Спеціальні потреби

Гігант американської зовнішньої політики – Ричард Луґар – залишає Сенат


Верхню палату американського Конгресу залишає один з його патріархів – сенатор-республіканець Ричард Луґар. Він програв попередні вибори в Індіані Ричарду Мердоку, якого підтримала Партія чаювання. Протягом своїх шести термінів Луґар був одним із найактивніших американських законодавців на міжнародній арені. Українцям він відомий ще з 1992-го року, коли приїхав до Києва, аби повідомити, що США готові виділити кошти на ядерне роззброєння.

Офіційно сенатський термін 80-річного Луґара закінчується у січні наступного року. І сенатор-мандрівник, що об’їхав усю Європу та Азію, за закінченням своєї кар’єри не сумує.

«Я пишаюся тим, що протягом усіх цих років ми змогли допомогли вирішити багато проблем. А також – започаткувати ініціативами для розбудови Індіани та захисту нашої країни», – щиро посміхаючись, заявив він під час своєї промови у штабі, після того, як стали відомі результати виборів.

Протягом багатьох років Луґар очолював Сенатський комітет з міжнародних справ. Він найбільш відомий як співавтор програми з ядерного роззброєння колишніх радянських республік.

«Це був початок того, що у кінцевому результаті призвело до ліквідації понад 60% усіх ядерних боєголовок, що були направлені проти США. Було ліквідовано понад 60% усіх ракет та ракетних установок», – пригадує він в інтерв’ю «Голосу Америки».

Парламентський оглядач Томас Манн каже, що Луґара у Сенаті буде важко замінити:

«Вони втрачають поважного лідера у сфері міжнародних відносин. Вони втрачають когось, хто міг працювати з обома партіями».

Хоча Луґар був завзятим консерватором, тим не менш він не вагався критикувати колишню Адміністрацію Буша. Ось що він заявив по план Буша розпочати війну в Іраку після терористичних атак 11-го вересня:

«Ми занепокоєні з приводу тероризму. Але темпи еволюції системи безпеки відстають від темпів посилення загрози. Ми спираємося на військові дії та одноосібний підхід, що послаблює наші союзницькі відносини».

А у листопаді 2004-го року Луґар приїхав до Києва в якості спеціального представника президента Буша. Тоді він озвучив позицію США щодо наявності багатьох порушень під час виборів та закликав до проведення повторних президентських виборів.

Програш самого Луґара на попередніх виборах в Індіані означає, що він не зможе змагатися за місце в Сенаті від республіканців у листопаді. Його опонент Ричард Мердок змалював його як частину вашингтонської еліти, готового домовлятися з демократами. Останнього сенатор ніколи і не заперечував.

Наступного дня після поразки Луґара шану йому віддали сенатори-демократи. Його вони охарактеризували як рідкісного представника партії, що готовий шукати міжпартійний консенсус заради прогресу.

«Він був серйозною людиною, дуже розважливим. Він відмовлявся давати можливість ортодоксальній ідеології та міжпартійним чварам завадити виконанню ним обов’язків сенатора. Він бачив потребу людей зустрічатися та шукати спільні підходи», – сказав під час виступу в Сенаті голова Сенатського комітету з міжнародних справ Джон Керрі.

Луґар каже, що він планує залишатися активним гравцем на міжнародній арені та служити своїй країні.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG