Спеціальні потреби

Заворушення у Лівії призвели до збільшення цін на нафту


Світові ціни на нафту підскочили до рекордно високої позначки за два роки через хвилю протестів у Лівії, що посилюються з кожним днем та викликають занепокоєння щодо надійності постачання чорного золота з цієї країни. Ціна на північноморську нафтову суміш марки «Брент Круд Ойл» на Лондонській біржі виросла на майже 2% – до понад 150 доларів за барель. Економісти попереджають, що ціни зростатимуть, якщо хвиля протестів охорить і решту країн ОПЕК.

Гучні протести поширюються найбільшими містами Лівії. Втім, на відміну від загалом мирних мітингів, які призвели до повалення режимів у Єгипті та Тунісі, криваві події у Лівії викликають занепокоєння інвесторів. Адже, виробляючи близько мільйона шестисот тисяч барелів нафти на день, Лівія є дванадцятим за обсягами експортером чорного золота у світі. Більшу частину здобутої нафти Лівія експортує у Європу.

У понеділок виконавчий директор «Брітіш Петролеум» Боб Дадлі підтвердив, що його компанія призупиняє буріння у Лівії:

«Ми маємо обмежений обсяг операцій. Ми поки що на ранніх стадіях дослідження покладів. Наші експерти і їх родини поки залишили країну. Але ми хочемо вести тут бізнес, і як решта світу ми пильно слідкуємо за ситуацією».

Через нестабільність ситуації у Лівії світові ціни на нафту-сирець на початку тижня перевищили 105 доларів за барель. Експерти попереджають, що ціни на нафту можуть піднятися до рекордних 147 доларів за барель, якщо хвиля протестів не припиниться.

Експерт з інвестицій Філіп Пул каже, що такий розвиток подій матиме серйозні наслідки для глобальної економіки:

«Я думаю, існує серйозний ризик. Перш за все через інфляцію, яка вже є великою проблемою у країнах, що розвиваються. Адже, зростаючі ціни на нафту, та в результаті і на харчі, призведуть до зменшення споживання, якщо розмір заробітної плати залишається незмінним».

Тим часом, збільшення кількості загиблих у протестах в Лівії викликає тривогу. Експерт Вахти прав людини Рід Броуді каже, що на сьогодні принаймні 233 людини вже загинуло від рук лівійських сил безпеки:

«Громадськість повинна чітко дати зрозуміти лівійському уряду, що вони не можуть стріляти з вогнепальної зброї у мирних демонстрантів. Таким чином, вони скоюють злочин і одного дня винні будуть притягнуті до відповідальності».

Використання лівійським президентом Каддафі сили вже було засуджено міжнародною громадськістю. Багато хто висловлює гнів відносно промови сина Каддафі, у якій той не виключив можливість розв’язання громадянської війни, стверджуючи, що режим його батька буде битися до останньої кулі.

Міністр закордонних справ Австралії Кевін Рад каже, що ці погрози треба сприймати серйозно:

«Це лякаюча перспектива. Тому міжнародна громадськість виступає сьогодні єдиним фронтом, засудивши дії режиму Каддафі».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG