Спеціальні потреби

Міжнародна громадськість розглядає можливі шляхи втручання в Лівію


Міжнародна громадськість розглядає можливі шляхи втручання в Лівію
Міжнародна громадськість розглядає можливі шляхи втручання в Лівію

Керівництво НАТО поки що не має наміру втручатись у ситуацію у Лівії. Про це Генеральний секретар Альянсу Андерс фог Расмюссен заявив під час прес-конференції у Брюсселі. Втім посадовець додав, що НАТО готується до будь-якого перебігу подій. Він додав, якщо Муаммар Каддафі продовжуватиме систематичні напади на мирне населення, міжнародна громадськість не стоятиме осторонь.

Бої у Лівії тривають вже третій тиждень. Обидві сторони – повстанці та проурядові сили – проголошують, що саме вони беруть гору. Протягом вихідних повстанці втратили контроль над містом Бен Джавад. Лівійське телебачення також повідомило, що сили, лояльні до Муаммара Каддафі, відбили ще кілька міст в східній та західній частинах країни. Речник опозиції Ваніф Бау Ханада ці твердження спростовує:

«Революціонери продовжують контролювати раніше звільнені території, і урядові повідомлення є неправдивими. Сили Каддафі перебувають зовсім не там, де вони кажуть, і журналісти можуть в цьому переконатися на власні очі».

Повстанці контролюють територію навколо порту Рас Лануф, який є критичним у видобутку та експорті лівійської нафти. Вони кажуть, що їм вдалося відбити кілька повітряних атак. Надходять повідомлення, що повстанцям також вдалося відбити атаку на місто Завія, що на заході від Триполі. У самому Триполі можна почути постріли, але наразі столиця перебуває під міцним контролем уряду Каддафі.

У неділю прихильники лівійського диктатора вийшли на вулиці столиці, аби продемонструвати свою відданість. Військові аналітики кажуть, що у Лівії зараз жодна зі сторін не здатна отримати перевагу. Все більше голосів лунає у підтримку запровадження зони, вільної від польотів, над територією Лівії. Це може припинити повітряні атаки та допомогти повстанцям швидко зайняти решту території Лівії. За словами сенатора-республіканця Джона Маккейна, це пошле Каддафі сигнал, що президент Обама серйозно мав на увазі, що той має піти.

Утім, аби знешкодити їхню систему повітряної оборони необхідне вторгнення на територію Лівії. А збитий силами Каддафі американський літак може стати для нього серйозною пропагандистською перемогою. Представники Держдепартаменту США кажуть, що мають існувати більш ефективні та дешевші шляхи діяти в цій ситуації, такі як таємне забезпечення повстанців зброєю.

Серед можливих кроків – встановлення апаратури на літаках, що літають поруч із територією Лівії, яка б знешкоджувала глушіння мобільної комунікації між повстанцями. Утім, успішне запровадження більшості кроків, що зараз розглядаються, займе кілька тижнів, а то і місяців.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG