Спеціальні потреби

Китай відкинув критику України напередодні мирного саміту у Швейцарії


Швейцарський прапор перед курортом Бюргеншток, де 15 і 16 червня відбудеться Саміт миру, Люцерн, Швейцарія, 28 травня 2024 року. REUTERS/Denis Balibouse
Швейцарський прапор перед курортом Бюргеншток, де 15 і 16 червня відбудеться Саміт миру, Люцерн, Швейцарія, 28 травня 2024 року. REUTERS/Denis Balibouse

Цього тижня Китай відкинув критику з боку президента України Володимира Зеленського, заперечуючи заяви про те, що він чинить тиск на інші країни, щоб вони не відвідували Саміт миру в Швейцарії наступних вихідних. Пекін також висуває власний мирний план щодо війни в Україні, мовиться в аналітичній статті англомовної служби Голосу Америки.

Після того, як 2-го червня Зеленський звинуватив Китай у наполегливих спробах перешкодити країнам взяти участь у безпековому саміті “Шангрі-Ла”, у понеділок Пекін спростував звинувачення українського президента, заявивши, що Пекін залишається “відданим сприянню переговорам про мир” і сподівається, що саміт не буде “використовуватися для створення протистояння блоків”.

Ми невпинно працювали над припиненням вогню, і це було високо оцінено різними сторонами, включаючи Росію та Україну
Речниця МЗС Китаю

“Неучасть у ньому не означає непідтримки миру”, — заявила журналістам у понеділок речниця МЗС Китаю Мао Нін.

“Китай ніколи не сидів, склавши руки, і не розпалював вогонь, тим більше не наживався на конфлікті. Натомість ми невпинно працювали над припиненням вогню, і це було високо оцінено різними сторонами, включаючи Росію та Україну”, – додала вона.

Окрім того, що міністр закордонних справ Китаю Ван Ї виступив проти критики Зеленського, у вівторок він також озвучив китайський мирний план.

“Китай вважає, що зараз світові необхідно висловити більш об’єктивні, збалансовані, позитивні та конструктивні голоси щодо кризи в Україні”, — сказав він на спільній пресконференції у вівторок із міністром закордонних справ Туреччини Хаканом Фіданом.

Ван вказав на “шість спільних домовленостей щодо політичного врегулювання української кризи” – документ, спільно виданий Китаєм і Бразилією минулого місяця, як план Пекіна сприяти мирному процесу на противагу війні в Україні.

“Всього за один тиждень 45 країн з п'яти континентів позитивно відреагували на “шість спільних домовленостей” по-різному”, — сказав Ван, зазначивши, що Китай вирішить, чи приєднатися до “багатьох самітів” у всьому світі самостійно.

Не називаючи Китай, постійний представник України при ООН Сергій Кислиця закликав перестати вживати "евфемізми, які лише приховують відповідальність агресора".

«Росія вбиває українців, бо просто хоче стерти українську державність і українську націю з лиця землі. Чи правильно називати таке бажання «українською кризою»?» – звернувся він до членів Радбезу під час засідання Радбезу ООН у п'ятницю, 7-го червня.

Дипломат заявив, що "Україна, її народ, навколишнє середовище та інфраструктура найбільше страждають від цієї агресивної війни, що стала наслідком російської кризи".

"Водночас уже більше двох років ми продовжуємо чути в цій залі – «українська криза», «українська криза»... – замість того, щоб говорити про міжнародний збройний конфлікт", – наголосив Кислиця.

Деякі аналітики вважають, що небажання Пекіна приєднатися до швейцарського саміту, про що Зеленський заявив під час пресконференції в Сінгапурі, котру відвідають 106 країн і щонайменше 70 глав держав, є спробою уникнути критики за підтримку Росії.

“Пекін вважає за краще уникати цього саміту, а натомість пропонує власне бачення, щоб продемонструвати, що він як і раніше відданий сприянню миру”, — сказав у письмовій відповіді Голосу Америки Чжіцюнь Чжу, експерт із зовнішньої політики Китаю з Університету Бакнелла.

Інші аналітики кажуть, що Пекін також вважає, ніби багатьом західним країнам, які планують відвідати саміт у Швейцарії, включно зі Сполученими Штатами, не вистачає щирості для мирного вирішення війни в Україні.

“Пекін вважає, що західні країни, які беруть участь у саміті, не є щирими прихильниками миру”, — сказав Темур Умаров, співробітник Фонду Карнегі. Він додав, що Китай говорить про своє бачення вирішення конфлікту в Україні через мирний процес, який має залучати як Україну, так і Росію, несумісне з тим, що пропонує Захід.

“Пекін стверджує, що Захід нещирий [щодо майбутнього війни в Україні, – ред.] і що мирна конференція Заходу має подвійний порядок денний”, — сказав він Голосу Америки телефоном.

Зміна погляду України на Китай

У той час як Пекін продовжує зображати себе нейтральним гравцем у війні в Україні, публічна критика Зеленського на адресу Китаю відображає зміну погляду України на Китай.

Під час пресконференції в “Шангрі-Ла” Зеленський сказав, що прикро, що Китай “є інструментом в руках [президента Росії Володимира] Путіна”.

Окремі аналітики кажуть, що коментарі Зеленського в Сінгапурі показують, що початкова надія України на те, що Китай буде нейтральним у війні, зменшується.

“Можна сказати, що в київського керівництва були певні надії на нейтралітет Пекіна щодо війни, [але] зараз ці надії розвіялися”, – сказав директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова Володимир Дубовик.

Хоча зміна тону Зеленського щодо Китаю помітна, Дубовик зазначив Голосу Америки, що незрозуміло, чи матиме це тривалий вплив на українсько-китайські відносини.

“Можна з упевненістю передбачити, що зв’язок Пекіна з Росією буде тільки поглиблюватися, таким чином антагонізуючи Україну, але Китай все ще може [пропонувати] певний мирний план, який буде менш проросійським і більш збалансованим”, – каже експерт.

Після суперечки між Пекіном і Києвом віцеміністр закордонних справ Китаю Сунь Вейдун і перший заступник міністра закордонних справ України Андрій Сибіга провели політичні консультації у Пекіні в середу.

У той час як Сунь підтвердив зобов’язання Пекіна розвивати співпрацю з Києвом, Сибіга закликав Китай взяти участь у саміті миру, стверджуючи, що Пекін може “зробити практичний внесок у досягнення справедливого та тривалого миру в Україні”.

Умаров зазначив, що Україна сподівається забезпечити участь Китаю в саміті через вплив Пекіна у світі та на Росію.

“Спосіб легітимізувати саміт — мати якомога більше учасників, [але] я сумніваюся, що Пекін змінить свою позицію щодо війни в Україні”, — сказав він Голосу Америки.

Оскільки Зеленський постійно закликає країни приєднатися до саміту у Швейцарії, Чжу сказав, що, на його думку, відсутність Китаю зменшить важливість заходу.

“Через відсутність Росії та Китаю значення саміту буде знижено”, — сказав він Голосу Америки.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG