Спеціальні потреби

Лівійська опозиція почала формувати власні органи управління


Два місяці минуло від початку протистояння між силами лівійської опозиції та урядом Каддафі. Бої ще продовжуються, втім повстанські сили вже почали процес утворення власних органів управління на територіях, яки перебувають під їх контролем.

Кожної п’ятниці тисячі людей збираються напроти штаб-квартири опозиції, яка розміщується у будинку міського суду Бенгазі. Його стіни стали меморіалом на честь тих сотень, хто загинув у боротьбі проти уряду Моаммара Каддафі. Імам засуджує злочини режиму Каддафі.

Лідери опозиції створили Національну Перехідну Раду, що має покласти кінець сорока однорічному диктаторському режиму. Речник Ради Мустафа Ґеріані каже, що попереду - багато роботи.

«Ми розбудовуємо країну з самого фундаменту, і той факт, що схід країни вже функціонує краще, ніж будь-коли раніше, і краще, ніж ті райони, де досі править Каддафі, є свідченням того, що нам це непогано вдається», - говорить він.

Рада складається з тридцяти одного члена, які представлятимуть всі адміністративні райони Лівії. Поки що офіційно оприлюднили імена десяти її членів, інші не розголошують з міркувань безпеки, головно через те, що сили Каддафі досі контролюють велику частину центральної та західної Лівії.

Рада діє як тимчасових законодавчий орган та контролює роботу адміністративних органів, що управляють районами, які захопила опозиція. Член Політичного дорадчого комітету Захі Моґербі каже, що комісія експертів згодом почне роботу над новою Конституцією.

«У нас є всі шанси перетворити нашу країну на справжню демократію з конституційним устроєм та громадянським суспільством, де всі гілки верховної влади діятимуть у відповідності до законів та з повагою до прав людей – політичних, громадянських – всіх тих прав, які гарантуватимуться Лівійському народу», – впевнений Захі Моґербі.

Міжнародні спостерігачі попереджають, що після кінцевого повалення існуючого режиму до влади можуть прийти ісламісти-радикали. Втім, експерт з ісламського права Осама ель-Салладі каже, що лівійське суспільство за своєю сутністю не є радикальним.

«Лівія прагне свободи та доведе світові, що її розуміння Ісламу є поміркованим. Майбутнє це покаже»,- запевняє юрист.

Моґербі стверджує, що ніхто не хоче жити у системі, яка за рахунок применшення ролі соціальних інституцій висуватиме ідею одноосібного правління.

«Зараз єдиний консенсус, якого ми всі досягли беззастережно – це те, що ми не хочемо жити у диктатурі, яким би не було її обличчя – ісламістське, ліберальне чи комуністичне», - говорить він.

Ґеріані каже що люди хочуть побудувати Лівію, де б всі мали доступ до нормального житла, медичної опіки, освіти та продовольства.

«Я з оптимізмом дивлюся у майбутнє Лівії. Лівія може бути сучасною державою, частиною глобального світу. Вона може стати прикладом демократії серед країн, що розвиваються, та показати, як демократія може послужити народу країни», - стверджує посадовець.

Нові лідери Лівії розуміють, що попереду непростий шлях, повний ризиків, втім вони непохитні у своїй вірі в те, що зможуть побудувати нову, сучасну державу.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG