, він навіть в деякому розумінні половинчастий, але так чи інакше, має бути спосіб, в ході якого правосуддя буде реалізовано, і це буде очевидно усім.

Як я вже сказав, співпраця з Росією з Сирії, Ірану і контртероризму життєво важлива, але це не затьмарює того факту, що в Лондоні був убитий британський громадянин, убитий за допомогою ядерних матеріалів людьми, які, судячи з висновками слідства, працювали на російську державу.

Наївно з боку будь-кого у Москві припускати, що британці - народ і влада Британії - НЕ розсерджені і не готові до конкретних дій

Д.Г .: Але для співпраці, про яку ви сказали, особливо, у сфері протидії тероризму, потрібно хоч якась довіра між спецслужбами. А у справі про вбивство Литвиненка якраз главу основної російської спецслужби - ФСБ - звинувачується в тому, що він схвалив це вбивство. Як же ви збираєтеся співпрацювати при такому рівні довіри?

М.П .: У цих справах, звичайно, важливі і атмосфера, і суть того, що відбувається. Я думаю, що у дуже багатьох людей в різних політичних партіях Британії і у будь-якого уряду Британії, незалежно від політичних уподобань, є велике бажання бути в добрих стосунках з усіма країнами і народами.

Але, коли Британія була фактично атакована за допомогою радіоактивних речовин, і в Лондоні сталося вбивство, спонсороване іноземною державою, було б наївно з боку будь-кого у Москві припускати, що британці - народ і влада Британії - НЕ розсерджені і не готові до конкретних дій. Власне, конкретні дії і були вчинені. Більше того, британський уряд розглядає можливості того, щоб вдатись до нових дій.

Нехай вони виїжджають з країни, нехай вони опиняться в місці, де б вони могли бути арештовані по лінії Інтерполу

Зараз треба задаватися питанням - які дії готовий зробити Путін, щоб якось пом'якшити наслідки очевидного обвалу в наших відносинах, що стався після дій, вжитих російською державою. Це його справа - зробити щось, щоб задовольнило владу Британії та її народ.

Д.Г .: Чи з'явиться «список Литвиненка», подібний до «Списку Магнітського» у Сполучених Штатах, який включить людей, винних, на думку британських слідчих, у вбивстві Олександра Литвиненка?

М.П .: Тут проблема є в тому, що у разі появи такого списку для цих людей набуде чинності фактична заборона на переміщення по світу. Я б цього не робив, я вважаю, що нехай вони виїжджають з країни, нехай вони опиняться в місці, де б вони могли бути арештовані по лінії Інтерполу, і нехай їх судять судом присяжних і розбираються, винні вони чи ні.

Дивіться також: "Віддати наказ міг особисто Путін" та інші знахідки розслідування вбивства Литвиненка

"Віддати наказ міг особисто Путін" та інші знахідки розслідування вбивства Литвиненка. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:19 0:00

XS
SM
MD
LG