Спеціальні потреби

Український бізнес шукає альтернативу Росії


Промисловість Харкова міняє вектор
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

Промисловість Харкова міняє вектор

Від військових дій на cході України та розриву торговельних відносин з Росією страждає український бізнес. Журналісти «Голосу Америки» на прикладі Харкова дослідили, як в цих умовах виживають українські підприємства.

Харків виглядає спокійним містом, де важко повірити, що війна триває всього в кількох сотнях кілометрів. Але окрім тих, хто безпосередньо бере участь у бойових діях на сході України та армії волонтерів, наслідки протистояння з Москвою на собі відчуває місцевий бізнес.

Харків’янин Дмитро Кутовий – директор успішної будівельної компанії. Його дружина володіє модною кав’ярнею. Вони приймають активну участь у громадському житті.

«Ймовірно, українська економіка у короткотерміновій перспективі понесе певні збитки. Вона вже їх несе через те, що співробітництво з Російською Федерацією зменшилося, а в деяких сферах взагалі припинилося. Але нічого радикально жахливого за ці місяці не відбулося», - каже Кутовий.

Вже рік, як Росія почала запроваджувати та поступово посилювати обмеження на експорт продуктів харчової промисловості з України. Розриваються бізнесові зв’язки. Український ринок почав шукати ринки збуту деінде, у першу чергу, зазначає Кутовий, наново освоювати вітчизняний ринок:

«Жодна економіка не може бути залежною від одного, навіть дуже великого замовника, клієнта. Вже зараз компанії починають поступово працювати на внутрішній ринок. Це традиційно важливо для такої галузі, як оборонна промисловість».

Жодна економіка не може бути залежною від одного, навіть дуже великого замовника, клієнта.

Жодна економіка не може бути залежною від одного, навіть дуже великого замовника, клієнта
Дмитро Кутовий

У Харкові виробляють танки та БТР, які раніше експортувалися в Росію. Тепер, в умовах не оголошеної війни з Росією, Харківський бронетанковий завод спеціалізується на ремонті техніки для Збройних сил України та рятувальників.

Голова Харківської ОДА Ігор Балута каже, що те, що багато років розвалювалося, саботувалося багатьма керівниками Міністерства оборони, вони намагаються зараз відновити.

Газета Washington Post також присвятила статтю харківському бізнесу. Чимало місцевих підприємств, особливо в галузі оборони та сільського господарства, цитує журналіст Європейську бізнес-асоціацію, постачали усю свою продукцію до Росії. Українські урядовці сподіваються, що підписання Угоди про асоціацію з ЄС, відкриє для українського бізнесу західний ринок.

українські компанії змушені переорієнтовувати свою продукцію на інші ринки, бо політика Москви іншого виходу їм просто не залишила.

Українські компанії змушені переорієнтовувати свою продукцію на інші ринки, бо політика Москви іншого виходу їм просто не залишила.

Для харківських та інших підприємств на сході України, це може принести значні переваги у довгостроковій перспективі, однак вимагає значних вкладів вже зараз. Для харчової продукції, наприклад, сирів, що постачалися до Росії у величезних обсягах, треба отримати сертифікацію ЄС. Інші ж вироби, як от запчастини для машин, гелікоптерів та зброї, вироблялися спеціально для російських замовників, і збуту в Європі для них просто немає.

У результаті воєнних дій на сході України потерпають навіть ті галузі, що не постраждали від розриву зв’язків з Росією, - наприклад ІТ. Адже їх замовникам в ЄС та США важко повірити, що війна не зачепила прифронтові міста, такі як Харків. Тож українські компанії змушені переорієнтовувати свою продукцію на інші ринки, бо політика Москви іншого виходу їм просто не залишила.

Дивіться також: Коли Україна процвітатиме, Крим сам повернеться - колишній посол США в Україні

XS
SM
MD
LG