Президент Дональд Трамп планує у середу оголосити, що США визнають Єрусалим столицею Ізраїлю і перенесуть туди з Тель Авіва американське посольство.
Рішення очевидно спричинить негативну реакцію в арабському світі, але Білий дім заявляє, що Трамп лише констатує те, що називають історичною і сучасною реальністю.
Щоб пом’якшити удар, Трамп у вівторок телефонував лідерам п’ятьох країн на Близькому Сході: ізраїльському прем’єр-міністрові Нетаньягу, палестинському лідерові Аббасу, королю Йорданії Абдуллі, єгипетському президентові Ель-Сіссі та королю Саудівської Аравії Аль-Сауду.
У заяві Білого дому подано мало подробиць розмов, лише сказано: “Лідери також обговорили потенційне рішення стосовно Єрусалима”. Там додано, що Трамп підтвердив свою відданість справі просування ізраїльсько-палестинських мирних переговорів.
Представники Білого дому заявили у вівторок увечері, що Трамп визнає Єрусалим не лише історичною столицею єврейського народу, але й те, що саме там базується уряд Ізраїлю з часу заснування сучасної ізраїльської держави 1948 року.
Посадовці сказали, що президент віддасть розпорядження Державному департаменту розробити план перенесення посольства США з Тель Авіва. Вони кажуть, що на пошуки місця, забезпечення фінансування та спорудження нової будівлі підуть роки. На той час Трамп підпише традиційне розпорядження про відкладення переїзду.
Згідно з законом, який 1995 року підписав президент Білл Клінтон, посольство повинно переїхати в Єрусалим, якщо президент кожних шість місяців не підпише розпорядження про відкладення кроку з міркувань національної безпеки США. Кожен президент з часів Клінтона підписував таке розпорядження, включно з президентом Трампом.
Деніс Росс, який був представником США на Близькому Сході від адміністрацій трьох президентів і працював з ізраїльтянами та палестинцями, сказав у вівторок, що Трамп, як виглядає, залишив багато простору ізраїльтянам та арабам для маневру в нових умовах.
Деякі посадовці у Вашингтоні висловили стурбованість можливим спалахом насильства проти ізраїльських та американських інтересів у регіоні внаслідок оголошення президента Трампа.
Генеральне консульство США у Єрусалимі зауважує поширення закликів до демонстрацій цього тижня і повідомляє про обмеження особистого пересування працівникам американського уряду та членам їхніх родин у Старому місті Єрусалима і на Західному березі Йордану.
Усім посольствам США у світі наказано посилити заходи безпеки.
Представники Білого дому кажуть, що визнанням Єрусалима столицею Ізраїлю Дональд Трамп виконує одну з головних виборчих обіцянок. Вони доводять, що місце розташування посольства США не є перешкодою для мирної угоди між ізраїльтянами та палестинцями.
Дивіться також: Затримання Саакашвілі – коментарі західних експертів.