Спеціальні потреби

Каталонський лідер не хоче їхати з Бельгії до Мадрида, де заарештували його міністрів


Карлес Пучдемон кілька днів перебуває у Брюсселі
Карлес Пучдемон кілька днів перебуває у Брюсселі

Від прокуратури у Мадриді очікують оприлюднення європейського ордера на арешт усуненого президента Каталонії Карлеса Пучдемона, який утік з Барселони до Брюсселя.

Система європейського ордера на арешт дозволяє країнам Європейського Союзу вимагати швидкої екстрадиції підозрюваних громадян з будь-якої держави ЄС.

Майбутнє Каталонії та майбутнє моєї фламандської громади в Бельгії, де також дехто агітує за незалежність, лежить не в брутальному відокремлені, а в співпраці у федеральних структурах у федеральній Європі

Напередодні суддя іспанського національного суду Кармен Ламела вирішила заарештувати вісьмох підлеглих Карлеса Пучдемона на час розслідування звинувачень про заколот та неналежне використання державних коштів.

Звинувачення пов’язані з проведенням у Каталонії 1 жовтня референдуму про незалежність та проголошення каталонськими органами влади 27 жовтня відокремлення від Іспанії.

Кармен Ламела сказала, що підозрюваних треба затримати через загрозу, що вони утечуть з країни, або спробують знищити докази у справі проти них.

Карлес Пучдемон виїхав до Брюсселя назадовго до того, як генеральний прокурор Іспанії оголосив про наміри висунути обвинувачення каталонським посадовцям.

Каталонський лідер і ще чотири його міністри вирішили не їхати до Мадрида на виклик суду.

Бельгія, де в останні дні перебував Пучдемон, буде зобов’язана упродовж 15 днів виконати ордер про затримання і упродовж 60 днів видати підозрюваного.

Але країна може відмовитися виконувати ордер про арешт і екстрадицію, якщо має підстави турбуватися про можливе порушення прав людини, або стосовно справедливості суду над підозрюваними.

Минулого тижня іспанський прем’єр-міністр Маріано Рахой запровадив пряме правління у Каталонії, розпустивши автономний парламент, і призначив місцеві вибори на 21 грудня.

Рішення заарештувати каталонських лідерів викликало обурення в Каталонії та осуд поза її межами.

Кілька тисяч демонстрантів зібралися у Барселоні у четвер під каталонськими прапорами і з гаслами “Свободу політичним в’язням”.

Карлес Пучдемон, перебуваючи у Бельгії, виступив із заявою, яку транслювало каталонське телебачення, що арешт його колег “порушує засадничі принципи демократії… Я вимагаю звільнити міністрів та віце-президента”.

Він сказав журналістам, що не повернеться до Іспанії, якщо не матиме гарантій справедливого суду.

Ідея “федеративної Іспанії у федеративній Європі”

Чільні представники Європейського Союзу неодноразово закликали іспанський уряд уникати силових методів у вирішенні каталонської проблеми.

Депутат Європарламенту і колишній прем’єр Бельгії Ґі Верговстадт
Депутат Європарламенту і колишній прем’єр Бельгії Ґі Верговстадт

Провідний депутат Європейського парламенту і колишній прем’єр-міністр Бельгії Ґі Верговстадт, наголошуючи на неконституцйності проголошення незалежності Каталонії, виступив із закликом до Іспанії викоритсовувати демократичні механізми для подолання кризи.

“Демократи в Іспанії не повинні вважати, що саме лише застосування закону й судочинства вирішить проблуму з Каталонією”, - пише Верговстадт у статті для Project Syndicate.

Він стверджує про контрпродуктивність застосування сили поліцією і закликає до “політичного бачення та всеохопного діалогу”.

“Реалістично це бачення може полягати лише в багатокультурній, багатомовній федеративній державі, вбудованій в багатокультурну, багатомовну і федеративну Європу”, - переконує Верговстадт, лідер однієї з найбільших фракцій у Європейському парламенті.

Європейський політик закликає лідерів до компромісу і переконує, що “майбутнє Каталонії та майбутнє моєї фламандської громади в Бельгії, де також дехто агітує за незалежність, лежить не в брутальному відокремлені, а в співпраці у федеральних структурах у федеральній Європі”.

Дивіться також: Два можливі варіанти розв’язання конфлікту на Донбасі; Джеймс Шерр, співробітник лондонського аналітичного центру Chatham House

Два варіанти розв’язання конфлікту на Донбасі
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG