Спеціальні потреби

Лівійські опозиційні сили видворили британських військових і дипломатів


Міністри закордонних справ країн-членів Ліги арабських держав домовилися у вівторок провести термінове засідання щодо насильства в Лівії. Також організація «Ісламська конференція», що об’єднує 57 країн, приєдналася до закликів запровадити в Лівії зону заборони польотів лівійської бойової авіації.

Велика Британія і Франція вже розробляють проект резолюції Ради Безпеки про запровадження такої зони, щоб перекрити лівійській військовій авіації можливість завдавати ударів по противладних повстанцях і мирних мешканцях. Росія натомість виступила проти зовнішнього воєнного втручання.

Місією британців було вступити в контакт з лівійськими повстанцями, які виступили проти президента Муаммара Каддафі. Гелікоптер з елітними військами та дипломатами у п’ятницю приземлився на південь від східного регіону Бенгазі, в якому панують повстанці. Втім, замість вітальних слів опозиційні війська арештували та роззброїли групу. Повстанці кажуть, що окрім зброї, вони знайшли також карти та підроблені паспорти.

Речник лівійської опозиції Гога Аль-Гафіз зазначає: «Лівія – незалежна країна, тож наш суверенітет і наші кордони повинні поважати усі. Ми не знаємо, прилетіли вони сюди з конкретним завданням, чи просто хочуть провести переговори з Національною Радою. Але їх спосіб перетинання кордону – неприйнятний, і ми взагалі не будемо з ними розмовляти».

Делегація покинула Бенгазі у неділю на борту британського військового корабля. Щоправда без своєї зброї та вертольота. На державному лівійському телеканалі демонструвався аудіозапис, на якому нібито посол Британії благає повстанців відпустити англійців. У свою чергу британські медіа та опозиційні лідери жорстко розкритикували британський уряд за їхню невдалу спробу врегулювати кризу в Лівії. У понеділок міністр закордонних справ Великобританії Вільям Гейг визнав, що особисто схвалив цю місію:

«Минулого тижня я схвалив відправку невеликої групі дипломатів на схід Лівії, щоби встановити початковий контакт і підготувати ґрунт для тіснішого дипломатичного діалогу. Та команда зробила все можливе. Учора їх вивезли звідти після серйозного непорозуміння щодо ролі, яку вони повинні були там відігравати, наслідком чого стало їх затримання».

Повстанські війська не зрозуміли, чому місія британців є настільки засекреченою і чому вони не скористалися аеропортом Бенгазі, чи місцевим портом. Аналітик з питань Близького Сходу Барак Сінер з королівського Інституту об’єднаних служб говорить, що провал місії був неминучим:

«По-іншому бути не могло. Проблема в тому, що режим Каддафі все ще контролює зв’язок. Тож повстанці не могли тримати контакт між сходом і заходом, а це створює завісу війни».

Невдала місія британців проливає світло на проблеми, з якими зіштовхуються уряди, намагаючись розв’язати кризу у Лівії. Ден Плещ – директор з міжнародних зв’язків у Лондонській школі близькосхідних та африканських досліджень говорить, що британський уряд повинен був подумати двічі, перед тим як починати цю місію:

«Гадаю, вони намагалися зробити те, про що говорили – тобто встановити контакт з повстанцями і позиціонувати себе лідером у переговорах у союзі з альянсом та США. Втім, все завершилося повним провалом і про місію навіть не знав, як виглядає, їх посол у Лівії, який міг би заздалегідь порадити їм не витрачати на це час».

Британський уряд все ще наполягає на правильності такого вчинку і говорить, що й далі намагатиметься встановити контакт з лівійською опозицією. А прем’єр-міністр вкотре закликав Каддафі піти у відставку.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG