Спеціальні потреби

Литвин пожалівся на «безвихідь» і підписав «мовний» закон


Володимир Литвин підписав скандальний «мовний» закон, який божився не підписувати «за жодних умов». Голова Верховної Ради розводить руками: мовляв, усі можливості протесту він вичерпав – і у відставку подавав, але відставку не прийняли, і поправки до закону вносив, але поправки відхилили, і скасувати вимагав, але вимогу проігнорували.

Іншого виходу, як поставити свій підпис під горезвісним законом, у нього не залишилося, – поскаржився спікер журналістам під час передвиборчого з’їзду Народної партії у вівторок. Про те, що він як голова Верховної Ради просто зобов'язаний це зробити, Литвин вичитав у Конституції:

«Якщо читати Конституцію, то там прямо написано, що «підписує і невідкладно направляє на підпис президенту України», – зацитував спікер. Як він додав, «Мені залишається тільки одне – виконувати закон».

Спікер сказав журналістам, що завізує документ «найближчим часом». А вже під вечір вівторка на сайті Верховної Ради з’явилося повідомлення, про те, що Литвин підписав закон «Про засади державної мовної політики» і передав його на підпис президенту Януковичу.

««Якщо читати Конституцію, то там прямо написано, що спікер «підписує і невідкладно направляє на підпис президенту України». Мені залишається тільки одне – виконувати закон».
Володимир Литвин
Литвин став співучасником злочину. Так оцінила дії спікера Об’єднана опозиція. «Батьківщина» оприлюднила заяву, в якій звинуватила голову Верховної Ради у співучасті в прямому порушенні Конституції. Опозиціонери переконані, що «підписувати антиконституційний закон Литвин погодився в обмін на його збереження на посаді голови так званої Верховної Ради, а члени його фракції прийняли хабар від Януковича у вигляді включення їхніх тушок до прохідної частини списку Партії регіонів».

Як наголосили в Об’єднаній опозиції, спікер не мав жодного права підписувати явно незаконний документ, що приймався з кричущими процедурними порушеннями.

Твердження Литвина про «відсутність іншого виходу» спростовують також експерти. За словами фахівців, спікер мав можливість, наприклад, створити парламентську комісію, яка б перевірила законність процедури і зажадала переголосування закону.

Натомість Литвин вирішив за краще розмахувати руками після бійки. Вже підписавши «мовний» закон, він доклав до нього особистого листа президенту, в якому застеріг від «можливих негативних наслідків впровадження» цього закону. Більше того: увечері у вівторок спікер зареєстрував у парламенті законопроект, яким пропонує Раді... скасувати щойно підписаний ним закон та ухвалити новий, власного авторства.

Так чи інакше, поїзд уже пішов. Скандальний твір Колесниченка-Ківалова знаходиться на столі у президента, і рішення тепер – за Януковичем. Це рішення буде справедливим і нікого не образить, – пообіцяла у вівторок радниця глави держави з гуманітарних питань Ганна Герман.

Натомість аналітики очікують гіршого. За їх прогнозами, глава держави підпише цей закон, не оглядаючись на образи. І тим спровокує в Україні нову хвилю поділів і протистояння на мовному ґрунті.

Нагадаємо: 3-го липня Верховна Рада ухвалила закон, який звужує сферу застосування української мови в Україні. Законопроект був ухвалений провладною більшістю в обманний спосіб: за висловом одного з представників більшості, опозицію «розвели, як кошенят». Спікер Литвин (який позиціонує себе захисником державної мови) заявив, що не підпише документа, і 4-го липня подав у відставку. Однак на позачерговій сесії Верховної Ради 30-го липня більшість не прийняла відставку Литвина і висловила йому вотум довіри. Представники влади заявили також, що голова Верховної Ради зобов‘язаний підписати «мовний» закон за посадою, – інакше, мовляв, йому загрожує звинувачення у службовій недбалості.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG