Спеціальні потреби

Європейський суд визнав арешт Юрія Луценка незаконним


Європейський суд з прав людини оголосив сьогодні вердикт, яким визнає незаконним арешт екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка в грудні 2010-го року.

«Суд знайшов, що підстави для рішення українського суду про взяття під варту пана Луценка були сумнівними», – йдеться у рішенні.

Колегія суддів визнала необґрунтованими пояснення слідчих про мотиви затримання політика і одноголосно назвала це спробою покарати Луценка за публічні висловлювання незгоди із висунутими йому звинуваченнями та присудили уряд виплатити йому 15 тисяч євро компенсації.

«Найголовніше, що Європейський суд з прав людини юридично визнав, що в Україні є люди, яких переслідують за політичними мотивами».
Сергій Власенко
Сам Юрій Луценко, який утримується під вартою в столичному Лук'янівсьому СІЗО, оприлюднив заяву з вимогою покарати усіх причетних до його незаконого арешту.

«Вимагаю від президента і генпрокурора виконання рішення Європейського суду з прав людини та притягнення до кримінальної відповідальності осіб за порушення моїх конституційних прав, що виявилося у безпідставному арешті понад 18 місяців. Нереагування на цю заяву буде підтвердженням відсутності верховенства права в Україні та продовженням курсу політичних репресій, що відбуваються в нашій державі», - йдеться у листі.

Серед тих, кого просить покарати Луценко високопоставлені працівники прокуратури, зокрема перший заступник керівника відомства Ренат Кузьмін та судді.
Юристи, які захищали Юрія Луценка в суді, визнають, про звільнення їхнього клієнта поки що не йдеться.
В Європейському суді встигли поки що оскаржити лише арешт екс-міністра півтора роки тому. З того часу Луценку вже оголосили обвинувальний вирок, засудивши до чотирьох років ув'язнення. Адвокати Луценка сподіваються, що рішення Європейського суду дасть можливість оскаржувати засудження екс-міністра до позбавлення волі і домагатися його звільнення в українських судах і в разі необхідності знову звернутися до цієї міжнародної інстанції.

Тим часом адвокати Юлії Тимошенко вже розмірковують, які наслідки матиме рішення Європейського суду для її справи. Захисник екс-прем'єра Сергій Власенко вважає обнадійливим визнання в Європі політичних мотивів ув'язнення Луценка.

«Найголовніше, що Європейський суд з прав людини юридично визнав, що в Україні є люди, яких переслідують за політичними мотивами. Я переконаний в тому, що і у скарзі Юлії Тимошенко Європейський суд врахує рішення щодо скарги Луценка проти України і також визнає політичний характер переслідування лідера української опозиції та інших політв’язнів», – заявив Власенко.

На його думку, касаційний суд в Україні зобов'язаний враховувати ухвалу європейської інстанції.

Провладні політики закликають не поспішати із висновками, мовляв, треба дочекатися публікації тексту рішення Європейського суду. Голова парламентського комітету з питань правосуддя Сергій Ківалов також не згоден із політизацією питання.

«Декілька днів тому Комітет ПАРЄ з юридичних питань і правам людина запропонував єдине для усіх європейських країн-учасниць Конвенції з прав людини формулювання поняття «політичний в'язень». Це формулювання має затвердити Парламентська асамблея. Поки це не відбудеться, усі розмови про політичних в'язнів, переслідуваннях з політичних мотивів – порожня демагогія. Будь-який політик може сказати: мене переслідують з політичних мотивів», – цитує Ківалова офіційний партійний сайт.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG