Спеціальні потреби

Вдова Литвиненка у США просить покарати вбивць її чоловіка хоча б санкціями


Що являє собою Кремль пояснила у Вашингтоні вдова отруєного Литвиненка. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Що являє собою Кремль пояснила у Вашингтоні вдова отруєного Литвиненка. Відео

Дотримуватися власних демократичних принципів та розширювати санкційні списки – до таких кроків закликали американську владу російські опозиціонери. У вашингтонському науково-дослідному центрі Atlantic Council відбулася зустріч з вдовою Олександра Литвиненка, який помер від отруєння радіоактивною речовиною, та іншими жертвами і борцями з путінським режимом.

У січні британський суддя Роберт Оуен оприлюднив результати громадського дізнання у справі вбивства Олександра Литвиненка, які спричинили ефект вибуху бомби. Ймовірно, що виконавці злочину, Олексій Луговий та Дмитро Ковтун, діяли під керівництвом ФСБ, йдеться в доповіді, а Володимир Путін, схвалив отруєння радіоактивним полонієм колишнього співробітника російських спецслужб. Серед можливих причин вбивства називаються критика Литвиненка на адресу Володимира Путіна та ФСБ, розслідування ним причетності ФСБ до вибуху будинків в 1999-му році, співпраця Литвиненка з іспанськими правоохоронцями у розслідуванні зв’язків російської влади з організованою злочинністю в цій країні, та навіть публічне припущення Литвиненка, що Путін є педофілом.

Вдова Олександра Литвиненка Марина, якій довелося довго судитися з британським урядом, аби ці свідчення побачили світ, хоче, аби на них уважно подивилися у вищих колах Вашингтону.

Я думаю, те, що ми зробили в суді, дало велику можливість іншим людям теж про це говорити, не побоюючись, що їх поведуть до суду за наклеп.
Марина Литвиненко, fдова Олександра Литвиненка

«Майже 10 років тому мій чоловік Олександр Литвиненко, Саша, був вбитий. У лікарні на лікарняному ліжку він сказав неймовірні слова Володимиру Путіну: тобі, може, вдасться примусити одну людину замовчати, але відлуння протестів навколо світу звучатиме у твоїх вухах до кінця твого життя», - сказала вона під час зустрічі в Atlantic Council.

В інтерв’ю «Голосу Америки» Марина Литвиненко розповіла, що опублікована доповідь, в якій зібрана величезна кількість фактів, дозволила іншим критикам режиму Путіна виступати зі звинуваченнями:

«В Англії дуже серйозно ставляться до обґрунтованих звинувачень. Я думаю, те, що ми зробили в суді, дало велику можливість іншим людям теж про це говорити, не побоюючись, що їх поведуть до суду за наклеп. Це все тепер має легальну основу. Це вже зовсім інший рівень дискусії».

У Вашингтоні Литвиненко намагається зрозуміти реакцію високопосадовців та членів Конгресу на цю доповідь та знайти шляхи покарати винних.

«Ми розуміємо, поки Луговий і Ковтун, які названі вбивцями мого чоловіка, мають протекцію в Росії, єдина можливість впливати на Росію - або через міжнародні або персональні санкції», - каже вона.

Радянські лідери більше зважали на свою репутацію, ніж ті, що зараз. Але сьогоднішні лідери мають власну вразливість. Їхні активи та весь стиль життя залежать від Європи. І це потужний важіль впливу на них.
Олександр Гольдфарб, колишній компаньйон Бориса Березовського

Колишній компаньйон Бориса Березовського Олександр Гольдфарб вірить, що публікація доповіді судді Оеуна допоможе Заходу зрозуміти сутність російського режиму. В Atlantic Council він пояснював, що російський режим є ворожим до Заходу за своєю суттю, в існуванні демократії та вільних суспільствах вони бачать загрозу для себе. Загравати, домовлятися чи навіть критикувати російську владу – марно.

«Радянські лідери більше зважали на свою репутацію, ніж ті, що зараз. Але сьогоднішні лідери мають власну вразливість. Їхні активи та весь стиль життя залежать від Європи. І це потужний важіль впливу на них», - говорить Гольдфарб.

Російський опозиціонер Володимир Кара-Мурза, як і Литвиненко, був отруєний, але йому вдалося вижити. Він говорить, що російській опозиції не потрібно, аби Захід допомагав їй будувати демократію в Росії.

Єдине, що ми просимо у наших друзів і партнерів на Заході, аби вони діяли згідно з власними принципам та цінностями.
Володимир Кара-Мурза, російський опозиціонер

«Демократичні зміни в Росії - це наша справа, справа російських громадян і опозиції. Ніхто ззовні це робити не може і цього не треба. Єдине, що ми просимо у наших друзів і партнерів на Заході, аби вони діяли згідно з власними принципам та цінностями. Зокрема, аби вони перекрили нарешті доступ до своїх країн та фінансових систем чиновникам, які замішані в корупції та порушенні прав россійських громадян. Ці люди не заслуговюуть на те, аби користуватися привілеями, які дає вільний демократичний світ», - вважає Кара-Мурза.

Подібні візити, кажуть присутні на події, необхідні, аби західні лідери не забували, з ким вони мають справу в обличчі російської влади.

Дивіться також: США можуть більше тиснути на Росію і краще допомагати Україні - думки експертів

США можуть більше тиснути на Росію і краще допомагати Україні - думки експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG