Спеціальні потреби

Приватні армії, тюрми та право на вбивство – польові дослідження ДНР-ЛНР


Кремль не контролює повністю ситуацію у ЛНР та ДНР - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Кремль не контролює повністю ситуацію у ЛНР та ДНР - експерт. Відео

Російський соціолог, який вивчав збройні формування на окупованих територіях, дійшов висновку, що Кремль не контролює повністю бойовиків, а сам «проект Новоросія» провалився.

Соціолог, старший науковий співробітник Російської академії народного господарства і державної служби Денис Соколов поїхав туди, куди українським науковцям потрапити, а тим більше вільно працювати, важко, – на окуповані території Донецької та Луганської областей України. Свій метод він називає політичною антропологіє – вивчає збройні формування.

«Це фінал Донецької народної республіки, – поділився він своїми висновками з «Голосом Америки». – Ідея вже пішла, практично не залишилося людей, які цю кашу заварили, і залишився чистий бізнес. Є військові барони, які контролюють фінансові потоки на чолі з Захарченком і його наближеними людьми. Якщо ти хочеш залишитися в грі, ти повинен мати армію, повинен мати в’язницю і повинен мати право на вбивство».

Основа місцевої економіки – повністю криміналізований бізнес. Хоча Москва породила і живить невизнані республіки, Кремль не контролює повністю ситуацію на їхній території, каже соціолог. На людей, у яких є власні армії і в’язниця, складно впливати навіть їх кураторам.

«Ті гравці, які на сьогодні в цій воді плавають успішно, вони не зацікавлені в тому, щоб проект згортався, тому що для них це загрожує і кримінальним переслідуванням, і втратою фінансових потоків».

Не зацікавлені у фіналі «народних республік» і партнери лідерів сепаратистів у Росії:

«Вся ця підтримка має серйозну інфраструктуру на території Російської Федерації. Це різні фонди, різні потоки гуманітарної і не тільки гуманітарної допомоги, система допомоги ополченцям, які повертаються на відпочинок, система допомоги добровольцям. Це ціла інфраструктура, яка поширена по регіонах, але центр залишається в Москві, основні ресурси йдуть з Москви, основні дозволи на роботу там видаються. У цій ситуації ті, хто в це вбудовані, втратять дуже сильно, якщо все це припинитися.

За останні два роки в Москві дуже сильно змінилася структура влади, істотно змінився розклад сил між різними вежами Кремля. Нова політична система формувалася за участю процесів, які відбуваються на південному сході України і в Криму. Природно, що рівновага враховує наявність конфлікту на південному сході України. Якщо конфлікт там закриється, буде порушено рівновагу і хтось постраждає. А це серйозні люди. Вони не хочуть».

Абсолютно незрозумілими залишаються перспективи рядових членів сепаратистських угруповань, громадян України. У Росії їх бачити не хочуть. В Україні вони – терористи. Будемо воювати поки воюється –говорили вони досліднику.

«Якщо проект закінчується включенням ДНР -ЛНР назад в правовий простір України, то в будь-якому випадку будуть судові справи, у будь-якому випадку вони пройдуть через фільтр, а багато хто з них може бути репресований, тому що вони воювали проти України. Елементарно. Це вони розуміють прекрасно», – розповідає він про свої розмови з ополченцями.

А ось місцеве населення, за спостереженнями соціолога, все більше хоче бути з Україною:

«За відчуттями, відсоток людей, які схиляються до України, росте. Ну, просто тому, що не бачать інших варіантів. Вже скоріше б це сталося і все».

У Кремлі, каже він, швидше за все вже прийняли рішення згортати «проект Новоросія» – через санкції і через масову втечу економічно активного класу з Донбасу.

«Всі розуміють, що якщо Росія вирівнює свою лінію кордону по лінії фронту в Пісках, то санкції відразу зростуть і зміняться якісно. На це ніхто не піде. І в принципі, вище керівництво в РФ, за моїми відчуттям, налаштоване більше на згортання проекту. Ось ці відволікаючі маневри в Сирії. Проект треба згортати, тому що він провальний. Він провалився. Збудувати державу на території ДНР-ЛНР не вийшло, тому що людей, які в змозі це робити, там немає. Вони всі поїхали. Малого бізнесу там ніякого немає. Підприємці ж всі виїхали. Всі городяни більш-менш грамотні, всі фахівці, які можуть знайти роботу за межами ось цієї військової зони, всі намагалися виїхати і знайти роботу, або в Україні, або в Росії. Нікого не залишилося».

На думку соціолога, саме питання подальшої долі місцевих мешканців, які воювали у загонах сепаратистів, може стати ключовим для встановлення тривалого миру і успішної реінтеграції захоплених територій в Україну.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG