Спеціальні потреби

Світ закликає Каддафі припинити насильство і подати у відставку


Триває евакуація іноземних громадян з Лівії. У ніч з середи на четвер у Борисполі приземлився літак з українцями. На борту було 163 пасажири. Крім українців, літак привіз до Києва громадян Польщі, Азербайджану, Росії, Словаччини, Казахстану,Чехії, Румунії та Угорщини.

Тим часом режим Муаммара Каддафі з кожним днем все більше тріщить по швах. Демонстранти та структури, які їх підтримують, перебрали контроль над сходом країни. Учасники протестів налаштовані стояти до переможного кінця.

Із загостренням протестів у Лівії посилюється і світова критика режиму Каддафі, який застосував силу та зброю проти демонстрантів. Президент США Барак Обама закликав Каддафі припинити насильство:

«Страждання і кровопролиття є жорстоким і неприйнятим кроком. Недопустимі також погрози і застосування сили проти мирних демонстрантів у Лівії. Такі дії порушують міжнародні норми. Насилля має припинитися».

Критики звинувачують президента США у зволіканні з озвученням своєї позиції стосовно ситуації у Лівії. Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу раніше за США виступив з осудженням режиму Каддафі:

«Ми строго осуджуємо застосування військової сили для придушення мирних демонстрацій у Лівії, внаслідок чого загинули сотні мирних мешканців. Ми висловлюємо своє співчуття родинам загиблих та закликаємо задіяні у конфлікті сторони до відповідальності та поваги прав людини і міжнародних правових норм».

До заяви президента Єврокомісії долучилися високопосадовці кількох європейських країн. Зокрема, обурення Франції висловив міністр оборони цієї країни Ален Жюппе:

«Франція зайняла дуже чітку позицію. Я сподіваюся, Каддафі досиджує свої останні дні при владі. Те що він застосував зброю проти власного народу – однозначно неприйнятно. Коли уряд неспроможний захистити своє населення і використовує силу проти нього тоді міжнародна спільнота мусить втрутитися».

Італійський прем’єр Сільвіо Берлусконі у телефонній розмові закликав Каддафі припинити кровопролиття. Між Берлусконі та Каддафі досі зберігалися досить теплі відносини, оскільки Лівія є найбільшим постачальником нафти в Італію. Італійці, також, занепокоєні можливим напливом лівійських біженців у Європу.

Перебуваючи на зустрічі у Брюсселі, позицію Росії щодо подій у Лівії оприлюднив прем’єр-міністр Володимир Путін. Він заявив, що треба дати людям можливість самим визначати свою долю і своє майбутнє.

Тим часом демонстрації на підтримку лівійців проходять в багатьох країнах. Відставки Муаммара Каддафі вимагають представники Руху Ісламський джихад та Гамас у Газі.

Арабський світ побоюється, що хвиля протестів може надихнути на повалення монархічних режимів й в інших африканських країнах. Попри це, секретар Ліги арабських країн також висловив занепокоєння тим, що лівійський диктатор намагається залишитися при владі, використовуючи насильницькі методи. Муаммар Каддафі пообіцяв боротися до останньої каплі крові. Однак, експерти кажуть, якщо сили на заході Лівії підтримають демонстрантів зі сходу, диктаторський режим буде повалено.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG