Спеціальні потреби

"Росіяни можуть піти на Харків, але не зараз". Експерт ISW про новий фронт наступу Росії


Постріл з бронетехніки Російського добровольчого корпусу (РДК) - воєнізованого формування підтримуваного Україною у Вовчанську (Харківська область), 13 травня 2024 року. Фото поширене Reuters
Постріл з бронетехніки Російського добровольчого корпусу (РДК) - воєнізованого формування підтримуваного Україною у Вовчанську (Харківська область), 13 травня 2024 року. Фото поширене Reuters

Росіяни з минулого тижня продовжують наступ на півночі Харківщини. Бойові дії відбувалися в районах населених пунктів Липці, Вовчанськ, Нескучне. За минулу добу росіяни втратили там близько 120 військових та 23 одиниці техніки. Про це повідомили у Генштабі Збройних сил України.

Голос Америки попросив проаналізувати ситуацію на цьому напрямку експерта Інституту вивчення війни (ISW) Джорджа Барроса. Він вважає, що у росіян наразі обмежені ресурси на Харківщині і значних успіхів вони навряд поки там досягнуть. То чому ж зрештою вони розширили фронт активних дій?

Відволікти сили від Донецької області

Харківський фронт, на нашу думку, в перспективі може стати спробою захопити саме місто Харків, але не зараз

"Ми вважаємо, що це, по суті, велика операція зі стримування українських сил. Стримування – це доктринальний термін, який передбачає фіксацію підрозділів та ресурсів, до певної території, для запобігання їхньому переміщенню. Харківський фронт, на нашу думку, в перспективі може стати спробою захопити саме місто Харків, але не зараз", - заявив і інтерв'ю Голосу Америки Джордж Баррос.

На думку експерта ISW, росіяни спробують посилювати тиск на Харківщині, але чим далі вони підуть, тим більший спротив відчують.

"Оскільки просуваючись вглиб, вони зіштовхуються з більш підготовленими українськими позиціями та натикаються на більші опорні пункти. Тому просування сповільниться", – каже експерт.

Основна мета операції на Харківщині – підтримка головного напрямку удару Росії – кампанії в Донецькій області. План російської кампанії спрямований на відведення українських ресурсів від Донецька.

Вони дуже хочуть, щоб ресурси, які зараз надходять із США, не йшли на напрямок Часового Яру на Донеччині

"Вони дуже хочуть, щоб ресурси, які зараз надходять із США, не йшли на напрямок Часового Яру на Донеччині. Вони хочуть утримати їх від напрямку Краматорська чи Костянтинівки", – уточнює Баррос.

Чому росіяни швидко просунулись?

За даними аналітиків DeepState, росіяни окупували кілька сіл на Харківщині, а за даними військового журналіста Юрія Бутусова вони увійшли на околиці міста Вовчанськ.

Чому ж росіянам так швидко вдалось просунутись? Експерт ISW вважає, що українським оборонцям недоцільно зазнавати втрат за ці населені пункти у сірій зоні.

"Давайте будемо реалістами – якщо росіяни вирішили зібрати 30 000 військ у Бєлгородській області, якщо вони збираються відкрити новий фронт на Вовчанськ, використовувати КАБи та іншу зброю немає жодної військової доцільності для українців впертися і влаштовувати вирішальний бій", – каже Баррос.

Потенційний наступ на Суми

Росіяни продовжують тероризувати мирне населення Сумської області. 14-го травня вони завдали авіаційного удару в районі села Дмитрівка, повідомили в Генштабі ЗСУ.

Експерт ISW в інтерв'ю Голосу Америки повідомляв, що росіяни можуть спробувати зробити "відволікаючі" атаки на Суми або з Брянська, або з Курська. Але навряд вони підуть у сухопутний наступ ще й там.

"З усієї відкритої інформації, яку ми бачили, більшість російських сил перебувала в районі Білгорода. Зараз чисельність військ може бути трохи більшою, але в Білгороді близько 30 тисяч людей, а в Курську і Брянську приблизно по 10 тисяч. Росіяни можуть змінити це з часом, можуть зробити ще кілька передислокацій. Але більша частина оперативних сил зосереджена на Білгороді, і, схоже, основний удар буде спрямований на Харків", – заявив Баррос.

Заміна міністра оборони РФ

Цього тижня російський президент Володимир Путін вирішив замінити на посаді міністра оборони Сергія Шойгу. Він очолював міністерство понад десять років. Його місце займе Андрій Білоусов, економіст, який до того був заступником керівника уряду РФ.

В Інституті вивчення війни вважають, що таким чином Путін готує країну до довготривалої війни і хоче поставити економіку її на воєнні рейки.

"Він має репутацію дуже компетентного технократа, який добре вміє досягати результатів, працювати з даними. Він, до речі, наглядав за напрямком закупівлі безпілотників, контролював виробництво безпілотників для російської армії", – заявив Баррос.

Завдання Бєлоусова – "викорінити корупцію" та підвищити ефективність виробничих потужностей російських заводів, вважає експерт.

"Я стурбований тим, як Росія, як Кремль, по суті, намагається поставити себе на радянські рейки часів війни, щоб створити масив воєнної продукції аби відправити її в Україну", – каже експерт ISW.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG