Спеціальні потреби

Сварки за Лавру


Понад 2 роки у найбільшому музейному комплексі України тривають конфлікти. Персонал Національного Києво-Печерського заповідника виступає проти свого керівництва, керівництво проти Міністерства культури України, Мінкульт проти персоналу. Старожили-музейники впевнені, що справа у бюджетних грошах, експерти ж говорять про зацікавленість у території.

«Підстав для того, щоб стверджувати, що кадрові рішення щодо Софійського та Києво-Печерського заповідника прийняті саме з метою сприяння передачі пам'яток УПЦ МП – не має. Проте підґрунтя для таких розмов давно існує».
Владислав Піоро
Проблеми заповідника почалися 2 роки тому, власне, коли міністром культури став Михайло Кулиняк. У цьому переконана голова профспілки заповідника Діна Жданова.

«Із новим керівництвом почалися масові звільнення. Звільняли справжніх професіоналів, багатьох із порушеннями законодавства. Деяким спеціалістам, знущаючись, пропонували йти прибиральницями, кажучи, що інших місць немає. А потім брали на роботу власних, лояльних людей», – заявила вона.

Звільнення зачепили і керівництво Лаври. Як повідомляють працівники музею, за останні роки директорів міняли кілька разів. Наразі директором Національного Києво-Печерського заповідника стала Наталя Клименко, яку в Мінкульті назвали «музейником із 35-ти річним стажем». Її попередницю – Вікторію Лісничу – звільнили за «грубі порушення трудового законодавства», хоча екс-директор із таким висновком не погоджується, і планує повернутися через суд.

Таки повернулася після нещодавнього звільнення інша працівниця Лаври – колишня фотомодель, «Міс Україна 1995» Влада Прокаєва. Її поновили одразу після призначення Наталії Клименко. Раніше Влада Прокаєва робила в ЗМІ заяви, що давала хабар у розмірі 50 тисяч доларів Вікторії Лісничій за свою посаду, гроші призначалися для міністра культури Михайла Кулиняка. Міністр згодом цю інформацію спростував.

Музейники ж розказують, що поки приходять нові керівники та заступники, суттєво змінюється територія заповідника і місцевий порядок. Великі приміщення віддаються на потреби церкви Московського патріархату, яка теж тут розміщується, створюються схеми, за якими частина коштів від продажу квитків надходить до окремих осіб. «У заповіднику намагаються повернути лихі 90-ті», – зазначили працівники Лаври у листі до прем’єр-міністра Миколи Азарова.

Микола Азаров доручив міністру культури розібратися із ситуацією у Національному Києво-Печерському заповіднику. Зокрема, прем'єр-міністра обурила ціна на вхідний квиток до Лаври – 50 гривень, і він наказав знизити її до трьох гривень. «Києво-Печерський заповідник є історичним пам'ятником загальнонаціонального значення, а не екскурсійним бюро, де відверто заробляють на віруючих і туристах», - прокоментував Азаров, сумніваючись також у цільовому використанні бюджетних коштів у заповідника.

Втім, на думку голови профспілки заповідника Діни Жданової, щоб ситуація нормалізувалася, у Лаврі повинні працювати професіонали, а не «обкладинка «Плейбою» (Влада Прокаєва) чи колишні працівники прокуратури, податківці тощо».

Голова правління організації «Український центр розвитку музейної справи» Владислав Піоро вважає, що такі кадрові перестановки не в останню чергу робляться на користь Української Православної Церкви Московського патріархату (УПЦ МП).

«Підстав для того, щоб стверджувати, що кадрові рішення щодо Софійського та Києво-Печерського заповідника прийняті саме з метою сприяння передачі пам'яток УПЦ МП – не має. Проте підґрунтя для таких розмов давно існує. Це і прагнення УПЦ МП, яке вони не скривають, і постійне розширення меж монастиря на території Києво-Печерського заповідника», – сказав Владислав Піоро.

Ситуацію, яка склалася у Лаврі, ніяк не прокоментували у Міністерстві культури. Його голова, Михайло Кулиняк, пішов у відпустку якраз напередодні призначення нового директора заповідника.
XS
SM
MD
LG